Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
29. november 2022
1
3376

Dom pod orechom, Veľké Úľany

Prerod domu zo 60. rokov.
Dom pod orechom, Veľké Úľany
Autori: Ing. arch. Peter Šercel, Ing. arch. Andrej ŠvecInvestor: Ing. Roman ŠercelPlocha pozemku: 1115 m2Zastavaná plocha: 135 m2Podlažná plocha: 148,10 m2Obostavaný objem: 607,50 m3Investičný náklad: 90 tis. €Návrh: 2017 - 2018Realizácia: 2018 - 2022Adresa: Leninova 168/8 , Veľké Úľany, SlovenskoPublikované: 1. december 2022

Pohľad architektov z ateliéru Šercel Švec na aktuálnu a čoraz dôležitejšiu problematiku efektívnej obnovy staršieho stavebného fondu.  

Východiskom bol do dom so štvorcovým pôdorysom ~ 10 x 10 m a klasickou chodbovou dispozíciou. Architektom sa s rozumnou mierou zásahov do pôvodných konštrukcií podarilo výrazne otvoriť a presvetliť dispozíciu. Kompaktná uličná fasáda tvorí bariéru od rušnej ulice. Do záhrady vstupuje otvorená denná zóna, ktorá rozširuje bývanie o priamy kontakt s exteriérom. 

Pri zachovaní striedmeho rozpočtu sa autorom podarilo pretransformovať pôvodný objekt na komfortnú a úspornú stavbu, spĺňajúcu aktuálne požiadavky na kvalitu bývania. Výsledkom je dom, ktorý môže slúžiť svojim obyvateľom dlhé roky.

Oceňujeme primeranosť architektonického výrazu, kde je zrejmá súčasná intervencia a zároveň je zachovaný pôvodný urbanistický kontext.

Foto: Tomáš Manina

Projekt bližšie predstavia architekti Peter Šercel a Andrej Švec:

Rekonštrukcia rodinného domu v obci Veľké Úľany vychádza z typického dedinského domu typu “štvorec” zo šesťdesiatych rokov 20 storočia. Vzťah investora k miestu a pôvodnej stavbe vyústili do rekonštrukcie objektu. Aj keď samotná sanáciou a výstavbou nového objektu by bola v tomto prípade jednoduchšia.

Hlavným problémom pôvodného objektu bola centrálna chodba z ktorej boli prístupné ostatné miestnosti a hygiena. Adaptácia pôvodnej dispozície pre potreby mladej rodiny si vyžiadala vytvorenie centrálneho denného priestoru, ktorý stmelili obývaciu izbu kuchyňu s jedálňou a chodbu do jedného celku. Jednoduchým zásahom v centre dispozície sa dovnútra dostalo svetlo z dvoch strán, ktoré vdýchlo nový život pôvodnému objektu. Zvyšné zásahy sa týkajú len usporiadania okien, nakoľko súdobé technické možnosti dovoľujú ich veľkorysejšie rozmery. 

Pôvodný objekt obsahoval aj manzardku, ktorá už nenašla uplatnenie v potrebách nového užívateľa a bola odstránená. Nahradil ju úsporný väzníkový krov. Nová strešná konštrukcia rešpektuje povodne vymedzenú výšku objektu. Tá sa odráža v rímse ktorá opticky oddeľuje strešné zvody so strechou od omietanej fasády.

Objekt po rekonštrukcii získal silné prepojenie so záhradou, pričom sa dominantou záhrady po odstránení hospodárskych budov stal veľký orech, nachádzajúci sa približne v strede pozemku. Všetky hlavné funkcie sa podarilo obsiahnuť na jednom podlaží. To dáva jasný predpoklad využitia objektu do budúcna aj pre starší manželský pár.

Čitateľné a jednoduché línie pôvodného objektu sú charakteristickými znakmi kompozície. Tú dotvára materiálové riešenie, konzistentné od interiéru po exteriér. Vo vnútri prevládajú svetlé farby, v kombinácií s dreveným dekorom. V exteriéri zemité farby omietky a okien dopĺňa plná pálená krytina a priznané pozinkované oplechovanie. Oplotenie tvoria gabionové koše, čiastočne vyplnené kamenivom.

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Situácia
SituáciaAutor: Šercel Švec
Pôdorysy - východiskový stav
Pôdorysy - východiskový stavAutor: Šercel Švec
Pôdorysy - nový stav
Pôdorysy - nový stavAutor: Šercel Švec
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Dom pred rekonštrukciou
Dom pred rekonštrukciouFoto: Šercel Švec
Dom pred rekonštrukciou
Dom pred rekonštrukciouFoto: Šercel Švec

Podklady: Šercel Švec
Foto: Tomáš Manina

Použité materiály a riešenia:

Isover - Izolácia obvodového plášťa a podláh
Wienerberger
- nové výplňové murivo POROTHERM 44 Profi Ti
Tondach
- Viedenská škridla hranatá prírodná

Poloha diela

Ing. arch. Peter Šercel
Ing. arch. Andrej Švec

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím