Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
16. júl 2015
0
2097

Víkendový dom v Nosiciach

Predstavujeme realizáciu víkendového domu v nízkoenergetickom štandarde z ateliéru Pokorny architekti. Dielo získalo hlavnú cenu v súťaži BEFFA 2012 v kategórii drevostavby a bolo nominované na cenu ARCH 2012.
Víkendový dom v Nosiciach
Autori: Ing. arch. Pavol PokornýSpolupráca: Ing. arch. Martin Bujna, Img. arch. Mária ŠmilňákováZastavaná plocha: 130 m2Návrh: 2009 - 2009Realizácia: 2010 - 2011Adresa: GPS: 49.128785, 18.347494 , Nosice, SlovenskoPublikované: 17. júl 2015

Označenie "víkendový dom" sme vybrali ako momentálne najvystihujúcejšie jeho aktuálnu funkciu - využívanie najmä cez víkend - avšak - aj vzhľadom na komplikovaný stav súčasného bývania investora v pôvodnom dome uličnej časti parcely - jeho využitie je omnoho komplexnejšie - je to aj priestor pre stretávanie rozvetvenej rodiny, aj krytý záhradný altánok alebo jednoducho "rodinný dom".

pohľad zo záhrady
pohľad zo záhradyfoto: Daniel Veselský

Na počiatku návrhu víkendového domu boli dve požiadavky investora - prvá - mať chalupu niekde v peknom prostredí, najlepšie niekde v horách na Strednom Slovensku - a druhá - mala to byť taká klasická drevenica. S prvou požiadavkou sme si poradili pomerne jednoducho - keďže sa investor cez týždeň pracovne zdržiava v Bratislave a v Nosiciach pri Púchove má rodinný dom s veľkým pozemkom, navrhli sme možnosť postaviť si víkendový dom „doma“. Majiteľ sa nemusí vo víkendovej dopravnej špičke nikam presúvať a na chalupu ide po príchode z práce v papučiach. S druhou požiadavkou - designom drevenice - bolo naše presviedčanie ťažšie, ale nakoniec sme predstavili taký architektonický koncept, ktorému náš investor nevedel odolať.

umiestnenie domu na pozemku
umiestnenie domu na pozemkufoto: Daniel Veselský

Spolu sme sa presvedčili, že drevenica môže mať aj podobu vyjadrenú súdobým dizajnom a architektúrou. Víkendový dom ponúka na prízemí vstupné prepojovacie kryté átrium s vonkajším grilom, wellness časť so saunou a hottubom, obytnú časť s jedálňou a na poschodí 2 spálne. Dom je zrealizovaný ako montovaná drevostavba v nízkoenergetickom štandarde, hlavným zdrojom tepla sú keramické kachle s doplnkovou možnosťou elektrického vykurovania.

Víkendový dom ponúka na prízemí vstupné prepojovacie kryté átrium s vonkajším grilom, wellness časť so saunou a hottubom, obytnú časť s jedálňou a na poschodí 2 spálne. Dom je zrealizovaný ako montovaná drevostavba v nízkoenergetickom štandarde, hlavným zdrojom tepla sú keramické kachle s doplnkovou možnosťou elektrického vykurovania.

Dom je zrealizovaný v nízkoenergetickom štandarde so spotrebou tepla na vykurovanie približne na úrovni 35 kWh/(m2 za rok).

foto: Daniel Veselský
pohľad z galérie
pohľad z galériefoto: Archív autora
obytná časť
obytná časťfoto: Daniel Veselský
spálne na poschodí
spálne na poschodífoto: Daniel Veselský
foto: Daniel Veselský

Keď sme investorovi navrhli, aby mal dom drevenú odvetranú fasádu, jeho prvá otázka bola, či ju nebude treba natierať. Odpoveď znela - ak je človek ochotný prijať prirodzené starnutie dreva, tak:

1. nebude treba nič natierať - termodrevo sa aplikuje tak ako je

2. sa stane svedkom krásy, akú nie je schopná sprostredkovať žiadna fotografia - drevo sa na dotyk postupne zamatovo “zaťahuje”, najprv stmavne, aby následne Slnko postupne vytiahlo pigment až do úplného strieborna

Nasledovná fotografia reprezentuje zmenu drevenej fasády za 4 roky fungovania víkendového domu. Výsledok posúďte sami.

prirodzené starnutie fasády 2011 až 2015
prirodzené starnutie fasády 2011 až 2015foto: Archív autora

podklady: Pokorny architekti

Poloha diela

Ing. arch. Pavol Pokorný
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím