Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
2. marec 2020
0
6571

Rodinný dom N v Lietavskej Svinnej

Bývanie s výhľadom na lúky lietavského podhradia.
Rodinný dom N v Lietavskej Svinnej
Autori: Ing. arch. Michal DivišSpolupráca: Ing. arch. Radoslav Stráňava (stavebné konštrukcie)Plocha pozemku: 1757,5 m2Zastavaná plocha: 259,50 m2Podlažná plocha: 310,50 m2Obostavaný objem: 1610 m3Návrh: 2014 - 2015Realizácia: 2015 - 2019Adresa: Kňazova Lehota , Lietavská Svinná-Babkov, SlovenskoPublikované: 5. marec 2020

Dvojpodlažný rodinný dom s garážou sa nachádza v obci Lietavská Svinná - Babkov, v časti Kňazová Lehota. Obec leží v údolí riečky Svinianka, v južnej časti Žilinskej kotliny. Zo svahovitého pozemku na južnej hranici intravilánu sa otvárajú výhľady na lietavské podhradie a protiľahlý vápencový hrebeň.  

Foto: Richard Köhler
Foto: Richard Köhler

Dom je posunutý k južnej hranici pozemku s výmerou takmer 1800 m2. Konfigurácia pôvodného terénu bola východiskom pre dvojúrovňové využitie parcely. Garáž, sprístupnená komunikáciou prebiehajúcou pozdĺž východnej hrany parcely, tvorí podnož pre nočnú časť domu. Elkový pôdorys, ktorý sa rozvíja na vyššej úrovni, je z východnej časti ohraničený vyššou, dennou časťou domu so sedlovou strechou. Tá zároveň tvorí pohľadovú bariéru pre otvorený segment záhrady. Betónová terasa, “zovretá” oboma traktami domu, sa otvára na juhozápad. Výhľad na okolité lúky nerušia žiadni susedia.

Foto: Richard Köhler
Foto: Richard Köhler
Foto: Richard Köhler

Príjemnú sivú patinu dreva, použitého na fasáde dennej časti domu, striedajú precízne monochromatické plochy nižšieho traktu. Bezpresahová strecha a skryté žľaby nechávajú vyniknúť kompozíciu dvojice blokov. Priestorový koncept je obohatený o prevýšenú zónu obývacej izby, otvorenú  na celú výšku krovu.

Foto: Richard Köhler
Foto: Richard Köhler
Pôdorys 1. PP
Pôdorys 1. PPAutor: Michal Diviš Architekti
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: Michal Diviš Architekti
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPAutor: Michal Diviš Architekti
Pohľady (zhora): západný, severný
Pohľady (zhora): západný, severnýAutor: Michal Diviš Architekti
Pohľady (zhora): južný, východný
Pohľady (zhora): južný, východnýAutor: Michal Diviš Architekti

Konštrukcia a materiály

Stavbu murovanú z keramických tvaroviek dopĺňajú železobetónové steny v suteréne a stĺpy v obývacej izbe (na úrovni prízemia).

Monolitické železobetónové stropy vystužujú v časti vjazdu do garáže a pri terase železobetónové prievlaky. V poschodovej časti domu prebieha v úrovni stropu stužujúci veniec. Ďalší veniec vedie pod pomúrnicami krovu a prechádza do štítovej steny.

Nosnú konštrukciu sedlovej strechy so skonom 40° tvorí väznicový tesársky krov s vrcholovou väznicou (oceľ 2U200) a pomúrnicami 140/140. Priestor nad obývacou izbou (približne v strede rozponu) preklenuje rám, zložený z oceľovej krokvy a oceľovej vodorovnej klieštiny, spolu so stĺpikom nesúcim vrcholovú väznicu. Na krokvy 100/200mm (strešné väzníky) je cez kontralaty 40/50 mm prichytená difúzne otvorená poistná hydroizolačná fólia. Kontralaty a riedke debnenie z dosák 32/100mm slúžia ako podkonštrukcia pre krytinu Ruuki Classic. Priestor pod plechovou krytinou je prevetrávaný.

Kontaktný zatepľovací systém s minerálnou vlnou je zo strany exteriéru ukončený škrabanou omietkou so zrnitosťou 1,5 mm. Všetky vnútorné povrchy sú omietnuté.  Poschodová časť domu je obložená zvislými dreveným latkovaním. Medzi latami a zateplením je prevetrávaná dutina. 

Rezopohľady (zhora): B-B, D-D
Rezopohľady (zhora): B-B, D-DAutor: Michal Diviš Architekti

Poloha diela

Ing. arch. Michal Diviš
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím