Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
17. október 2019
0
2106

Polyfunkčný objekt Stadtelefant, Viedeň - Sonnwendviertel

Ako si architekti postavili panelák...
Polyfunkčný objekt Stadtelefant, Viedeň - Sonnwendviertel
Autori: Joseph Suntinger, Norbert Peller, Jonathan Hering, Karin Hackl, Philipp Stromer, Wolfgang Fischer, Carla Kuhn, Simon Frey, Caro Berger, Ajdin VukovicInvestor: Bloch-Bauer-Promenade 23 Real GmbHPodlažná plocha: 3 750 m²Investičný náklad: 4,5 mil. €Návrh: 2016 - 2017Realizácia: 2017 - 2018Adresa: Bloch Bauer Promenade 23, Viedeň, RakúskoPublikované: 11. január 2020

Architekti v úlohe developerov. Kreatívny klaster spriatelených ateliérov a inštitúcií na jednej adrese.

Za "hutnou" fasádou, z prefabrikovaných železobetónových prvkov, sú ukryté variabilné veľkopriestorové kancelárie. Budova v blízkosti hlavnej železničnej stanice tvorí protiváhu k celopreskleným hranolom susediacich administratívnych budov. 

Pestrá náplň

“Radi skúmame nové a neobvyklé cesty. Sme si istí, že spolupráca a udržiavanie intenzívnej výmeny poznatkov s kolegami je prospešná pre všetky zúčastnené strany. Naše projekty preto často vznikajú v širších pracovných skupinách. Aj preto sme sa rozhodli v spolupráci s našimi kolegami a priateľmi realizovať projekt Stadtelefant, ako kreatívny klaster v jednej z najzaujímavejších rozvojových oblastiach mesta,” vysvetľujú východiská projektu architekti z ateliéru Franz & Sue. 

Budovu, ktorá je dnes našim sídlom, sme nielen navrhli, ale aj developovali a realizovali ako spoločnosť s ručením obmedzeným (Bloch-Bauer-Promenade 23 Real GmbH). 

V objekte pracujú tiež spriatelené ateliéry SOLID a PLOV, ako aj spoločnosti z príbuzných odvetví: A-NULL Bausoftware (stavebný softvér) a Hoyer Brandschutz (požiarna bezpečnosť). Coworkingové priestory na prízemí využíva platforma Architektur in progress a združenie Architekturstiftung Österreich. Výhľad z najvyššieho podlažia si užíva statická kancelária Statik Petz. 

Foto: Andreas Buchberger
Situácia
SituáciaAutor: Franz&Sue
Foto: Andreas Buchberger

Stretnutia na prízemí

“Ako sme spomínali, Komunikácia je pre nás kľúčová - bez nej nie je možná kvalitná práca a čo je dôležitejšie, ani dobrý život. V ateliéri využívame ako vhodnú príležitosť na stretnutie spoločné jedlo. Dôležitou súčasťou budovy, v ktorej pracujeme, diskutujeme o projektoch a vymieňame si vedomosti a informácie je preto jedáleň na prízemí.” ozrejmujú koncept autori. Infraštruktúru dopĺňa verejná kaviareň v parteri, ktorá je miestom neformálnych stretnutí viedenských architektov, ale aj bežných ľudí zo širšieho okolia.

Foto: Andreas Buchberger
Foto: Andreas Buchberger

Hľadanie odkazu v histórii mesta

Mnohé aspekty tohto projektu boli inšpirované historickými budovami z obdobia viedenského "Gründerzeit" (éra industrializácie sprevádzaná reštrukturalizáciou mesta a stavebným boomom v druhej polovici 19. storočia). Najvýraznejšie sa to prejavuje na výške podlaží. 3,2 metra je pre kancelárske priestory neštandardné číslo. “Stálo nás to jedno podlažie, ale prinieslo priestorovú kvalitu a atmosféru klasickej viedenskej budovy,” vysvetľujú architekti. “Hutná” betónová fasáda je podľa architektov osviežujúcim kontrastom k celopreskleným budovám v susedstve.

Foto: Andreas Buchberger

Betón ako pohľadová vrstva 

Mestský polyfunkčný dom vsádza na flexibilné priestorové riešenie a kvalitu vnútorného prostredia. Zaujme netradičnou fasádou z prefabrikovaných železobetónových prvkov, ktoré striedajú rozsiahle zasklené plochy a "odhmotnený" parter. Variabilná dispozícia a odolné materiály použité v exteriéri aj interiéri sú predpokladom nadštandardnej životnosti stavby. Kontrast ľahkých a transparentných prvkov v kombinácii s masívnymi materiálmi oživuje prísny ortogonálny raster.

Objekt bodoval aj v aktuálnom ročníku súťaže Windows in sight, kde sa jeden z porotcov - Peter Sapp na jeho adresu vyjadril: "Projekt je zaujímavý svojou redukciou na jednoduché, ale jasne definované prvky. Dispozícia variabilných priestorov je limitovaná iba vertikálnymi komunikačnými a inštalačnými jadrami. Použitie prefabrikovaných fasádnych prvkov s rozmermi 3,3 x 3,6 m umožnilo rýchlu výstavbu. Sendvičové železobetónové panely zároveň pôsobia ako aktívna akumulačná vrstva. Opieskovaný betón tvorí pohľadovú vrstvu zo strany interiéru aj exteriéru."

Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: Franz&Sue
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPAutor: Franz&Sue
Pôdorys 3. NP
Pôdorys 3. NPAutor: Franz&Sue
Pôdorys 4. NP
Pôdorys 4. NPAutor: Franz&Sue
Pôdorys 5. NP
Pôdorys 5. NPAutor: Franz&Sue
Pôdorys 6. NP
Pôdorys 6. NPAutor: Franz&Sue

"Budova ukazuje, ako sa dá stavať nielen  kvalitne, ale aj  ekonomicky a rýchlo. Prefabrikované betónové komponenty a veľkorysé okná Internom s integrovaným tienením umožňujú zaujímavé stvárnenie fasády," hodnotí architektka Anette Klinger, ktorá tiež zasadala v hodnotiacej komisii architektonickej súťaže, a pokračuje: "Otvorená dispozícia, s presklenými plochami orientovanými na všetky strany, zabezpečuje kvalitné osvetlenie a kontakt s okolitým prostredím. Táto priehľadnosť a otvorenosť pokračuje aj na prízemí, ktoré dopĺňajú rozmerné posuvné dvere."

Priečny rez
Priečny rezAutor: Franz&Sue
Pozdĺžny rez
Pozdĺžny rezAutor: Franz&Sue

Zamestnanci ateliéru Franz & Sue pred svojim dielom...:

Foto: Andreas Buchberger

... počas spoločného obedu...:

Foto: Andreas Buchberger

... v pracovnom nasadení...

Foto: Andreas Buchberger
Foto: Louai Abdul Fattah
Foto: Andreas Buchberger
Foto: Louai Abdul Fattah
Foto: Louai Abdul Fattah

... a počas voľných chvíľ:

Foto: Louai Abdul Fattah
Foto: Louai Abdul Fattah
Foto: Louai Abdul Fattah

"Dom z betónu. Efektívny pri realizácii, udržateľný vďaka svojej variabilite a jednoduchosti",  dopĺňajú na záver architekti ocenenej realizácie.

Podklady: Franz&Sue

Poloha diela

Joseph Suntinger
Norbert Peller
Jonathan Hering
Karin Hackl
Philipp Stromer
Wolfgang Fischer
Carla Kuhn
Simon Frey
Caro Berger
Ajdin Vukovic

Súvisiace články

InternormSKOkná pre pasívne domy
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím