Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
14. december 2020
0
3747

Škôlka v Starých kasárňach - Nitra

História, vzdelanie, architektúra.
Škôlka v Starých kasárňach - Nitra
Autori: Ing. Ľubomír Holejšovský, Ing. arch. Vladimír JarabicaInvestor: Mesto Nitra, Dodávateľ stavby: INPEK HOLDING a.s., NitraPlocha pozemku: 3641 m2Zastavaná plocha: 1652 m2Podlažná plocha: 2195 m2Obostavaný objem: 10 150 m3Návrh: 2015 - 2016Realizácia: 2017 - 2020Adresa: Dobšinského 2885, Nitra, SlovenskoPublikované: 16. december 2020

Príkladná konverzia časti areálu pamiatkovo chránených kasární pod Zoborom. K zrekonštruovanej budove v južnej časti pozemku pribudlo nové krídlo. Mezonetové usporiadanie otvoreného priestoru s herňami na prízemí a spaním v podkroví umožnilo minimalizovať plochu novostavby a uvoľniť dvor pre vonkajšie aktivity detí. Dôkladne pripravený projekt vytvoril kvalitný priestor pre vzdelávanie najmenších. Navyše, investorom bolo mesto. Projektov s podobnými kvalitami, ktoré vznikli z verejných prostriedkov je u nás minimum.


Lokalita a genius loci

Areál bývalých kasární je súčasťou archeologického náleziska Martinský vrch, zapísaného v zozname pamiatkového fondu ako národná kultúrna pamiatka. V mladšej dobe bronzovej tu bola osada čakanskej kultúry, stopy zanechali Kelti aj Dákovia. Koncom 8. storočia a v 9. storočí tu bolo jedno z piatich hradísk na území Nitry. V období Veľkej Moravy bol Martinský vrch centrom Nitrianskeho kniežatstva, so stopami kniežaťa Pribinu, Mojmíra, Svätopluka a s románskym kostolom sv. Martina. V roku 863 bolo územie svedkom príchodu sv. Cyrila a Metoda. V 19 storočí vznikol na tomto mieste jeden z piatich vojenských sústreďovacích táborov Uhorska – “Šiator tábor“ postavený v rokoch 1882 - 1884 architektom Jánom Lykom a staviteľom G. Gregersenom. V septembri 1887 tu prebehli veľké manévre aj za účasti cisára Františka Jozefa I. Kasárne boli využívané až do roku 2008.   

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

Stručná genéza projektu

Prestavbu areálu bývalých kasární začalo mesto aktívne riešiť už pred ôsmimi rokmi. Architekti z ateliéru SAN-HUMA´90 s.r.o. vtedy pre miesto s veľkým potenciálom na revitalizáciu a začlenenie do štruktúry mesta spracovali štúdiu “Areál kasární pod Zoborom v Nitre“. Ten sa po odsúhlasení na zastupiteľstve stal územnoplánovacím podkladom pre rozhodovanie mesta o funkčnom a stavebnom využití územia areálu kasární. V roku 2015 nadviazali architekti na predchádzajúcu prácu vypracovaním urbanisticko-architektonickej štúdie pre  umiestnenie materskej školy a centra kreatívneho priemyslu na tomto mestskom pozemku.  

V zozname pamiatkového fondu je pod názvom “Kasáreň a Park” zapísaná ako národná kultúrna pamiatka aj časť areálu bývalých kasární. V území vymedzenom na riešenie škôlky sa nachádzali dva prevádzkové objekty kasární: pôvodný, pamiatkovo chránený barak – prestavaný na kuchyňu, jedáleň + zázemie škôlky a objekt provizórneho ubytovania v dezolátnom stave, ktorý bol asanovaný. 

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Urbanistická koncepcia
Urbanistická koncepciaAutor: SAN-HUMA´90

Koncept a architektúra

Základnou ideou riešenia je vytvorenie uzatvoreného bloku s vnútorným dvorom, detským ihriskom, pieskoviskami a vonkajšími terasami pri každej triede. Terasy prepájajú interiér tried s exteriérom dvora a ponúkajú priestor pre aktivity na čerstvom vzduchu.

Zrekonštruovaný historický objekt na južnej strane areálu doplnil nový blok. Ten je s pôvodnou budovou prepojený prostredníctvom prepojovacieho traktu s hlavným vstupom do škôlky. Dvor uzatvára zo západnej strany hospodársky objekt a oplotenie so vstupnou bránou. 

Situácia
SituáciaAutor: SAN-HUMA´90

Triedy majú netradičné mezonetové riešenie. Herne na prízemí a spálne na poschodí – podkroví prepája otvorená galéria. Zvolené riešenie umožnilo naplniť požiadavku na umiestnenie šiestich tried na čo najmenšej zastavanej ploche. Na uvoľnenom priestore vznikol plnohodnotný vnútorný dvor pre vonkajšie aktivity detí. 

Zborovňa a priestory vedenia školy, situované do vstupnej časti, zabezpečujú jednoduchý dozor nad vonkajšími aktivitami na dvore a terasách a zároveň kontrolu pohybu v rámci objektu. Architekti očistili budovu kasární od povojnovej dostavby. “Očistený” interiér pojala jedáleň s kuchyňou, dve triedy pre deti s príslušenstvom a sociálne zázemie pre personál. Novostavba severného bloku zastrešila štyri triedy s príslušenstvom a nevyhnutným technickým vybavením.

Architektonické riešenie obnovy, prestavby a dostavby začleňuje národnú kultúrnu pamiatku do novej prevádzkovej štruktúry. Zachováva jej základný objem a dominantné postavenie v rámci areálu.

Severný blok svojím objemom a tvarom rešpektuje pôvodnú urbanistickú štruktúru. Presklené komunikačné krídlo s plochou strechou nekonfliktne prepája oba celky. 

Pôdorys prízemia
Pôdorys prízemiaAutor: SAN-HUMA´90
Pôdorys podkrovia
Pôdorys podkrovia
Rezopohľady
RezopohľadyAutor: SAN-HUMA´90
Pohľady
PohľadyAutor: SAN-HUMA´90

Materiálové riešenie pôvodného bloku vychádza s podmienok pamiatkovej ochrany. Keramická ťahaná hladká bobrovka, klampiarske výrobky z titánzinkového plechu. Drevené výplne otvorov, členené podľa výstupov z pamiatkového prieskumu. Hladená omietka v odtieni tehlovej farby. Priznané časti krovu, podchytené oceľovými rámami...

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

Titánzinkový obklad strechy a fasád severného bloku dopĺňajú kompaktné dosky Fundermax a tmavosivé rámy zasklenia. V interiéri sú z časti priznané drevené lepené stropné trámy s oceľovými tiahlami.

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

Prepojovaciu / vstupnú časť definuje hliníková presklená fasáda. Vstup je akcentovaný obkladom z kompaktných dosiek. Kombináciu bielej a sivej farby v interiéri škôlky dopĺňa drevo a farebné akcenty.

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

“Našim cieľom bolo ukázať, ako je možné využiť potenciál roky nevyužívaného areálu, pritiahnuť tam ľudí a vdýchnuť nový život objektom z konca 19. storočia s úplne novou funkciou. Deti vniesli do areálu život a novú energiu,” dodávajú na záver architekti.

Podklady: SAN-HUMA´90 s.r.o.
Fotografie: Tomáš Manina

Poloha diela

Ing. Ľubomír Holejšovský
Ing. arch. Vladimír Jarabica

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím