Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
11. júl 2019
0
3255

Rekonštrukcia budovy bývalej Obchodnej a Priemyselnej komory Uhorska, Bratislava

Administratívna budova zo začiatku minulého storočia, ktorá stojí za historickou budovou Slovenského národného divadla, sa dočkala potrebnej obnovy. V priestoroch zrekonštruovanej národnej kultúrnej sú nové administratívne priestory.
Rekonštrukcia budovy bývalej Obchodnej a Priemyselnej komory Uhorska, Bratislava
Autori: Ing. arch. Peter Bouda, Ing. arch. Ivan Masár, Ing. arch. Juraj Almássy, Ing. arch. Richard Čečetka, Ing. arch. Ondrej StrýčekInvestor: MiddleCap GroupPodlažná plocha: 4500 m2Návrh: 2013 - 2014Realizácia: 2014 - 2019Adresa: Grokého 4, Bratislava, SlovenskoPublikované: 19. júl 2019

Pohľad do minulosti - rukopis Huberta, či Harminca

Pôvodná budova Obchodnej a priemyselnej komory zo začiatku 20. storočia je dielom jedného z najvýznamnejších architektov Uhorska - Jozefa Huberta. Bratislavský rodák pôsobil najmä v Budapešti. Jeho diela však nájdeme aj v Bratislave, alebo napríklad v Žiline (nedávno zrekonštruovanú filiálku rakúsko-uhorskej banky sme predstavili tu), či vo Viedni. Bratislavská realizácia, dokončená v roku 1904, je dokladom dobrej úrovne miestnych staviteľov a kvality umeleckého remesla na prelome storočí. Reprezentuje obdobie bratislavskej paralely rýchleho rozvoja Viedne a Budapešti. 

Pôvodný trojpodlažný objekt, s charakteristickými nárožnými vežičkami, bol v medzivojnovom období nadstavaný o jedno podlažie. Za touto prestavbou stojí ďalšie významné meno - Milan Michal Harminc, ktorý patril k prvej generácii slovenských architektov. Harmincovi sa podarilo zachovať dôležité proporcie a eleganciu stavby. Bohatá štuková výzdoba a pavlače s pôvodnými kovanými zábradliami prežili až dodnes. 

Situácia
Situácia

Pohnutý osud

V minulom storočí prešla budova hneď niekoľkými rekonštrukciami a postupom času sa stala sídlom Colného riaditeľstva pre SSR, neskôr slúžila Zväzu slovenských dramatických umelcov. Až do roku 2004 tu sídlilo riaditeľstvo Slovenského národného divadla. Odvtedy objekt chátral. Budova postavená v eklektickom slohu pritom bola zaradená na zoznam národných kultúrnych pamiatok už v decembri 1985.

Náročná rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky

Súčasťou rekonštrukcie objektu na Gorkého ulici číslo štyri bola aj náročná pamiatková obnova. Predmetom reštaurátorských prác bola obnova pôvodných uličných a dvorových fasád, schodísk a spoločných reprezentačných priestorov. 

Stavebník sa pri rekonštrukcii držal projektu architektonickej kancelárie Petra Boudu a Ivana Masára, ktorá má s rekonštrukciou historických objektov a kultúrnych pamiatok viac ako tridsaťročné skúsenosti. "Princípom rekonštrukcie a prestavby je dôkladná pamiatková obnova pôvodných historických priestorov a detailov s uplatnením nových prvkov v súdobom architektonickom výraze. Prestavba podkrovia s terasami, prestrešenie vnútorného dvora sa snaží o dialóg s reštaurátorsky obnovenou a remeselne zvládnutou štukatúrou, terazzom, kováčskou, stolárskou a klampiarskou prácou," vysvetľujú architekti. 

Stavebné práce boli zahájené v januári 2014. Ich výsledkom bola po päťročnom snažení aj konverzia otvoreného vnútorného dvora na centrálnu halu s transparentným zastrešením. Dôležitou súčasťou projektu boli práce na charakteristických nárožných vežičkách, ktoré rekonštrukcia v interiéri plne otvorila. Ďalším logickým krokom bola prestavba a využitie najvyššieho podlažia pod  novým krovom.

Súčasťou stavby sú aj repliky historických dvojkrídlových okenných výplní s izolačným dvojsklom na vonkajšom krídle a elektricky ovládateľnou vonkajšou drevenou lamelovou roletou. V interiéri je okrem iného zachované reprezentačné štukami zdobené kamenné schodisko s pôvodným kovaným zábradlím z prelomu storočí. Priestory tak spĺňajú vysoký štandard náročnej klientely, ktorá hľadá reprezentatívne priestory v centre mesta.

Pôdorys 1.NP
Pôdorys 1.NP
Pôdorys 3.NP
Pôdorys 3.NP
Pôdorys 5.NP
Pôdorys 5.NP
Rez
Rez
Rez
Rez
Pohľad
Pohľad
Pohľad
Pohľad

"Rekonštrukciu vzácneho kusu pamiatkovo chránenej architektúry sme brali ako výzvu, ktorú zvýrazňoval havarijný stav objektu v čase keď prešiel do nášho vlastníctva. Vstupné podmienky tak boli mnohonásobne náročnejšie, než tomu býva pri bežných novostavbách. Cieľom projektu bolo zachovať atmosféru samotnej budovy a doplniť ju o vysoký štandard," komentuje projekt z pohľadu investora Róbert Michalica.

Pôvodný stav budovy.
Pôvodný stav budovy.

"Spolupracovať s kultúrnym investorom, ktorého snahou je nielen zhodnotiť svoje vložené finančné prostriedky, ale zároveň úprimne prispieť k technickej záchrane a obnove pamiatkovej podstaty stavby, nájsť jej primeranú funkčnú náplň a vdýchnuť jej nový život, bolo pre nás vždy motiváciou a inšpiráciou v práci v práci a zaväzujúcim kritériom k čo najlepšiemu profesionálnemu výkonu," dopĺňa na záver jeden z autorov obnovy, architekt Peter Bouda.

Podklady: BOUDA MASÁR architekti

Poloha diela

Ing. arch. Peter Bouda
Ing. arch. Ivan Masár
Ing. arch. Juraj Almássy
Ing. arch. Richard Čečetka
Ing. arch. Ondrej Strýček

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím