Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
20. máj 2021
0
713

Rekonštrukcia objektov Pedagogickej univerzity v Salzburgu, Rakúsko

Adaptácia a rozšírenie budov zo 60. rokov pre potreby moderného vzdelávania. Citlivý prístup architektov, jasne čitateľná pôvodná forma a novodobé zásahy. Pridaná hodnota v podobe novej spoločnej zóny pod veľkorozponovým roštovým stropom.
Rekonštrukcia objektov Pedagogickej univerzity v Salzburgu, Rakúsko
Autori: Tilwin Cede, Clemens BortolottiInvestor: BIG BundesimmobiliengesellschaftZastavaná plocha: 10622 m2Podlažná plocha: 11680 m2Návrh: 2013 - 2019Realizácia: 2019 - 2021Adresa: Akademiestraße 23 - 25, Salzburg, RakúskoPublikované: 30. máj 2021

V nasledujúcich mesiacoch sa budeme snažiť predstaviť realizácie z okolitých krajín, ktoré boli nominované na Cenu európskej únie za súčasnú architektúru EU mies award. Slovenský výber sme koncom januára predstavili v samostatnom článku, ostatné realizácie nájdete v súvisiacich článkoch v závere textu. Pokračujeme predstavením ďalšej zo šiestich nominovaných školských stavieb u našich západných susedov. 

Dnes sa pozrieme do Salzburgu, kde čerstvo dokončili rekonštrukciu a dostavbu budov Pedagogickej univerzity. O kvalite realizácie, ktorá vzišla z medzinárodnej architektonickej súťaže, svedčí okrem viacerých ocenení aj národná nominácia v najprestížnejšej európskej cene. Realizácia zachováva a podporuje estetické a priestorové kvality pôvodných objektov. Zároveň ich citlivo  prispôsobuje pre nový lokalitný program a požiadavky na kvalitu vnútorného prostredia a hospodárnosť prevádzky. V niektorých aspektoch možno hľadať v našich končinách spoločné paralely s obnovou  Strednej odbornej školy stavebnej Emila Belluša v Trenčíne, alebo prestavbou bratislavského Gymnázia C. S. Lewisa, ktoré príkladne pracujú so stavebným základom z prelomu 60. a 70. rokov.

24
Youtube

Projekt komplexnej rekonštrukcie a dostavbu objektov Pedagogickej univerzity v Salzburgu vzišiel z medzinárodnej architektonickej súťaže. Hodnotiaca komisia určila v roku 2013 ako víťazný návrh innsbruckého ateliéru riccione architekten.

Foto: Gregor Graf

Zrekonštruované krídlo stojí na východnom nároží univerzitného komplexu, v kontakte s okolitými zelenými plochami. Rozšírený lokalitný program pojali dve pôvodné objekty a ich nová prístavba, ktorá ich prepája na úrovni suterénu. 

Foto: Gregor Graf

Podoba objektov zo 60. rokov ostala vo veľkej miere zachovaná. Dvojica stavieb poskytla výborný priestorový rámec pre nové využitie. Skelet s monolitickými stropmi umožňuje voľné delenie a flexibilné využitie otvoreného pôdorysu. Prepája kancelárie, zasadacie miestnosti a veľkorysé spoločné priestory. Odhalené časti konštrukcie hrdo vystavujú dobový stavebný fundus. Obnova a adaptácia pôvodných objektov kládla obzvlášť vysoké nároky na riešenie stavebnej fyziky a požiarnej bezpečnosti.

Foto: Gregor Graf

Zo strany exteriéru zostávaja jedinou viditeľnou zmenou na dvojici objektov raster predsadeného tienenia. Jemná textúra ťahokovu kontrastuje s pôvodným obkladom z prefabrikovaných betónových dielcov. Surové povrchy stien a stropov, jasne odlíšené nové konštrukcie a odhalené rozvody inštalácií vizualizujú zmeny v interiéri.

Foto: Gregor Graf

Lokalitný program narástol o priestory v novom spojovacom trakte. Spoločný vstup rozširuje priestranné foyer s rôznymi oddychovými a funkčnými zónami. Ťažiskom obnoveného súboru je prednášková sála, ktorá prebieha cez dve podlažia až do suterénu. Mobilné priečky a variabilné pódium umožňujú prispôsobiť priestor pre rôzne udalosti.

Foto: Gregor Graf

Monolitický roštový strop, ktorý je jasne viditeľný aj z exteriéru, preklenuje bez podpery rozpon 30 metrov. Priestorová konštrukcia z pohľadového betónu pôsobí ako výrazný symbol nového krídla univerzity. Perforovaná mriežka vytvára priestor pre vnútorné átria a svetlíky, prispieva k jeho zónovaniu a osvetleniu hlbokého pôdorysu. Vytvorila tiež možnosť otvorenia salónikov a komunikačných priestorov.

Foto: Gregor Graf
Situácia
SituáciaAutor: riccione architekten
Pôdorys prízemia
Pôdorys prízemiaAutor: riccione architekten
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: riccione architekten
Rezy
RezyAutor: riccione architekten
Model
ModelAutor: riccione architekten

Poloha diela

Tilwin Cede
Clemens Bortolotti

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím