Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
25. júl 2019
0
2271

Obchodné centrum KJG, Bratislava - Vajnory

Administratíva v priamom napojení na výrobu.
Obchodné centrum KJG, Bratislava - Vajnory
Autori: Ing. arch. Juraj Almássy, Ing. arch. Peter Bouda, Ing. arch. Richard Čečetka, Ing. arch. Ivan Masár, Ing. Andrej MurckoSpolupráca: Ing. Michal Borovička, Ing. arch. Eugen Kullman, Ing. arch. Radoslav Mašlonka, Ing. arch. Ondrej StrýčekInvestor: KJG, a.s.Plocha pozemku: 49 682 m²Zastavaná plocha: 7 058 m²Podlažná plocha: 8 746 m²Obostavaný objem: 70 597 m³Investičný náklad: 9 000 000 €Návrh: 2015 - 2015Realizácia: 2015 - 2017Adresa: Rybničná 49, Bratislava, SlovenskoPublikované: 6. august 2019

Objekt bezprostredne nadväzujúci na výrobu vyžaduje účelné riešenie prevádzky, dispozície, väzieb jednotlivých priestorov a funkcií. Dôležitým aspektom je "nadstavba" v podobe príjemného a kultúrneho pracovného prostredia, ktoré je dôležité pre fungovanie spoločnosti.

Obchodná, skladová a administratívna pobočka firmy KJG sa nachádza na juhozápadnom okraji priemyselnej zóny v bratislavských Vajnoroch. Pri výbere lokality hralo dôležitú úlohu priame dopravné napojenie na diaľnicu D1. Logistická hala s predsadeným administratívnym blokom je prvou realizáciou v novom areáli firmy.

Foto: Monika a Ľubo Stacho
Situácia,
Situácia,autor: Bouda Masár architekti

“Našou úlohou bolo navrhnúť architektúru nového obchodno-skladového centra v priemyselnej zóne na periférii mesta a zároveň aj korporátny dizajn s novým logom spoločnosti, nápismi, reklamnými prvkami... Tieto dva návrhy sa riešili paralelne, čo sa výrazne podpísalo na výslednom výraze celého areálu.” vysvetľujú architekti a pokračujú: “Viacúčelový komplex budov zahŕňa administratívnu časť s kanceláriami ako aj výrobné a skladovacie priestory. Filozofiou investora bolo poskytnúť kvalitné prostredie nielen pre klientov, ale najmä pre zamestnancov firmy.”

Foto: Monika a Ľubo Stacho

Na nenápadnú horizontálu výrobnej haly bezprostredne nadväzuje štvorpodlažný administratívny objekt. Výrazná kompozícia troch červených blokov tvorí vystupujúci priestorový akcent,  jasne definuje hlavný vstup do administratívneho sídla firmy.

Foto: Monika a Ľubo Stacho

Dispozícia:

Štvorpodlažná budova zastrešuje administratívu, školiace stredisko, skladové priestory a reprezentačnú predajňu. 

Takmer celú podlahovú plochu prízemia zaberá otvorená vstupná hala. Orientáciu návštevníkov v priestore uľahčuje výrazná grafika informačného systému. Transparentná fasáda, spolu s otvoreným átriom, situovaným oproti hlavnému vstupu presvetľuje centrálny priestor a posilňujú vizuálny kontakt s exteriérom.

Na druhom nadzemnom podlaží sa nachádza väčšina kancelárií, vrátane pracoviska riaditeľa umiestneného v nároží. Akcentované objemy červených “kociek” na druhom podlaží zahŕňajú tiež priestory zasadačiek a sekretariátu. 

Najvyššie podlažie administratívneho bloku zastrešuje potrebné zázemie pre zamestnancov. Ide najmä o jedáleň a školiace stredisko. Dôležitým priestorom je exteriérová terasa.

Každodennú prevádzku zabezpečuje jedno vertikálne jadro, ktoré prepája výrobu, administratívu a zázemie. Na administratívny blok nadväzuje dvojloďová výrobná hala. Obchodno-skladová hala je prepojená so vstupnou halou administratívneho objektu priamo v zákazníckej zóne. 

Pôdorysy,
Pôdorysy,autor: Bouda Masár architekti
Rezy,
Rezy,autor: Bouda Masár architekti

Obvodový plášť

Trojica predsadených blokov administratívnej budovy je opláštená výraznými červenými panelmi fasádneho systému Trimo Qbiss One. Veľkú časť fasády podnože tvoria priehľadné elementy rovnakého systému. Technické riešenie obvodového plášťa zaisťuje energeticky efektívnu prevádzku objektu. 

Výrobné a skladovacie priestory sú neoddeliteľnou súčasťou budovy, preto aj opláštenie vizuálne nadväzuje na administratívnu časť. Zároveň však bolo potrebné splniť požiadavky na zvýšenú požiarnu odolnosť, nepriezvučnosť a ďalšie technické parametre. Tieto požiadavky spĺňa systém Trimoterm Gladio, ktorý umožňuje využitie veľkoformátových panelov, súčasne však zachováva subtílne spoje fasády administratívnej časti.

Pohľady,
Pohľady,autor: Bouda Masár architekti
Foto: Monika a Ľubo Stacho
Foto: Monika a Ľubo Stacho
Foto: Monika a Ľubo Stacho
Foto: Monika a Ľubo Stacho
Foto: Monika a Ľubo Stacho
Foto: Monika a Ľubo Stacho
Foto: Monika a Ľubo Stacho
Foto: Monika a Ľubo Stacho
Foto: Monika a Ľubo Stacho
Foto: Monika a Ľubo Stacho
Foto: Monika a Ľubo Stacho
Foto: Monika a Ľubo Stacho

Poloha diela

Ing. arch. Juraj Almássy
Ing. arch. Peter Bouda
Ing. arch. Richard Čečetka
Ing. arch. Ivan Masár
Ing. Andrej Murcko
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím