Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
5. november 2021
1
1163

Fakulta humanitních studií UK – Prestavba Menzy, Koleje 17. Listopadu, Praha

Ťažké zadanie. Výborný výsledok.
Fakulta humanitních studií UK – Prestavba Menzy, Koleje 17. Listopadu, Praha
Autori: Akad. arch. Ladislav Kuba, Ing. arch Tomáš Pilař, Ing. arch. Martin KlimeckýSpolupráca: AED project, a.s.Návrh: 2009 - 2017Realizácia: 2017 - 2020Adresa: Pátkova 3, Praha , Česká republikaPublikované: 5. november 2021

Fakulta humanitních studií Univezity Karlovy v Prahe je najmladšou fakultou Karlovej Univerzity. Vznikla 1. augusta roku 2000 z Institutu základů vzdělanosti tej istej univerzity.

V minulom roku sa presťahovala do novej budovy. Nové sídlo vzniklo prestavbou komplexu “menzy” (jedálne) a “Kolejí 17. listopadu” od architekta Karla Pragera. Pôvodné objekty zostali len torzom nedokončeného areálu univerzitného kampusu na brehu Vltavy. Samotná jedáleň so zázemím, so svojou masívne dimenzovanou kapacitou nebola nikdy naplno využitá k svojmu pôvodnému účelu.

Celkový pohľad
Celkový pohľadFoto: David Korsa
Pôvodný stav
Pôvodný stavFoto: Kuba & Pilař architekti

Stavba z 80. rokov minulého storočia s náročnou konštrukciou zdvíhaných stropov a hlbokou centrálnou štvorcovou dispozíciou mala v dobe svojho vzniku nespornú architektonickú kvalitu. Pre nové využitie Fakultou humanitných štúdií však bola potrebná radikálna premena.

Južná fasáda
Južná fasádaFoto: David Korsa
Severná fasáda
Severná fasádaFoto: David Korsa
Detail fasády
Detail fasádyFoto: David Korsa
Hlavný vstup
Hlavný vstupFoto: David Korsa
Večerný pohľad
Večerný pohľadFoto: David Korsa
Situácia
SituáciaAutor: Kuba & Pilař architekti

Pôvodná budova štvorcového pôdorysu mala zložité, dispozične hutné, technické zázemie umiestnené v strede objektu.  Jedálne boli situované po obvode. Autori pre potreby novej funkcie urobili skoro reverzné riešenie. Masívne jadro vybrali, centrálnu časť budovy cez tri podlažia uvoľnili ako vnútorný spoločenský a komunikačný priestor. Umožnili jeho prirodzené vrchné presvetlenie aj so zamedzením nadmernej insolácie vtipným návrhom rastra vysokých nosníkov pod skleneným stropom. Po obvode umiestnili učebne a ostatné potrebné priestory pre vzdelávací proces i prevádzku fakulty, s možnosťou priameho optického kontaktu na okolie.

Takéto riešenie zabezpečilo kompaktné a účelné usporiadanie všetkých potrebných priestorov a funkcií. Naviac s maximálnym možným využitím prvkov pôvodnej konštrukcie. Oceľobetónové stropy  zostali zachované v obvodovom prstenci. Priestory pre vnútornú dvoranu boli vyrezané. Subtílne oceľové stĺpy pôvodných zdvíhaných stĺpov dostali novú pohľadovú betónovú škrupinu, ktorá má okrem estetického aj protipožiarne určenie. 

Prehľadnosť, monochromatickosť, priznané materiály vo svojej naturálnej podobe, dôraz na čisté detaily, konzistentná architektonická výpoveď, logickosť usporiadania priestorov - sú charakteristickými rysmi tohto diela...

Zadanie bolo mimoriadne náročné. V dopredu limitovaných priestoroch pôvodnej stavby umiestniť novú funkčnú budovu fakulty renomovanej univerzity, spĺňajúce náročné kritériá súčasnosti. Autori túto úlohu so cťou zvládli.

Neutrálne, elementárne stvárnené priestory “na spôsob galérie” majú potenciál absorbovať ďalšie jemné, subtílne nánosy  vrstiev a prvkov dotvárajúcich priestor čerstvo otvorenej školy. Elementy meniace sa v čase. Informačné intervencie, výstavy, grafiku, artefakty… a iné zásahy, ktoré sú spojené s dynamikou života.

Pri osobnej návšteve sme si priestor i atmosféru s potešením užívali ako výborný príklad rekonštrukcie a prestavby univerzitného areálu. Zamrzí, že snahy o podobné zadania sa zatiaľ na Slovensku nedostali ďalej, ako do prípravnej etapy (napr. Art Campus VŠVU).

Pôdorys 2. PP
Pôdorys 2. PPAutor: Kuba & Pilař architekti
Pôdorys 1. PP
Pôdorys 1. PPAutor: Kuba & Pilař architekti
Pôdorys 1. NP - vstup
Pôdorys 1. NP - vstupAutor: Kuba & Pilař architekti
Pôdorys 2. NP - vstup
Pôdorys 2. NP - vstupAutor: Kuba & Pilař architekti
Pôdorys typického podlažia - pôvodný stav
Pôdorys typického podlažia - pôvodný stavAutor: Karel Prager
Rez B-B´
Rez B-B´Autor: Kuba & Pilař architekti
Rez A-A´
Rez A-A´Autor: Kuba & Pilař architekti
Rez B-B´ - pôvodný stav
Rez B-B´ - pôvodný stavAutor: Karel Prager
Južný pohľad
Južný pohľadAutor: Kuba & Pilař architekti
Severný pohľad
Severný pohľadAutor: Kuba & Pilař architekti
Východný pohľad
Východný pohľadAutor: Kuba & Pilař architekti
Západný pohľad
Západný pohľadAutor: Kuba & Pilař architekti

Pripájame sprievodné slovo autorov:

Původní objekty menzy a kolejí architekta Karla Pragera zůstaly jen torzem nedokončeného areálu univerzitního kampusu na břehu Vltavy. Samotná menza nebyla nikdy plně využita k zamýšlenému účelu. Stavba z 80. let minulého století s náročnou konstrukcí zvedaných stropů a hlubokou centrální čtvercovou dispozicí měla nespornou architektonickou kvalitu odpovídající době svého vzniku. Pro nové využití Fakultou humanitních studií však byla nutná radikální proměna.

Návrh přestavby zachovává vnější tvar, podlažnost a proporce původního objektu menzy. Zásadním zásahem je vytvoření velkorysého centrálního prostoru dvorany s horním osvětlením pronikajícím mezi nosníky střešního světlíku. Dvorana je srdcem a společenským centrem fakulty, je současně prostorovou spojnicí všech tří podlaží. Vstup do objektu na úrovni zvýšeného plata nabízí snadné komunikační propojení jednotlivých podlaží pomocí dvou odlišně formovaných jednoramenných schodišť. Po obvodu dvorany jsou umístěny konzoly galerií s přístupem do seminárních místností, pracoven pedagogů a dvojice výtahů s únikovými schodišti. Na nejnižší úrovni dvorany jsou pak velké společné posluchárny, aula, fakultní knihovna a děkanát.

Mezi použitými materiály převládá pohledový beton kombinovaný s jemnou kovou sítí podhledů, černá stěrka podlahy a bílé truhlářské prvky a nábytkové vybavení. Prostoru dominuje variabilní sestava odpočinkového sedacího nábytku v oranžové barvě.

Předsazený celoprosklený strukturální fasádní plášť je navržen především jako účinná akustická ochrana proti hluku ze šestiproudé komunikace Městského okruhu v těsné blízkosti objektu. Zdvojená fasáda současně umožňuje přirozené větrání a regulované stínění vnitřních prostor. Zaoblení prosklených nároží je odkazem na původní architektonické ztvárnění stavby.

Dvorana - vstupné podlažie
Dvorana - vstupné podlažieFoto: David Korsa
Dvorana - vstupné podlažie
Dvorana - vstupné podlažieFoto: David Korsa
Dvorana - vstupné podlažie
Dvorana - vstupné podlažieFoto: David Korsa
Pohľad z galérie
Pohľad z galérieFoto: David Korsa
Dvorana - spodné podlažie - pohľad z ochodze
Dvorana - spodné podlažie - pohľad z ochodzeFoto: David Korsa
Dvorana - spodné podlažie
Dvorana - spodné podlažieFoto: David Korsa
Priestor pred aulou
Priestor pred aulouFoto: David Korsa
Schodisko - spodné podlažie
Schodisko - spodné podlažieFoto: David Korsa
Schodisko - horné podlažie
Schodisko - horné podlažieFoto: David Korsa
Seminárna miestnosť
Seminárna miestnosťFoto: David Korsa
Únikové schodisko
Únikové schodiskoFoto: David Korsa
Hygiena - muži
Hygiena - mužiFoto: David Korsa
Hygiena - ženy
Hygiena - ženyFoto: David Korsa

Poloha diela

Akad. arch. Ladislav Kuba
Ing. arch Tomáš Pilař
Ing. arch. Martin Klimecký

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím