Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

VELUX

Tepelnoizolačné parametre vyhovujú...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

MINIMAL / MAXIMAL – kovanie v minimalistickom dizajne

Material & Technology s.r.o. – M&T (výrobca)
Material & Technology s.r.o. – M&T (distribútor)

ISOVER STOPVAP 90

Parozábrana pre difúzne uzatvorené konštrukcie...

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
25. október 2019
0
4566

Rodinný dom v Záhorskej Bystrici

Bývanie v okrajovej časti hlavného mesta.
Rodinný dom v Záhorskej Bystrici
Autori: Ing.arch Daniel Kubiš, Ing. arch. Martin Hudec, PhD., Ing. Zsolt NagySpolupráca: Martin Malachovský (autor záhrady), Ing. Ľubomír Staník (statika), Ing. Milan Gatial (zdravotechnika), Ing. Marek Bukoviansky (vykurovanie), Ing. Ľubomír Pavelek (projekt elektroinštalácií), Ing. Gabriela Heffnerová (projekt vzduchotechniky), Róbert Marikovič (projekt požiarnej ochrany), Úsporne Drevodomy (zhotoviteľ stavby)Plocha pozemku: 815 m2Zastavaná plocha: 170,14 m2Podlažná plocha: 167,63 m2Obostavaný objem: 1 054,2 m3Návrh: 2016 - 2016Realizácia: 2018 - 2019Adresa: Záhorská Bystrica, SlovenskoPublikované: 12. november 2019

Jednoduchá neokázalá drevostavba. Elementárny geometrický objem so sedlovou strechou na obdĺžnikovom pôdoryse. Obvodový plášť plynulo prechádza do plášťa strešného. Dispozícia otvorená v centrálnej časti na celú výšku priestoru. Praktické zariadenie s akcentom na použitie dreva. Dom, ktorý by napriek svojej progresívnejšej forme pravdepodobne vyhovoval väčšine populácie, možno aj tej konzervatívnejšej. Takých zatiaľ nie je mnoho.

Rodinný dom sa nachádza v bratislavskej mestskej časti Záhorská Bystrica. Lichobežníková parcela, ktorá ukončuje slepú ulicu, hraničí na južnej a juhovýchodnej strane s prírodnou kulisou lesa. Podľa slov architektov bol pri formovaní konceptu dôležitý práve priamy kontakt obyvateľov domu so záhradou a okolitou zeleňou. Kompletné obloženie fasád a strechy sibírskym smrekovcom zjednocuje hmotu. Kompaktný tvar je perforovaný kompozíciou vsadených tmavých otvorov. Exteriérové žalúzie, vyhotovené v súhlasnej farbe, chránia interiér proti nežiaducemu prehrievaniu. Prízemie a podkrovie domu sú vzájomne prepojené prostredníctvom dvoch otvorených galérií. 

Foto: Michal Lachkovič
Foto: Michal Lachkovič
Foto: Michal Lachkovič

Architektonické a materiálové riešenie

Jednopodlažný dom s podkrovím bol projektovaný pre štvorčlennú rodinu.“Východiskom pre podobu návrhu boli hlavne dispozičné a estetické požiadavky investora vychádzajúce z predstavy tradičného spôsobu bývania v rodinnom dome,” vysvetľujú architekti. Abstrahovaný archetyp stavby so sedlovou strechou bol použitý aj v prípade samostatne stojacej garáže. 

Povrch fasády tvorí sivá silikátová omietka a vertikálne latovanie zo sibírskeho smrekovca bez dodatočnej povrchovej úpravy. Drevený obklad je finálnou vrstvou aj na plochách sedlovej strechy. Pre samostatne stojacu garáž zvolili architekti kombináciu dreveného obkladu a čierneho falcovaného plechu.

Foto: Michal Lachkovič
Foto: Michal Lachkovič
Foto: Michal Lachkovič

Dispozícia a prevádzka

Na prízemí je situovaná verejná časť domu a hosťovská izba. Hlavný vchod sa nachádza v závetrí, ktoré je zapustené do severozápadnej fasády objektu. Vstupný priestor je komponovaný ako hala s galériou a prislúchajúcim šatníkom. Hala je doplnená samostatnou toaletou a sprístupňuje skladovací priestor v západnej časti objektu. Na vstup nadväzuje kuchyňa s jedálňou, ktorá je priamo prepojená s obývacou izbou v juhozápadnej časti pôdorysu. Podlaha hlavného obytného priestoru je od úrovne vstupu zdvihnutá o pol metra. Nad obývačkou je otvorená galéria. Rozmerné posuvné presklené dvere sprístupňujú južne orientovanú terasu. Juhovýchodná časť pôdorysu je vyčlenená pre hosťovskú izbu, ktorá disponuje vlastnou kúpeľňou a zdieľa terasu s obývačkou.

Podkrovie sprístupňuje jednoramenné schodisko vedúce zo zádveria. Krátka chodba sprístupňuje všetky miestnosti poschodia, vrátane galérie nad obývacou izbou. V juhovýchodnej časti domu sú situované dve samostatné izby. V centre dispozície sa nachádza spoločná kúpeľňa, v rámci ktorej je umiestnené technické vybavenie domu. Spálňa sa nachádza v severozápadnej časti pôdorysu. Je vybavená vlastnou kúpeľňou, šatníkom a prestrešenou terasou.

V severozápadnej časti pôdorysu je situovaná garáž pre dve autá, ktorá je doplnená skladom a miestom pre psa.

Stavebno-konštrukčné riešenie

Rodinný dom je vystavaný primárne z CLT panelov StoraEnso. Ich dodávateľom pre slovenský trh je CLT Slovakia s.r.o.. Primárny konštrukčný systém dopĺňajú drevené sendvičové panely so stĺpikovým nosným jadrom. Nosnú konštrukciu ďalej tvoria drevené nosníky a stĺpy. Celý objekt je nadštandardne izolovaný drevovláknitými doskami, minerálnou vlnou a polystyrénom v konštrukcií podlahy a soklovej časti objektu. 

Výplne okenných a dverných otvorov na fasáde sú realizované z drevohliníkových profilov, ktoré sú zasklené izolačným trojsklom.

Pre materiálové riešenie interiéru je príznačná kombinácia dreva a bielej omietky. Túto schému dopĺňajú akcentované tmavosivé prvky zariadenia.

Foto: Michal Lachkovič
Foto: Michal Lachkovič
Foto: Michal Lachkovič
Foto: Michal Lachkovič
Foto: Michal Lachkovič
Foto: Michal Lachkovič
Foto: Michal Lachkovič

Podklady: KubisArchitekti

Poloha diela

Ing.arch Daniel Kubiš
Ing. arch. Martin Hudec, PhD.
Ing. Zsolt Nagy

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím