Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
27. apríl 2016
0
1419

Rekonštrukcia administratívnej časti firmy Pyronova v Rumunsku

Slovenskí architekti obstáli na Balkáne so cťou. Aj prozaické zadanie môže byť výzvou, kde architekt môže ukázať čo vie.
Rekonštrukcia administratívnej časti firmy Pyronova v Rumunsku
Autori: Ing. arch. Peter Šercel, Ing. arch. Andrej ŠvecInvestor: Pyronova Is Romania SrlNávrh: 2015 - 2015Realizácia: 2015 - 2015Adresa: Budai Deleanu 11, Cluj Napoca, RumunskoPublikované: 27. apríl 2016

Koncepcia návrhu architektúry vnútorného priestoru  je determinovaná prácou so svetlom v interiéri. Zrekonštruovaná administratívna časť je v existujúcej hale, ktorá je čiastočne zapustená do terénu, čo vytvára zvýšené nároky na presvetlenie vstupnej časť a kancelárskych priestorov.

Foto: Tomáš Manina

Centrálnym priestorom je vstupná hala s recepciou, ktorá predstavuje hlavnú dynamickú líniu určujúcu kvalitu priestoru. Vzdušnosť priestoru je podporená svetlou podlahou a vizuálnym prepojením s kanceláriami a zasadačkou.  Na vstupnú halu sú napojené ďaľšie časti interiéru, ktoré sú znázornené jednotlivými hmotami. Hmoty uložené v priesotore ako nosné prvky dizajnu svojím usporiadaním vytvárajú príjemné miesto pre každodennú prácu. Jednoduchá orientácia, ľudská mierka, svetlo a gradácia použitých materiálov zvýrazňuje firemnú hierarchiu.

Foto: Tomáš Manina

Priestory kancelárií a zasadačky sú vizuálne prepojené s recepciou. 

Foto: Tomáš Manina

Medzi kanceláriami na celodennú prácu a vstupnou halou vzniklo napätie medzi súkromným a poloverejným priestorom. Tento aspekt je potlačený zníženou svetlou výškou oddelujúceho presklenia. Tento prvok vytvoril dostatočné presvetlenie vstupnej haly a jasné vymedzenie hraníc jednotlivých dispozičných celkov.

Foto: Tomáš Manina

Vizuálne prepojenie recepcie s kanceláriami a zasadacou miestnosťou jej dodáva vzdušnosť, ktorá je podporená svetlou podlahou. Zároveň otvorenosť jednotlivých priestorov jasne determinuje ich mieru verejnosti. 

Foto: Tomáš Manina

Kým kancelárie a zasadačky sú vizuálne prepojené s recepciou a otvorené prichádzajúcemu návštevníkovi, zázemie je čiernym hranolom so zníženým stropom označené ako súkromný priestor.

Foto: Tomáš Manina

Kancelária riaditeľa pobočky a zasadacia miestnosť sú obohatené o cementovláknitý obklad.  Jednotlivé dielce sú uložné v priestorovej hre 3D obkladu, kde niektoré dielce vystupujú o celkovú hrúbku materiálu do priestoru, čím tieto priestory dostávajú na význame... Celkovú atmosféru priestorov dotvára materiálová báza podlahy, ktorá podčiarkuje hlavné architektonické motívy.

Foto: Tomáš Manina

Pohľadový betón bol použitý vo vstupných priestoroch ako prienik exteriéru. Betón architekti použili aj v zasadačke, v kuchyni a WC (na zvýraznenie poloverejnej funkcie a prepojenie nadväzujúcich priestorov). 

Foto: Tomáš Manina

Biele PVC je prevládajúcim materiálom vo vstupnej hale a recepcii. Zvyšuje vzdušnosť a otvorenosť priestoru. V kanceláriách sú na podlahách koberce s metalickým vláknom.

Foto: Tomáš Manina

Mobiliár je z veľkej časti realizovaný na mieru, doplnený o dizajnové solitéry.

Foto: Tomáš Manina

Pri rekonštrukcii boli jednotlivé priestory boli medzi sebou hlukovo odizolované. Budova bola dodatočne zateplená do nízkoenergetického štandardu. Technológia vetrania je s pomocou rekuperácie tepla.

Pôdorys pôvodného stavu
Pôdorys pôvodného stavu
Pôdorys po rekonštrukcii
Pôdorys po rekonštrukcii
Rez po rekonštrukcii
Rez po rekonštrukcii
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

Poloha diela

Ing. arch. Peter Šercel
Ing. arch. Andrej Švec

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím