Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
28. august 2023
0
1148

Rekonštrukcia objektu pre nový Zastupiteľský úrad SR v Bukurešti

Nový život pre eklektickú vilu zo začiatku 20 storočia. Napriek potrebe výrazných zásahov a sanácie stavby sa architektom podarilo zachovať a prezentovať architektonické kvality pôvodnej stavby.
Rekonštrukcia objektu pre nový Zastupiteľský úrad SR v Bukurešti
Autori: Ing.arch. Pavol Hanzalík, Ing. arch Ján Pavúk, PhD., arh. Iulia Saftoiu, arh. Elena Ionescu Viziteu, arh. Dragoș Fotache, arh. Ștefania Mălăeru, arh. Dana Cătălina PredaSpolupráca: Ing. Milan Mráz (manažér projektu)Podlažná plocha: 570 m2Návrh: 2015 - 2018Realizácia: 2021 - 2022Adresa: Strada Vasile Lascăr , București 41, Bukurešť, RumunskoPublikované: 4. september 2023

Projekt prestavby, na ktorom sa podieľali slovenskí architekti Pavol Hanzalík a Ján Pavúk, ocenila hodnotiaca komisia v rámci Priza annuala 2022 nomináciou v kategórii realizovaných projektov obnovy architektonických a kultúrnych pamiatok. Cenu každoročne organizuje Ordinul Arhitecților din România (rumunský ekvivalent našej komory architektov).

Nové sídlo Zastupiteľského úradu Slovenskej republiky v Bukurešti vzniklo prestavbou mestskej vily, postavenej okolo roku 1921. Stavba reprezentuje štýl francúzskeho akademického eklektizmu, typický pre architektúru rumunskej metropoly z prelomu 19. a 20. storočia.

Projekt obnovy zahŕňal v prvom rade sanáciu narušenej statiky a konštrukcií objektu. Stavebné práce zaistili seizmické zabezpečenie objektu, stabilizáciu spodnej stavby prostredníctvom injektáže, alebo sanáciu a doplnenie stropných konštrukcií. Medzi dôležité súčasti architektonického návrhu patrila tiež optimalizácia prevádzkových vzťahov a prispôsobenie dispozície požiadavkám Zastupiteľského úradu. Autori sa súčasne snažili zachovať charakteristický architektonický výraz objektu. K úspešnej realizácii zámeru prispelo zachovanie a obnova hodnotných dobových prvkov. Medzi najdôležitejšie súčasti patria reliéfne prvky fasády, mozaika v interiéri, alebo balustráda na schodisku.

Foto: Arthur Zinz
Foto: Arthur Zinz
Foto: Arthur Zinz
Exteriér - stav pred rekonštrukciou
Exteriér - stav pred rekonštrukciou

Dispozícia a prevádzka

Nová funkčná náplň objektu zahŕňa kancelárie na úrovni prvého a druhého nadzemného podlažia. Priestor v podkroví využíva dvojica bytových jednotiek - menšia garsónka a trojizbový byt. V suteréne nájdeme obslužné celky ako sklady, práčovňu a kotolňu. Úprava dispozície sa premietla aj do zmeny konfigurácie partra, ktorý je po novom prístupný z ulice aj vnútorného dvora. 

Medzi zásahy, ktoré na prvý pohľad prezradí iba absencia komínových telies, patrí realizácia nového krovu a strechy, ktoré zodpovedajú ich pôvodnému objemu a geometrii. Nové zastrešenie s viacerými strešnými oknami VELUX umožnilo adekvátne presvetliť obytné priestory v podkroví. Rukopis architektov, podieľajúcich sa na prestavbe objektu reprezentuje aj nová perforácia a zasklenie v tympanóne.

Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NP
Priečny rez
Priečny rez
Uličný pohľad
Uličný pohľad
Foto: Arthur Zinz
Foto: Arthur Zinz
Foto: Arthur Zinz
Foto: Arthur Zinz
Foto: Arthur Zinz
Foto: Arthur Zinz
Foto: Arthur Zinz
Foto: Arthur Zinz
Foto: Arthur Zinz
Interiér - stav pred rekonštrukciou
Interiér - stav pred rekonštrukciou

Podklady: Ing. arch. Pavol Hanzalík
Fotografie: Arthur Zinz

Poloha diela

Ing.arch. Pavol Hanzalík
Ing. arch Ján Pavúk, PhD.
arh. Iulia Saftoiu
arh. Elena Ionescu Viziteu
arh. Dragoș Fotache
arh. Ștefania Mălăeru
arh. Dana Cătălina Preda

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím