Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
1. marec 2021
0
1456

Elektrownia Powiśle, Varšava

Znovuzrodenie varšavského industriálu.
Elektrownia Powiśle, Varšava
Autori: Iga Bednarz, Agata Buczak, Tomasz Chmielewski, Sergiusz Frąckiewicz, Piotr Gałecki, Michael Gifford, Ewa Grabowiecka, Marcin Grzelewski, Grzegorz Gurgacz, Anna Idzikowska, Katarzyna Jabłońska-Bida, Klara Janicka, Katarzyna Kozioł, Izabela Pietraszek-Kubicka, Paweł Majewski, Marek Mieszkowski, Iga Mikołajczyk,, Anita Mucha, Szymon Nieszporek, Joanna Nowosadzka, Nina Ożóg, Rafał Pamuła, Aleksandra Pawłowska, Karol Pawłowski, Małgorzata Pogródko, Aleksandra Przywózka, Eugenia Re, Carlos Ruiz, Michał Sadowski, Ewelina Skalniak, Katarzyna Sokołowska, Anna Wesołowska, Marta Wierusz, Szymon Wojciechowski, Piotr ZielawskiInvestor: Tristan Capital Partners + White Star Real EstateZastavaná plocha: 25278 m2Podlažná plocha: 90795 m2Návrh: 2008 - 2016Realizácia: 2016 - 2020Adresa: Dobra 42, Varšava, PoľskoPublikované: 2. marec 2021

V nasledujúcich mesiacoch sa budeme snažiť predstaviť realizácie z okolitých krajín, ktoré boli nominované na Cenu európskej únie za súčasnú architektúru EU mies award. Dnes začneme v Poľsku, projektom rozsiahlej revitalizácie areálu prvej mestskej elektrárne vo Varšave.   

Piešťanská “elektrárňa”, Mlynica, Spilka pivovaru Stein, Lučenecká smaltovňa, Nová Cvernovka, alebo Jurkovičova Tepláreň... (Viacero príkladov nájdete medzi súvisiacimi článkami v závere textu). Konverzie industriálnych objektov aj u nás pomaly začínajú dostávať zaslúženú pozornosť. Inšpiráciu možno čerpať aj od našich severných susedov, kde bolo v posledných rokoch zrealizované množstvo kvalitných projektov. Jedným z nich je konverzia brownfieldu uhoľnej elektrárne na živú polyfunkčnú zónu, ktorá sa začlenila do štruktúry mesta. Mnohé paralely možno hľadať práve s posledným zo spomínaných bratislavských projektov, ktorý bude dokončený v dohľadnej dobe. 

Koncom mája minulého roku otvoril pre verejnosť brány areál prvej veľkej varšavskej elektrárne. Pätnásť rokov po tom, čo elektráreň prestala plniť svoju funkciu a dvanásť rokov po zahájení projektových prác ožil priemyselný areál v okolí Elektrownie Powiśle novými funkciami a životom.

Foto: minus osiem
Foto: minus osiem

Uhoľná elektráreň bola postavená v roku 1904, ako prvá veľká elektráreň v poľskom hlavnom meste. Areál je súčasťou centra Varšavy, nachádza sa v bezprostrednej blízkosti vlakovej stanice, hlavných komunikačných tepien a turistických trás (Staré Mesto, ulice Nowy Świat a Krakowskie Przedmieście...), alebo Varšavskej univerzity a Akadémie výtvarných umení.

Dôležitým aspektom projektu bolo preto začlenenie pôvodne neprístupného priemyselného územia do štruktúry vnútorného mesta. „Zrevitalizovaný areál Elektrownie Powiśle zahŕňa apartmány, hotel, obchodné, kancelárske a eventové priestory… Zrekonštruované industriálne stavby dopĺňajú nové bloky, ktoré sa snažia nadviazať na historický kontext. Snažili sme sa o koherentné fungovanie oboch zložiek. Priemyselné objekty zo začiatku minulého storočia a nové bloky sú prepojené verejnými a poloverejnými priestormi, ktoré nadväzujú na okolitú mestskú zástavbu. Pestrá funkčná náplň vnáša do zóny život počas celého dňa a večer,” vysvetľujú autori projektu - architekti z varšavskéh ateliéru  APA Wojciechowski Architekci.

V otvorenom interiéri viac ako storočnej kotolne bývalej elektrárne sa nachádzajú maloobchodné predajne (väčšinou značkové módne) a reštaurácie. Strojovňa sa zmenila na tržnicu. Nové kancelárske a bytové domy, vrátane hotela ktorý sa aktuálne dokončuje, vyrástli okolo historickej dominanty areálu. Zachované tridsaťmetrové komíny, pôvodný uhoľný dopravník, prerobený na panoramatický výťah, alebo charakteristická modrá búdka na streche kotolne (slúžila na vertikálny transport uhlia z uhoľných jám do priestoru kotolne, odkiaľ sa uhlie vypúšťalo do násypníkov, pod ktorými sa nachádzali pece) podporujú autentickú industriálnu estetiku projektu. Nad obchodnou pasážou je situované technické podlažie. Podkrovie využívajú dve kancelárske poschodia s výhľadom na Varšavu.

Širšie vzťahy
Širšie vzťahyAutor: APA Wojciechowski Architekci
Situácia
SituáciaAutor: APA Wojciechowski Architekci
Pozdĺžny rez
Pozdĺžny rezAutor: APA Wojciechowski Architekci
Priečny rez
Priečny rezAutor: APA Wojciechowski Architekci
Skica
SkicaAutor: APA Wojciechowski Architekci
Foto: minus osiem
Foto: minus osiem
Foto: minus osiem
Foto: minus osiem
Foto: minus osiem
Foto: minus osiem
Foto: minus osiem
Foto: minus osiem
Foto: minus osiem
Foto: minus osiem
Foto: minus osiem
Foto: minus osiem
Foto: minus osiem
Foto: minus osiem
Foto: minus osiem
Foto: minus osiem
Foto: minus osiem
Foto: minus osiem
Foto: minus osiem
Foto: minus osiem
Foto: minus osiem

Poloha diela

Iga Bednarz
Agata Buczak
Tomasz Chmielewski
Sergiusz Frąckiewicz
Piotr Gałecki
Michael Gifford
Ewa Grabowiecka
Marcin Grzelewski
Grzegorz Gurgacz
Anna Idzikowska
Katarzyna Jabłońska-Bida
Klara Janicka
Katarzyna Kozioł
Izabela Pietraszek-Kubicka
Paweł Majewski
Marek Mieszkowski
Iga Mikołajczyk,
Anita Mucha
Szymon Nieszporek
Joanna Nowosadzka
Nina Ożóg
Rafał Pamuła
Aleksandra Pawłowska
Karol Pawłowski
Małgorzata Pogródko
Aleksandra Przywózka
Eugenia Re
Carlos Ruiz
Michał Sadowski
Ewelina Skalniak
Katarzyna Sokołowska
Anna Wesołowska
Marta Wierusz
Szymon Wojciechowski
Piotr Zielawski

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím