Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
22. jún 2020
3
8616

Smaltovňa Lučenec

Konverzia priemyselného areálu na plnohodnotnú súčasť širšieho centra mesta.
Smaltovňa Lučenec
Autori: Ing. arch. Štefan Polakovič, Ing. arch. Lukáš Kordík, Bc. Samuel Kadák, Bc. Barbara Rek, Bc. Ľuboš Dobóczi, Bc. Filip HečkoInvestor: Milan KovalančíkPlocha pozemku: 3 070 m2Zastavaná plocha: 1 250 m2Podlažná plocha: 2 190 m2Obostavaný objem: 9 600 m3Návrh: 2018 - 2019Realizácia: 2019 - 2020Adresa: Martina Rázusa 86/11, Lučenec, SlovenskoPublikované: 1. júl 2020

Rakottyayho smaltovňa na Rázusovej ulici patrí medzi známe orientačné body v Meste. Aj keď už areál dlho neslúži pôvodnej funkcii, názov Smaltovňa používajú Lučenčania dodnes. A vyzerá, že ho používať ešte dlho budú. Chátrajúci priemyselný areál, ktorý bol svojho času jednou z najväčších pých priemyselného Novohradu, po rekonštrukcii ožíva v spojení s pôvodným menom. Výrobu však v širšom centre mesta postupne nahrádza Kreatívny priemysel. Cieľom investora je vytvoriť priestor a podmienky pre “ľudí s otvorenou hlavou”. Pestrá funkčná náplň (firemné sídlo, administratíva, coworking, reštaurácia, eventy…) postupne nachádza svoje miesto v komplikovanej stavebnej štruktúre.

Investora oslovil prístup ateliéru GutGut (na základe kvalitných realizácií v obdobne zložitom kontexte), ktorý zachováva pestrosť a rôznorodosť jednotlivých historických vrstiev. Výsledkom je integrácia dnešného aj minulého do celistvého a fungujúceho riešenia. 

Historický kontext

Rakúsko-uhorským vyrovnaním v roku 1867 sa monarchia zmenila na dualistický štát. V tomto období dochádza k významnému rozvoju a industrializácii mesta Lučenec, ktoré sa v priebehu 2. polovice 19. storočia stáva významným hospodárskym centrom horného Novohradu. Prvá manufaktúra tu vznikla v roku 1845. Nasledovala rýchla výstavba niekoľkých  ďalších priemyselných závodov, medzi ktoré pribudla v poslednej dekáde 19. storočia Rakottyaho smaltovňa na Rázusovej ulici. Začiatkom 20. storočia bol už Lučenec vďaka vzostupu ľahkého priemyslu šiestym najindustriálnejším mestom v Rakúsko-Uhorsku.

V roku 1892 postavil po boku staršej Sternlichtovej smaltovne továrnik Juraj Rakottyay "Prvú maďarskú smaltovňu Juraja Rakottyay a spoločníkov a. s.“ Rakottyayho továreň čoskoro prerástla svojho suseda, v roku 1910 zamestnávala vyše tisíc robotníkov. Závod, významný nielen v rámci regiónu, ale aj Rakúsko-Uhorska, exportoval smaltovaný riad do celej Európy. Pre Lučenec bol dôležitý ako významný zamestnávateľ, ale aj ako objekt, ktorý formoval identitu mesta. Charakteristická silueta dvojice tehlových budov sa stala ľahko zapamätateľným symbolom. Veľmi sľubné kontúry, ktoré lučenecký priemysel nadobudol koncom 19. storočia sa kvôli I. svetovej vojne čoskoro rozplynuli. Smaltovňa pokračovala vo výrobe ešte do štyridsiatych rokov minulého storočia, kedy produkciu smaltovaného riadu vystriedala výroba nábytku. Závod s novým názvom Mier bol v šesťdesiatych rokoch rozšírený. Medzi pôvodné tehlové budovy pribudol železobetónový skelet skladovej haly. Areál sa rozrástol aj v južnej časti o garáže s administratívou na poschodí. Výroba opäť ustala v 90. rokoch, kedy súkromní vlastníci nedokázali nadviazať na produkciu štátneho podniku.

V chátrajúcom areáli bolo odvtedy predstavených viacero investičných zámerov (napríklad obchodné centrum s podlahovou plochou 15 tisíc metrov štvorcových), ktoré však absolútne nerešpektovali historický odkaz miesta. Zmena nastala v roku 2017, kedy súčasný investor oslovil na základe predchádzajúcich referencií bratislavský ateliér GutGut.

Koncept a architektonické riešenie

Konverzia dvojice historických objektov smaltovne, aj jej neskorších dostavieb, je stále otvorený proces. V prvom (historicky najstaršom) tehlovom objekte vznikli firemné priestory a reštaurácia. Neskoršie pristavaná skladová hala si zachovala pôvodnú funkciu. Prízemie dvojpodlažného objektu, orientovaného do Ulice Martina Rázusa, našlo využitie ako otvorené coworkingové pracovisko, na poschodí vznikli nové kancelárie. V druhom pôvodnom objekte smaltovne vzniknú byty.

Dôležitým momentom bolo otvorenie areálu Smaltovne do ulice Martina Rázusa. Úzka, predná časť pozemku, smerujúca k centru mesta je po odstránení oplotenia voľne prístupná. Nové “námestíčko” vymedzuje krídlo novšej dvojpodlažnej budovy a historická fasáda pôvodného výrobného objektu. Otvorené priestranstvo slúži ako nárazníková zóna medzi ulicou a areálom Smaltovne. 

Architekti sa museli vysporiadať so zdvihnutou úrovňou podláh v historických objektoch smaltovne, ktoré boli prispôsobené výške zásobovacích rámp. Nové, široké betónové rampy, ktoré zároveň slúžia ako predpolie vstupu, umožnili využiť pôvodné stavebné otvory.

Axonometria - nový stav
Axonometria - nový stavAutor: GutGut

Dispozícia a prevádzka

Prvým dokončeným celkom z rozsiahleho projektu je pôvodná tehlová budova smaltovne v juhozápadnej časti pozemku. Šikmá stena z vlnitého plechu na vstupnom podlaží oddeľuje firemné priestory s nadväzujúcim schodiskom od reštaurácie, orientovanej do námestíčka.  

Pôdorys 1. NP - pôvodný stav
Pôdorys 1. NP - pôvodný stav Autor: GutGut
Pôdorys 1. NP - nový stav
Pôdorys 1. NP - nový stav Autor: GutGut

Na poschodí sa nachádzajú kancelárie firmy investora. Recepcia sa nachádza pri výstupnom ramene schodiska, neďaleko rozmerného “okrúhleho stola”. V centre dispozície sa rozvíja oddychová zóna. Priestorové členenie nadväzujúceho pracoviska zabezpečujú presklené priečky vsadené do drevených rámov. Deliace konštrukcie nechávajú voľný priestor pod stropom, ktorý umožňuje architektom vyrovnať sa s nepresnosťami historických trámových stropov.

Pôdorys 2. NP - pôvodný stav
Pôdorys 2. NP - pôvodný stav Autor: GutGut
Pôdorys 2. NP - nový stav
Pôdorys 2. NP - nový stav Autor: GutGut

Pozdĺž ustúpeného obvodu najvyššieho podlažia plynie oddychová a spoločenská zóna firemného sídla. Bonusom je rozsiahla strešná terasa, “zarezaná “ do pôvodnej strešnej roviny. 

Pôdorys 3. NP - pôvodný stav
Pôdorys 3. NP - pôvodný stav Autor: GutGut
Pôdorys 3. NP - nový stav
Pôdorys 3. NP - nový stav Autor: GutGut

Takisto ako v prípade bratislavskej Mlynice, aj tu autori nechávajú vyniknúť rozmery a vertikalitu bývalého výrobného priestoru. Dôležitou súčasťou konceptu ateliéru GutGut bolo zväčšenie galérie na treťom poschodí. Ľahké vložené konštrukcie netvoria optické bariéry. Práve naopak. Oceľové schodiskové ramená a rošty použité na podlahách ešte viac podporujú otvorenosť interiéru pod sanovaným otvoreným krovom. Bazilikálne osvetlenie do interiéru vnášajú pásové okná, prebiehajúce po celom obvode zvýšenej časti strechy. 

Priečny rez - pôvodný stav
Priečny rez - pôvodný stav Autor: GutGut
Priečny rez - nový stav
Priečny rez - nový stav Autor: GutGut
Pozdĺžny rez - nový stav
Pozdĺžny rez - nový stav Autor: GutGut
Rez všetkými objektmi - nový stav
Rez všetkými objektmi - nový stav Autor: GutGut
Schéma
SchémaAutor: GutGut
Schéma
SchémaAutor: GutGut
Schéma
SchémaAutor: GutGut

Precízne povrchy priemyselných podláh, oceľových roštov, vlnitého plechu, alebo presklených priečok, dopĺňajú storočnú patinu starých konštrukcií a materiálov. Architekti nové zásahy poctivo priznávajú. Či už ide o radikálne rezy pôvodnými stropnými konštrukciami, alebo dodatočné oceľové výstuže krovu. 

Fotodokumentácia pôvodného stavu:

Stav pred rekonštrukciou
Stav pred rekonštrukciouFoto: GutGut

Podklady: GutGut
Fotografie: kolektív autorov
Použité materiály a riešenia:
hliníková strešná krytina PREFA, rámový systém a svetlíky - Reynaers MasterLine 8 HI, okná a dvere v industriálnom štýle - Reynaers Slim Line 38 HI Ferro

Poloha diela

Ing. arch. Štefan Polakovič
Ing. arch. Lukáš Kordík
Bc. Samuel Kadák
Bc. Barbara Rek
Bc. Ľuboš Dobóczi
Bc. Filip Hečko

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím