Pivničné kobky
Drobného 27
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Okná, dvere a fasády
Tomášikova 17
Bratislava
Stavať zodpovedne
Pribylinská 2
Bratislava
Prinášame Vám svetlo
Galvaniho 7 7/A
Bratislava
Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava
2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)
Material & Technology s.r.o. – M&T (výrobca)
Material & Technology s.r.o. – M&T (distribútor)
Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...
KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)
Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...
Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)
OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...
Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)
Princíp temperovania betónového jadra spočíva...
REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)
Budova banky stojí na Legionárskej ulici, v kontexte s ďaľšími významnými historickými budovami v centre mesta. V blízkosti sa nachádza neologická synagóga - dielo Petra Behrensa, nedávno zrekonštruovaný Rosenfeldov palác, či secesná budova Vysokej školy dopravnej. Spomínané objekty postupne prešli rekonštrukciou a boli prispôsobené novému využitiu. Na malom priestore vzniklo reprezentatívne centrum s novými, inovatívnymi a kultúrnymi funkciami. Zrekonštruovaná banka je jeho neoddeliteľnou súčasťou.
História
Bývalá filiálka Rakúsko-Uhorskej Banky je najstaršou samostatne stojacou budovou finančnej inštitúcie v Žiline. Objekt navrhol v roku 1912 v neoklasicistickom slohu jeden z najvýznamnejších architektov Uhorska Jozef Hubert (bratislavský rodák pôsobiaci v Budapešti). Stavba je dokladom dobrej úrovne miestnych staviteľov a kvality umeleckého remesla na prelome 19. a 20. storočia. Po roku 1918 patrila budova filiálke Národnej banky Československej. Tesne pred druhou svetovou vojnou bola nadstavaná o ďaľšie podlažie, v ktorom boli byty zamestnancov. Po vojne budova ďalej slúžila svojmu účelu. V posledných rokoch pred rekonštrukciou bola budova banky uzavretá a nevyužívaná.
Do dnešných dní sa zachovalo množstvo umelecko-remeselných detailov. Napríklad pôvodné štuky, kamenárske prvky (schodisko), kované zábradlia, dverové a okenné výplne. Monumentalitu budovy zvýrazňuje symetricky členená fasáda s výraznou tektonikou. Kompozícii dominuje hlavný vstup v strednom osovom rizalite. Celkový dojem je umocnený monochromatickým riešením fasády.
Súčasnosť
Dôvodom stavebných úprav a modernizácie bolo zníženie energetickej náročnosti, morálne, aj fyzické opotrebovanie objektu a a jeho prispôsobenie novej funkcii. Stavebné zásahy do pôvodných reprezentačných priestorov historickej budovy banky sú minimálne. Úpravy sa týkali hlavne otvorených coworkingových miestností.
Po pamiatkovom výskume a zdokumentovaní stavu objektu bolo rozhodnuté o reštaurovaní a celkovej obnove fasád, strechy, výplní otvorov, a pôvodných prvkov v interiéri. Architekt mal za úlohu okrem návrhu komplexného architektonického a dispozičného riešenia aj úpravy exteriéru.
Ostali zachované oba vstupy do budovy, ktoré doplnila rampa pre imobilných z dvorovej časti. V suteréne pribudli hygienické miestnosti pre návštevníkov a stavebné práce boli rozšírené o čiastočnú sanáciu zvlhnutého obvodového muriva. Na nadzemných podlažiach sú flexibilne usporiadané kancelárie, kaviareň, coworkingové a eventové priestory. Napriek modernému zariadeniu pracovísk ostáva aj v kanceláriách dominantným prvkom pôvodná stavebná esencia. Honosný „bankový“ charakter stavby ostal zachovaný, pričom sa podarilo vyzdvihnúť jeho historickú hodnotu.
Podklady: Matúš Marček