Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
6. apríl 2021
0
1472

Základná a stredná škola Leoben, Rakúsko

Základná a stredná škola Leoben, Rakúsko
Autori: Martino Libisch, Carla Kuhn, Florian Haim, Barbara Wagner, Louai Abdul Fattah, Ajdin VukovicInvestor: InfrastrukturentwicklungsKG Stadtgemeinde Leoben Podlažná plocha: 14.557 m²Investičný náklad: 14.4 Mil. €Návrh: 2016 - 2018Realizácia: 2018 - 2019Adresa: Erzherzog Johann-Straße 1, Leoben, RakúskoPublikované: 11. apríl 2021

V nasledujúcich mesiacoch sa budeme snažiť predstaviť realizácie z okolitých krajín, ktoré boli nominované na Cenu európskej únie za súčasnú architektúru EU mies award. Slovenský výber sme koncom januára predstavili v samostatnom článku. Pokračujeme predstavením realizácií u našich západných susedov. Po rozsiahlej revitalizácii areálu prvej mestskej elektrárne vo VaršaveCentre miestnych aktivít v poľskom meste Rybnik, a ateliéri Bernardo Bader Architekten v rakúskom Dornbirne predstavíme projekt ateliéru Franz&Sue v rakúskom Leobene.

Prácu viedenského ateliéru sme už predstavili aj na našej stránke. Moderný "panelák" Stadtelefant, ktorí architekti navrhli a developovali sa stal zároveň ich sídlom. Dnes sa pozrieme do druhého najväčšieho štajerského mesta, kde dokončili prestavbu školského areálu s pamiatkovo chránenou budovou základnej a strednej školy. O kvalite realizácie, ktorá vzišla z dvojkolovej architektonickej súťaže, svedčí okrem viacerých ocenení aj národná nominácia v najprestížnejšej európskej cene.

Foto: Hertha Hurnaus

Zrekonštruovaný školský areál v centre mesta patrí medzi najväčšie v regióne. Základná a stredná škola, ktorých bránami prejde denne šesto detí, nemali napriek sídlu v rovnakej budove nikdy vyhovujúce spoločné priestory a prepojenie. Zadanie architektonickej súťaže, ktorá sa stala základom pre budúcu rekonštrukciu a rozšírenie areálu sa preto sústredilo na príležitosť previazania oboch škôl.  

Situácia
SituáciaAutor: Franz&Sue

Po predbežnom výbere uchádzačov na základe predložených portfólií prebiehal so súťažnými kolektívmi súťažný dialóg, ktorý okrem iného zahŕňal aj moderovanú diskusiu so sedemdesiatimi pedagógmi, pôsobiacimi v oboch inštitúciách. “To nám dalo príležitosť zapracovať želania a potreby učiteľov do nášho návrhu a následného plánovania projektu. Na oplátku si učitelia vypočuli naše skúsenosti z navrhovania škôl,” vysvetľujú architekti. 

Vo výsledku sa architektom podarilo minimalizovať zásahy do pamiatkovo chránených objektov z rokov 1904 - 1905. Odstránená bola iba malá prístavba pre školského kustóda a historické hygienické celky, orientované do vnútrobloku. Novovytvorený priestor medzi historickými krídlami učební a telocvičňou vyplnili transparentné spoločné priestory, otvorené do záhrady.

Koncept - schéma
Koncept - schémaAutor: Franz&Sue
Pôdorys prízemia
Pôdorys prízemiaAutor: Franz&Sue
Pôdorys poschodia
Pôdorys poschodiaAutor: Franz&Sue
Rezy
Rezy

“Stupňovité presklené priestory s čiastočne zasklenými terasami umožňujú deťom tráviť spoločný čas s výhľadom do zelene v areáli. Práve do tohto priestoru, ktorý bol v minulosti nevábnym zadným traktom, je otvorená nová tvár školy, vrátane spoločného hlavného vstupu,” vysvetľuje vedúci projektu Martino Libisch z ateliéru Franz & Sue.

V otvorenej vstupnej hale na prízemí, sa žiaci ľahko zorientujú a rýchlo sa dostanú do ktorejkoľvek z učební. Nové spoločenské a vzdelávacie centrum školy nahradilo tmavé chodby a spoločné priestory.

Foto: Hertha Hurnaus

Zámer architektov je najlepšie viditeľný na centrálnom pobytovom schodisku vzdelávacieho centra, ktoré prepája všetky štyri úrovne. Priestory pre spoločné aktivity vyplnil flexibilný mobiliár a výklenky na sedenie. Tlmené spektrum farieb podčiarkujú povrchy z borovicového dreva. Nábytkový prvok, ktorý zaberá stred spoločnej miestnosti oddeľuje pracovné priestory základnej a strednej školy. Obsahuje skrinky a súčasne funguje ako vyvýšený salónik.

Foto: Hertha Hurnaus
Foto: Hertha Hurnaus
Foto: Hertha Hurnaus
Foto: Hertha Hurnaus
Foto: Hertha Hurnaus
Foto: Hertha Hurnaus
Foto: Hertha Hurnaus
Foto: Hertha Hurnaus

Podklady: Franz&Sue

Poloha diela

Martino Libisch
Carla Kuhn
Florian Haim
Barbara Wagner
Louai Abdul Fattah
Ajdin Vukovic

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím