Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
7. november 2017
0
7991

Vila v Záhorských sadoch

Nízkoenergetický dom od Pavla Pokorného.
Vila v Záhorských sadoch
Autori: Ing. arch. Pavol PokornýSpolupráca: Mgr. art. Bjørn Kierulf, Ing. arch. Tomáš Ružiak, Ing. arch. Patrícia BotkováZastavaná plocha: 310 m2Podlažná plocha: 320 m2Návrh: 2016 - 2016Realizácia: 2017 - 2017Adresa: Záhorská Bystrica, SlovenskoPublikované: 12. november 2017

Dobrá architektúra i kvalitne realizované, funkčné a "udržateľné" riešenia ešte stále nie sú pravidlom pri nových stavbách, ktoré vznikajú okolo nás. Dnes sme radi, že môžeme priniesť výsledok, kde sú obidve zložky prítomné a zreteľné.

Je zrejmé, že architektúra nie je jednoduchá prvoplánová disciplína. Nie je to iba o materiáloch a výslednej forme.

Je to o poznaní. O schopnostiach. O poctivom prístupe k problému, zručnostiach a talente architekta a v neposlednom rade i o “inteligencii” klienta. Vyvážené výsledné riešenie (aj keď sa mnohokrát zdá jednoduché) si vyžaduje celostný prístup, vzájomný dialóg a rešpekt. Ak investor vie čo chce, a architekt sa vyzná vo svojom remesle, výsledok by mal iba potešiť. Nielen dobre vyzerať, ale aj dobre slúžiť. Tak, ako to s najväčšou pravdepodobnosťou bude i v tomto prípade.

Zaujímavou črtou prezentovaného diela je, že máme “z prvej ruky” aj stanoviská všetkých troch rozhodujúcich subjektov podieľajúcich sa na každej stavbe (investor, architekt/projektant, dodávateľ stavby). Príznačné (a nie veľmi časté) je, že konali vo vzájomnej zhode, spoločne sa snažiac o čo najlepší výsledok.

Slovo klienta - úvodné zadanie

Po dlhom čase strávenom v zahraničí v prenajatých rezidenciách budeme mať konečne vlastný dom. Pozemok s miernym sklonom na východ a výhľadom na lesy na juhu má 1.500 m2 – na bývanie pre nás dvoch (s občasnými návštevami našich dvoch detí s rodinami) je určite dostatočne veľký. Základom pre pohodlné bývanie dvoch ľudí na dohmat k dôchodkovému veku je veľká garáž a dostatok skladovacích priestorov. Stavebne oddelená kuchyňa je samozrejmosťou, otvorené koncepty, kde je obývačka v jednom priestore s kuchyňou a jedálňou nemáme radi. Manžel je audiofil, centrom obytného priestoru bude audio/video priestor (rovnostranný trojuholník 6x6 m). Našu spálňu chceme mať s dostatočne veľkým šatníkom a hygienickým zázemím. Nech je trocha bokom od ruchu kuchyne a jedálne. Chceme spoločnú pracovňu, ktorá plynule nadväzuje na hlavný obytný priestor. Zázemie vo forme práčovne, strojovne, filtra na prechod z garáže považujeme za samozrejmosť, o ktorej netreba veľa hovoriť. Pokiaľ to len trocha bude možné, chceme dom bezbariérový, určite aspoň priestory, ktoré budeme užívať my dvaja. Ak budú dva hosťovské apartmány s hygienou na poschodí alebo v suteréne, to je v poriadku. Pozemok má krásny výhľad na južný horizont, chceli by sme tento výhľad zaintegrovať do dizajnu nášho domu. Trocha sa bojíme južného slnka v lete, očakávame, že architekt ponúkne dizajn, ktorý na jednej strane umožní celoročne užívať južný výhľad do záhrady a zároveň nás nevystaví zničujúcemu teplu. Súčasťou dizajnu rozhrania dom/záhrada by malo byť biojazierko – jednak možnosť kúpania sa v nechemicky upravovanej vode a zároveň prirodzený tlmič letných horúčav. Očakávame, že dom bude mať netto výmeru na úrovni 300 m2 vrátane garáže. Dom nemusí byť striktne v energeticky pasívnom štandarde, ale úspornosť a ekologické trendy vo výstavbe sledujeme a páči sa nám to. Územie je striktne regulované, počet podzemných podlaží 1, počet nadzemných 1+1, odstupové vzdialenosti od hraníc pozemku min. 4,0 m, smerom do ulice 7,5 m. 

Slovo autora

Architektonický koncept domu je veľmi jednoduchý – všetko dôležité, čo sa deje v dome, má kontakt s južným exteriérom a horizontom záhrady. Centrálna pozícia obytnej časti (so šesť metrovou výškou) a samostatnej kuchyne je obkolesená na severe technologickými priestormi domu („mokré“ prevádzky), na východe spálňou a pracovňou, na západe garážou. Na poschodí sú dve hosťovské izby s hygienickým zázemím. Je samozrejmosťou, že odkedy poznám benefity energeticky úsporného staviteľstva, stal sa tento spôsobom uvažovania o architektúre základom každého konceptu. K bezduchosti lineárnej „krabice s oknami na juh“ má však dom ďaleko vďaka sofistikovane navrhnutým riešeniam. Južná fasáda je po celej dĺžke prekrytá tri metre hlbokým gánkom poskytujúcim plnohodnotný krytý priestor na pomedzí interiéru a záhrady. V mieste kontaktu gánku s kuchyňou a jedálňou je gánok hlboký až šesť metrov a jeho sklenená strecha tvorí svetelný difúzer priamo oproti hlavnému vstupu do domu zo severnej strany. To, že presklená strecha má horné roletové pritienenie a vetracie polia je samozrejmosťou. Šesť metrov vysoký audio priestor je sekundárne prisvetlený bazilikálnym spôsobom, takže napriek hlbokému gánku na juhu nie je obytný priestor ochudobnený o denné osvetlenie, eliminácia priameho slnečného žiarenia je vítaným nielen architektonickým ale aj stavebnotechnickým efektom. Rozhodujúcim prvkom tvoriacim základný pocit v dome je spoločné rozhodnutie architekta a investorov postaviť celý dom ako montovanú drevostavbu. Konštrukčný systém Lignotrend s integrovaným akustickým stropom v prevedení masívny dub natural a prirodzené svetlo vytvárajú v dome vynikajúcu akustiku a nenapodobiteľnú atmosféru. Povrchová úprava fasád je v bielej omietke a kanadskom cédri. Mikroklímu obohacuje s biojazierko na kontakte s gánkom a záhradou. Zdrojom tepla a chladu sú dva geotermálne vrty. Dom má podlahové vykurovanie a stenové chladenie. Je výbornou správou, že dom funguje výborne aj bez technológií pomocou pasívnych prvkov, o čom sme sa mohli presvedčiť počas výstavby v letných mesiacoch, keď v dome bola aj bez zapojenia technológií mimoriadne príjemná klíma vďaka pasívnemu tieneniu a priečnemu komínovému prevetrávaniu.

Slovo hlavného inžiniera projektu

Vila v Záhorských sadoch síce nespĺňa kritériá pasívneho štandardu, ale je kvalitným, ultra nízkoenergetickým domom, ktorý využíva dôležité prvky pasívneho štandardu. Sú nimi dokonale izolovaná obálka domu s izoláciou 30 až 40 cm, okná v pasívnom štandarde, kvalitne prevedená vzduchotesnosť a optimalizované tepelné mosty. Výpočet mernej spotreby energie na kúrenie je len o 4 kWh/m2 nad požiadavkou pasívneho štandardu a pri 19 kWh/m2/rok vychádzajú samotné náklady na kúrenie len okolo 20€/mesačne.

Dbalo sa aj na vysoký komfort v lete. Kúrenie aj chladenie je riešené tými istými nízkoteplotnými stenovými panelmi, ktoré poskytujú v lete chlad a v zime teplo. Ochladzovanie je zabezpečené úspornými obehovými čerpadlami, ktoré prečerpávajú chladiaci roztok zo zemného vrtu priamo do nástenných panelov, pričom ich chladiaci potenciál vyhovuje takto dobre izolovanému domu. Vonkajšie tienenie žalúziami alebo presahmi strechy sú súčasťou efektívnej ochrany proti prehrievaniu stavby v lete.

Jadrom úspornej budovy je kompaktná jednotka Drexel & Weiss Aerosmart X2 S7, ktorá zabezpečuje kúrenie, chladenie, teplú užitkovú vodu aj vetranie a pritom nezaberie viac priestoru ako 2m2. Výhoda kombinácie jednotlivých funkcií v jednom prístroji vedie k zvýšeniu energetickej efektivity domu. Napríklad pri vykurovaní budovy sa z odpadového tepla predhrieva prichádzajúci vzduch (čo znižuje energetickú spotrebu protimrazovej ochrany pre vetranie), alebo zvyšuje účinnosť výroby teplej úžitkovej vody. 

Vetranie je dôležitým prvkom kvalitného vnútorného prostredia. Neustála výmena vzduchu sa deje bez toho aby sa stratilo teplo z domu, alebo aby bolo cítiť prievan z vetrania oknami. Znižuje nielen koncentráciu CO2, ale aj množstva VOC (Volatile Organic Compunds), ktoré sa uvoľňuje z nábytku, počítačov a iných predmetov v domácnosti. V dome je inštalovaný rozvod, ktorý privádza vzduch predovšetkým do spálne. Obývacie miestnosti fungujú aj ako prietokový priestor, aby sa minimalizoval objem výmeny vzduchu, čo je pri veľkom dome a menšom počte obyvateľov vhodné riešenie. Použitý vzduch sa odťahuje z kúpeľne, záchodov a z kuchyne.

Aby vnútorné prostredie bolo čo najkomfortnejšie, treba dbať aj na akustiku. Vo veľkých priestoroch s množstvom skla a pevných podláh môže odrazený zvuk vytvárať nepríjemnú ozvenu. Aj preto boli na strope a čiastočne na stenách inštalované drevené akustické obklady firmy Lignotrend. Jemnými drážkami narezaný dubový podhľad vytvára absorbčný povrch a zlepšuje nielen akustiku, ale aj vzhľad veľkého spojeného priestoru jedálne a obývačky.

Aj vnútri stavebných konštrukcií sa skrývajú prírodné materiály. Masívne drevené steny majú hrubú vrstvu fúkanej izolácie z celulózy, ktorá je zaklopená omietnutou drevovláknitou doskou. Tieto prírodné materiály pomáhajú aj v lete chrániť budovu pred prehrievaním, pretože ich fázový posun je podstatne dlhší ako minerálne alebo sklenné izolácie. Na streche je vrstva extenzívneho substrátu s hustým porastom sukulentov. Zelená strecha zmierňuje nárazový odtok vody do dažďovej kanalizácie a pomáha v lete zachovať nižšie teploty na streche a v okolí.

Stavba je ukážkou toho, ako môžu správne aplikované materiály, komponenty a technika vytvárať trvácny a úsporný dom z ekologických materiálov a so zdravým vnútorným prostredím.

Slovo generálneho dodávateľa

Robiť s Pokorny architekti je pre nás radosť, pretože vieme, že bude dostatočný priestor na konštrukčnú tvorbu a prezentáciu našej práce, čo dá vyniknúť nášmu tímu. Výber dodávateľa sa robí v troch kolách (po vypracovaní architektonickej štúdie, po vypracovaní projektu pre stavebné povolenie a po realizačnom projekte). V každom kole prebieha stretnutie s investorom a architektom a podrobne sa prezentuje rozpočet, pri ktorom sa zároveň navrhujú alternatívne riešenia, ktoré optimalizujú kvalitu diela. Na projekte spolupracovalo viacero odborníkov, ktorí sa na prezentáciách aj aktívne zúčastňovali (projektant stavebnej časti s dôrazom na stavebnú fyziku, požiarnu odolnosť a akustiku, statik, rozpočtár a prípravár. Investor ma dlhoročné skúsenosti s riadením a výstavbou väčších projektov, takže na nás nenechal nitku suchú.
Bol tvrdý, ale férový a hlavne vedel presne čo chce a dôsledne na tom trval.

Finálny realizačný projekt je dielom ateliéru Creattera a Kontrakting spracovával výrobnú a montážnu dokumentáciu. Vznikol vlastne paralelný projekt hrubej konštrukcie drevostavby, ktorý sa pomocou „ifc“ exportov posúval medzi Creatterou a Kontraktingom a projekt sa tak dolaďoval do posledného detailu.

Objekt bol založený na penovom skle, čo pre nás nebola prvá realizácia zakladania týmto spôsobom, ale tu bolo nutné vziať do úvahy aj na mierny svah pozemku, takže podmienky boli zložitejšie.

Prvý krát sme sa v praxi stretli s konštrukčným systémom Lignotrend, na ktorý sme sa už dlhšiu dobu chystali a tentokrát sa do projektu dostal. Ide o prefabrikované drevené, krížom lepené stenové panely v menších skladobných rozmeroch, s  ktorými je možná manipulácia aj bez žeriavu.  Najväčšia pridaná hodnota je ale v systémových stropných a strešných paneloch, ktoré okrem nosnej funkcie plnia vynikajúco aj funkciu priestorovej akustiky, krokovej akustiky (dutiny v stropných paneloch sú vyplnené jemným štrkom) a v neposlednom rade vyzerajú fantasticky. Spolu so zaujímavými veľkými presklenými plochami v átriovej obývacej časti vlastne tento dom robia v interiéri výnimočným.

Tepelná izolácia obvodových stien bola tvorená sústavou zvislých I-nosníkov vyplnených fúkanou celulózou z vonkajšej strany, uzavretých drevovláknitou doskou. Obidva tieto materiály výrazne prevyšujú bežné materiály používané na zateplenie fasád svojou vysokou mernou tepelnou kapacitou a tým výrazne eliminujú riziko letného prehrievania interiéru. Obvodové steny sú z vonkajšej strany opláštené prevetrávaným cédrovým obkladom v kombinácii s difúzne otvoreným omietkovým systémom. Samozrejme, že letné prehrievanie obmedzujú aj vonkajšie žalúzie a rolety na svetlíku. Komfort vnútorného prostredia v letnom období podčiarkuje aj extenzívna zelená strecha a použitie pasívnych stenových chladiacich panelov, ktoré v zime slúžia ako vykurovacie telesá. Úsporu energie na vykurovanie a nepretržitú výmenu vzduchu zabezpečuje vetracia jednotka s rekuperáciou vzduchu a vlhkosti.

Aj napriek zložitým prechodom vzduchotesných rovín sme preukázali kvalitu našej realizácie blower door testom s hodnotou n50 = 0,45 h-1.

Primárny zdroj energie na vykurovanie, chladenie, ohrev TUV a predohrev vzduchu, tvorí tepelné čerpadlo zem – voda.
Terénnym úpravám na záhrade dominuje biojazierko s okolitými drevenými a betónovými terasami.

Výsledok

Pozemok v novovznikajúcej vilovej štvrti na okraji Bratislavy má mierny sklon na východ a výhľad na lesy na juhu.

Situácia
Situácia

Architektonický koncept domu je jednoduchý - všetko dôležité, čo sa deje v dome, má kontakt s južným exteriérom a horizontom záhrady.

Centrálna pozícia obytnej časti (s výškou šesť metrov) a samostatnej kuchyne je obkolesená na severe technologickými priestormi domu, na východe spálňou a pracovňou, na západe garážou.

Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NP

Na poschodí sú dve hosťovské izby s hygienickým zázemím. Benefity energeticky úsporného staviteľstva sú integrálnou súčasťou uvažovania o architektúre a základom každého konceptu ateliéru Pokorny architekti. Južná fasáda je po celej dĺžke prekrytá tri metre hlbokým gánkom poskytujúcim plnohodnotný krytý priestor na pomedzí interiéru a záhrady. V mieste kontaktu s kuchyňou a jedálňou je gánok hlboký až šesť metrov a jeho sklenená strecha tvorí svetelný difúzor priamo oproti hlavnému vstupu do domu zo severnej strany.

Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NP

Exteriérová presklená strecha má horné roletové tienenie a vetracie polia. Šesť metrov vysoký audio priestor je sekundárne osvetlený bazilikálnym spôsobom, takže napriek hlbokému gánku na juhu nie je obytný priestor ochudobnený o denné svetlo. Eliminácia priameho slnečného žiarenia je vítaným architektonickým a stavebno-technickým efektom.

Rozhodujúcim prvkom tvoriacim základný pocit v dome je spoločné rozhodnutie architekta a investorov postaviť celý dom ako montovanú drevostavbu. Konštrukčný systém s integrovaným akustickým stropom z masívneho duba a prirodzené svetlo zabezpečujú dobrú akustiku a príjemnú atmosféru v interiéri.

Fasády sú omietnuté na bielo, materiálové riešenie dopĺňa obklad z kanadského cédra. Mikroklímu obohacuje biojazierko v kontakte s gánkom a záhradou.

Zdrojom tepla a chladu sú dva geotermálne vrty. Dom má podlahové vykurovanie a stenové chladenie. Objekt si vďaka pasívnemu tieneniu a priečnemu komínovému prevetrávaniu udržiava príjemnú klímu aj bez zapojenia technológií, o čom sa bolo možné presvedčiť už počas výstavby v letných mesiacoch. 

Pozdĺžny rez
Pozdĺžny rez
Priečny rez
Priečny rez
Juhozápadný pohľad
Juhozápadný pohľad
Severovýchodný pohľad
Severovýchodný pohľad
Juhovýchodný pohľad
Juhovýchodný pohľad
Severozápadný pohľad
Severozápadný pohľad

Autor: Pavol Pokorný - Pokorny architekti, spolupráca: Createrra

Autori fotografií: Pavel Meluš, Marcel Rebro, archív autora

Ing. arch. Pavol Pokorný

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím