Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
26. apríl 2019
2
4476

Apartmánový dom Hillside, Kubínska hoľa (návrh)

Ubytovanie neďaleko zjazdoviek na Kubínskej holi.
Apartmánový dom Hillside, Kubínska hoľa (návrh)
Autori: Ing. arch. Peter Šercel, Ing. arch. Andrej ŠvecInvestor: BL, s.r.o.Návrh: 2018 - 2019Adresa: Dolný Kubín, kataster Veľký Bysterec, SlovenskoPublikované: 3. máj 2019

Rýchly rast infraštruktúry v bezprostrednom okolí našich najväčších lyžiarskych stredísk je jasným trendom posledných rokov. Ako príklad môže poslúžiť rozsiahla výstavba v Demänovskej doline (stredisko Jasná), kde nové projekty nepatrične zasahujú do prírodného prostredia. Aj preto je navrhovanie v spomínanom kontexte oprávneným predmetom diskusie, pripravované zámery sú značne sledované. Pred neľahkou úlohou stáli architekti Šercel Švec, ktorí navrhovali apartmánové domy niekoľko stoviek metrov od zjazdoviek na Kubínskej holi.

Na mieste aktuálneho projektu bola v minulosti povolená stavba dvoch deväťpodlažných apartmánových domov so 66 apartmánmi a 81 parkovacími miestami. Projekt však nebol realizovaný. Nový investor spolu s architektmi hľadali sofistikovanejšie riešenie. Výsledkom je trojica objektov. Oproti pôvodnému projektu počet apartmánov klesol o tretinu (presnejšie zo 66 na 46).

Architekti adresne pracovali s terénom a osadením solitérnych objektov. Vzájomné odostupy, lichobežníkové a štvorcové pôdorysy a skosené plochy striech apartmánových domov sa snažia “rozbiť” pohľadovú bariéru. Hladká vonkajšia obálka je perforovaná “vyhryznutými” strešnými terasami a rozmernými balkónmi s výhľadom na Kubínsku hoľu, na opačnej strane Západné Tatry, Vysoké Tatry a blízke okolie.

Hlavným stavebným prvkom nadzemnej konštrukcie apartmánových domov bude stenový systém z drevených CLT panelov. Zvolené riešenie je na našom území v podobnej mierke ojedinelé. Výhodou je najmä rýchlosť výstavby a menšia náročnosť na realizáciu, z čoho vyplýva aj rozsah nutných zásahov do staveniska.  

Autorský vklad architektov, počnúc osadením stavieb a výberom materiálov končiac, vytvára predpoklad pre vznik kvalitnej architektúry. Alternatívy ku klasickým “chaletom”, ktoré sú realitou našich stredísk.

Projekt bližšie predstavia architekti:

Stavebný pozemok sa nachádza na rozhraní lesného porastu a pasienkov. Návrh sa snažil nový objekt do okolia prirodzene včleniť. Pôvodnú atmosféru miesta sa snaží zachovať v čo najväčšej miere. Koncept osadenia stavby s úpravou okolia vychádza z miestnej morfológie a zachováva pôvodné výhľady na Kubínsku hoľu, Západné Vysoké Tatry a blízke okolie. Obnova pôvodného krajinného obrazu s doplnením o potrebné funkcie pre rekreáciu dáva predpoklad budúcej udržateľnosti.

Perspektíva
PerspektívaAutor: Šercel Švec

Osadenie stavby ovplyvnil do veľkej miery tvar pozemku a technická infraštruktúra. Lichobežníkový tvar, v pomere približne 4:1, dáva predpoklad osadenia objektov priebežne s cestnou komunikáciou. Odstup stavieb od cesty je určený technickou infraštruktúrou, ktorá si vyžiadala aj prekládky niektorých inžinierskych sietí. Návrh uvažuje s prekládkou vzdušného vedenia vysokého napätia do priestoru pri cestnej komunikácii. Osadenie stavby dáva predpoklad do budúcnosti pre výstavbu podobnej funkcie na voľných pozemkoch na západnej strane cesty.

Architektonické tvaroslovie budovy vychádza z tradície a okolia. Tri jednoduché archetypy domu so sedlovou strechou boli postupne tvarované, aby vytvoril parafrázu na štíty hôr. Práve tie sú hlavnou dominantou výhľadu ktorý sa stavba snaží zachovať a prezentovať cez navrhované zasklené plochy. Jednotlivé hmoty boli medzi sebou vzájomne pootočené, aby vytvorili adekvátne súkromie jednotlivým vlastníkom apartmánov a poskytli čo najväčší výhľad na okolie.

Koncept
KonceptAutor: Šercel Švec

Vzhľadom na polohu navrhovaných objektov v horskom prostredí bolo dôležité pracovať s materiálmi prirodzenými pre dané prostredie. Hlavným stavebným prvkom nadzemnej konštrukcie apartmánových domov bude stenový systém z drevených veľkoformátových CLT panelov. Veľkou výhodou systému je ekologická výstavba, rýchlosť realizácie (porovnateľná s panelovou výstavbou), úspora priestoru na bývanie. Nezanedbateľným plusom je suchý proces výstavby, ktorý umožňuje stavať aj v zime, čo je vzhľadom na riešenú lokalitu nezanedbateľný benefit.

Materiály
MateriályAutor: Šercel Švec

Dispozične ide o tri bodové apartmánové domy kde sa okolo centrálneho jadra radia prevažne 4 byty na jedno podlažie. Dispozícia a štandardy bytov vrcholia najvyšším podlažím, kde sú situované nadštandardné byty od dvojizbového, po štvorizbový. Štandard týchto apartmánov je podčiarknutý nadrozmerným zasklením a veľkými strešnými terasami.

Koncept
KonceptAutor: Šercel Švec
Koncept
KonceptAutor: Šercel Švec

Fasáda apartmánových domov je kombináciou materiálov štruktúrovanej bielej omietky, pohľadového betónu a dreva vo forme drevených lamiel. Materiál strechy a oplechovania sú riešené vo forme materiálu hliníka v prirodzenom farebnom odtieni. Všetky okná sa navrhujú bez parapetu. Súčasná architektúra založená na silných základoch tradície má šancu odolať zubu času, nestálym trendom a vytvoriť tak udržateľný celok.

Vizualizácie:

Vizualizácia: Šercel Švec + TVAR architekti
Vizualizácia: Šercel Švec + TVAR architekti
Vizualizácia: Šercel Švec + TVAR architekti
Vizualizácia: Šercel Švec + TVAR architekti
Vizualizácia: Šercel Švec + TVAR architekti

Poloha diela

Ing. arch. Peter Šercel
Ing. arch. Andrej Švec

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím