Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
5. máj 2016
0
1761

Casa Timiș v Rumunsku

Predstavujeme dom z regiónu, ktorý je zatiaľ zriedkavo v zornom poli slovenských architektov. Aj tu vznikajú zaujímavé diela. Dnes prinášame rodinný dom, ktorý zatiaľ nebol publikovaný, myslíme si však, že hrdo znesie porovnanie s medzinárodnou architektonickou scénou.
Casa Timiș v Rumunsku
Autori: arh. Irina Filofi, arh. Catalin TrandafirSpolupráca: arh. Cezara Tudosa, arh. Anda GheorgheInvestor: Gavrilă Timiş a Minodora TimișZastavaná plocha: 280 m2Podlažná plocha: 190 m2Návrh: 2013 - 2015Realizácia: 2014 - 2016Adresa: Valea Seacă , Cluj-Napoca, RumunskoPublikované: 9. máj 2016

Rodinné sídlo navrhnuté v ateliéri filofi si trandafir arhitectura sa nachádza v blízkosti rumunského mesta Cluj-Napoca v nezastavanej horskej oblasti. Objem domu je vsadený do mierneho svahu, ktorý sa rozprestiera nad údolím. Zelená strecha prirodzene splýva s terénom a rozširuje využiteľnú plochu pozemku. Kompaktná hmota domu kontrastuje  s transparentnými plochami a hlbokými výrezmi. Elegancia domu spočíva v detailoch. Viac napovedia fotografie.

Klientom je bezdetný pár. Pani s vášňou pre šport, prírodu a čítanie a pán s láskou ku knihám a spoločenskému životu. Dva protiklady. Introvert a extrovert. 

Dom bol od začiatku navrhovaný tak, aby využil potenciál krajiny. 

Pozemok sa nachádza na strmšom svahu lesného hrebeňa s panoramatickým výhľadom. Stavba slúži ako útočisko počas víkendov strávených v meste.

Dom je osadený v krajine ako minimalistická, skulpturálne poňatá hmota. Solitérna ortogonálna hmota pracuje s elementárnymi geometrickými tvarmi. Sympatická je práca s terénom. Okolo objektu nevznili rozsiahle "splanírované" plochy. Naopak dom je napriek svojej horizontalite organicky vsadený do terénu, z jednej strany prisypaný zeminou, ktorá má pokračovanie na zelenej streche. 

Vnútorné dispozičné riešenie je jednoduché, prehľadné, logické, jednoúrovňové, bezbariérové. Garáže, technické priestory a skladové priestory sú umiestnené v častiach domu prisypaných zeminou. Na rozdiel od toho sú obytné miestnosti orientované na slnečné strany pozdĺž terénu s výhľadom na okolitú krajinu. Hlavná spálňa zachytáva ranné slnečné lúče a s okolím ju spája malá intímna terasa. Obývačka s kuchyňou je orientovaná na juh smerom na lesnú krajinu. Týmto spôsobom architekti oddelili dennú a nočnú zónu domu. Vzťahy objekt - terén sú zrejmé z priložených rezov.

Pôdorys
Pôdorys
Rez
Rez
Pohľad západný
Pohľad západný
Pohľad východný
Pohľad východný
Pohľad južný
Pohľad južný
Pohľad severný
Pohľad severný

Hmoty objektu sú jednoduché a kompaktné s priehľadnými časťami v hlbokých otvoroch. Okná sú navrhnuté na základe štúdií slnečného osvetlenia a výhľadov. Fasáda domu je prevažne hladká, homogénna, ukrýva v sebe však aj integrované drevené tieniace panely.

O gramotnosti architektov svedčia aj riešenia detailov. Všetky sú precízne a premyslené. Použité materiály - biela omietka, sklo, drevo, pohľadový betón sa vhodne a harmonicky dopĺňajú. Prechody medzi nimi sú presne navrhnuté i zrealizované.

Poloha diela

arh. Irina Filofi
arh. Catalin Trandafir
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím