Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
16. jún 2016
2
3208

Rekonštrukcia Tabačky Kulturfabrik

Rekonštrukciou bývalej tabakovej továrne v Košiciach vznikol životaschopný kultúrny HUB. Počas prestavby sa do stavebnej podstaty industriálnej budovy zasahovalo minimálne a podarilo sa tak zachovať autentickú atmosféru. Za projektom stojí občianske združenie Bona Fide, ktoré vedie architekt Peter Radkoff.
Rekonštrukcia Tabačky Kulturfabrik
Autori: Ing. Peter Radkoff, Ing. arch. Pavol Pirovits, Mgr. art. Dávid HutiraInvestor: OZ Bona Fide Podlažná plocha: 2500 m2Návrh: 2012 - 2014Realizácia: 2014 - 2015Adresa: Gorkého 2, Košice, SlovenskoPublikované: 2. júl 2016

OZ Bona Fide sa nezávislej kultúre v Košiciach venuje už viac než 20 rokov. Za toto obdobie sa mu podarilo realizovať množstvo umeleckých projektov a niekoľko kultúrnych centier. Prvým väčším projektom nezávislého centra bol IC Culture Train, nasledovali Kasárne Kulturpark a potom Tabačka Kulturfabrik.

Vďaka strategickému rozhodnutiu Košického samosprávneho kraja a jeho významnej investícii do rekonštrukcie historických priestorov bývalej tabakovej továrne, odštartovalo v máji 2015 OZ Bona Fide nový model fungovania kultúrneho centra. Hlavným motívom, prečo sa vlastník nehnuteľnosti KSK rozhodol na tomto projekte spolupracovať, je podpora a rozvoj kreatívnej ekonomiky. Podpora začínajúcich autorov, zdieľané pracovné miesta a prepojenie na úspešné lokálne firmy, odlišujú Tabačku Kulturfabrik od bežného kultúrneho centra. Našou prioritou je posilnenie oblasti kreativity formou podmienok pre vznik nových spoluprác. Tabačka naplní vízie kreatívneho inkubátora a start-upovej podpory pre nové kultúrne iniciatívy, jednotlivcov a komunity.

Vlastníkom budovy je Košický samosprávny kraj a prevádzkovateľom oz Bona Fide. Model fungovania Tabačky Kulturfabik je založený na základe angažovaných občanov na princípe budovania nezávislého kultúrneho centra “zdola”. Tento typ kultúrnej inštitúcie nie je zriaďovaný ani štátom ani samosprávou. Centrum je financované systémom viaczdrojového financovania (vlastná hospodárska činnosť, dotácie, finanční partneri).

Tabačka Kulturfabrik sa nachádza v jednom z dvorov historického areálu bývalej tabakovej továrne z roku 1851. Je to národná kultúrna technická pamiatka, ktorá slúžila v rakusko-uhorskej monarchii na výrobu cigár až do ukončnia 2. svetovej vojny. Potom budova slúžila do revolúcie 1989 ako učňovské stredisko VSS (Východoslovenské strojárne).

Situácia
Situácia

Tabačka ponúka multifunkčnú sálu s kapacitou 600 miest na státie a 200 miest na sedenie, Black Box s kapacitou 60 miest na sedenie, kinoklub s kapacitou 77 miest na sedenie, kreatívnu zónu so šiestimi kancelárskymi priestormi, coworkingový hub pre 30tich kreatívcov, kreatívne printové štúdio, nahrávacie štúdio, Music Lab, video štúdio/worshopovú miestnosť pre cca 15 ľudí, veľký bar s bistrom s kapacitou 130 miest na sedenie, galériu a obchod s umeleckými potrebami.

Užívateľom priestoru je oz Bona Fide, ktoré tu prevádzkuje nezávislé kultúrne centrum Tabačka Kulturfabrik, súčasťou neho je aj kreatívna zóna tzv. Tabačka Partners – organizácie a ľudia pracujúci v rôznych oblastiach kreatívneho priemyslu. V súčasnosti nimi sú: divadlo NA PERÓNE, Copyvait - creative printing studio, HUBa Coworking, svetelné a dj studio Showmedia / DJ Center, 436 - desing studio, multimediálny umelec a jeho T-N-G Space, nahrávacie štúdio Orgon, Music Lab, VONAI - produktový design, Street Art Communication, video lab Eyemedia a EMER Servis, ktorý prevádzkuje Bistro Tabačka.

Tabačka Kulturfabrik je kultúrnym centrom a otvorenou zónou pre umenie, kreativitu a spoluprácu v Košiciach. Areál bývalej tabakovej továrne na Gorkého ulici dnes ponúka 2500 m2, ktoré patria súčasnému umeniu, koncertom, divadlu a tancu, klubovým filmom, vizuálnemu umeniu, vzdelávaniu, spolupráci a tiež kvalitnému dennému bistru a ďalším službám.

Najväčším úspechom je dohoda s vedením KSK o konverzii národnej technickej pamiatky na nezávislé kultúrne centrum s prepojením na kreatívny priemysel, ktorú následne schválilo jednohlasne jeho zastupiteľstvo aj vyčlenením investičných prostriedkov na jeho základnú rekonštrukciu pre náš projekt. Aj napriek veľkému celoslovenskému záujmu verejnosti, mediálne odozve a kreditu odbornej obce za veľký neúspech považujeme nulovú lokálnu podporu od nášho partnera a vlastníka budovy KSK a mesta Košice, od miestnych samospráv, v prostredí ktorých projekt realizujeme.

Pôdorys 1. NP pred rekonštrukciou (vľavo) po rekonštrukcii (vpravo)
Pôdorys 1. NP pred rekonštrukciou (vľavo) po rekonštrukcii (vpravo)
Pôdorys 2. NP pred rekonštrukciou (vľavo) po rekonštrukcii (vpravo)
Pôdorys 2. NP pred rekonštrukciou (vľavo) po rekonštrukcii (vpravo)
Pôdorys strechy pred rekonštrukciou (vľavo) po rekonštrukcii (vpravo)
Pôdorys strechy pred rekonštrukciou (vľavo) po rekonštrukcii (vpravo)
Čelný pohľad
Čelný pohľad

Fotografie dokumentujúce rekonštrukciu:

Stav pred rekonštrukciou
Stav pred rekonštrukciou
Stav pred rekonštrukciou
Stav pred rekonštrukciou
Stav pred rekonštrukciou
Stav pred rekonštrukciou
Stav pred rekonštrukciou
Stav pred rekonštrukciou

Podklady: Tabačka

Archinfo, architektúra, urbanizmus, dizajn, grafika, umenie, Slovensko (architecture, architect, design, CGI, art, Slovakia)

Poloha diela

Ing. Peter Radkoff
Ing. arch. Pavol Pirovits
Mgr. art. Dávid Hutira

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím