Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
14. august 2015
0
7133

Škôlka nad vinicou - Limbach

Novostavba škôlky. Typologického druhu, ktorého je nedostatok. Škôlky nám chýbajú. Tlak zo strany samospráv na ich výstavbu je veľký. Žiaľ, väčšinou ide iba o čisto utilitárne riešenia, bez akýchkoľvek architektonických kvalít. Bez ambícií vytvoriť pre deti podnetné prostredie. Poďme sa pozrieť, ako sa to podarilo v Limbachu súkromnému investorovi.
Škôlka nad vinicou - Limbach
Autori: Ing. arch. Matúš Polák, Ing. arch. Martin Rezník, Ing. arch. Juraj MakovýInvestor: TIGRE SK, s. r. oPlocha pozemku: 935 m2Zastavaná plocha: 350 m2Podlažná plocha: 580 m2Obostavaný objem: 2 250 m2Investičný náklad: 500 000 €Návrh: 2013 - 2013Realizácia: 2014 - 2015Adresa: Vavrinecká 2, Limbach, SlovenskoPublikované: 16. august 2015

Navrhnúť škôlku pre 40 detí na extrémne malom pozemku vo vinárskej obci Limbach bolo pre nás náročným, ale zaujímavým zadaním. Na ploche pozemku s rozlohou iba 935 m2 sme museli umiestniť triedy pre deti, spoločenskú miestnosť, kanceláriu riaditeľa, kuchyňu so zázemím, plochy na hranie a parkovanie pre rodičov a personál. Umiestnenie tried na horné poschodie sa ukázalo nakoniec ako jediné možné riešenie. Škôlka má tri pavilóny: trieda pre 3-deti (kapacita 10 detí), trieda pre 4-5-ročné (kapacita 20 detí), trieda pre6-ročné (kapacita 10 detí). Technická časť sa dokonca nachádza pre nedostatok miesta až v najvyššej podkrovnej časti nad hlavným schodiskom. Hlavným vizuálnym prvkom objektu sa stal pre deti ľahko zrozumiteľný motív domu so šikmou strechou a s hravými okennými otvormi. Juhovýchodná orientácia okien do vinohradu vytvára priamy kontakt s vinicou a opticky tak zväčšuje menšie zelené plochy okolo škôlky.

foto: Tomáš Manina

Hlavná fasáda školky s veľkými okennými otvormi ako aj zelené a hracie plochy pre deti sú otočené do vinohradu. Okná majú rôznym spôsobom znížené parapety tak, aby aj tie najmenšie deti mali kontakt z exteriérom.

Situácia - širšie vzťahy
Situácia - širšie vzťahy
foto: Tomáš Manina

Na zadnej fasáde sú umiestnené len menšie okenné otvory, keďže sa tu nachádzajú komunikačné priestory, kuchyňa, zásobovacia miestnosť a technická časť. Exteriérové schodisko s dreveným zábradlím slúži v prípade požiaru aj ako sekundárne evakuačné schodisko vedúce z poschodia.

Pohľady
Pohľady
Pôdorys 1NP
Pôdorys 1NP
Pôdorys 2NP
Pôdorys 2NP
foto: Tomáš Manina

Menšie okenné otvory skryté za dreveným obkladom presvetľujú zo západnej strany hlavný komunikačný priestor.

foto: Tomáš Manina

Jeden z pavilónov s kapacitou desať detí sa musel umiestniť nad parkovaciu časť pre rodičov. Pavilón postavený na dvoch stĺpoch tiež slúži ako prekrytie hlavného vstupu do škôlky.

foto: Tomáš Manina

Za dreveným obkladom na poschodí sa nachádza spacia časť najväčšieho pavilónu. Najvyšší hrebeň strechy zabezpečuje podľa hygienických noriem najväčšie množstvo vzduchu pre deti počas ich poludňajšieho spánku.

foto: Tomáš Manina

Spoločenská miestnosť slúži na stravovanie, stretávanie a vzajomnú interakciu detí, môžu sa tu konať aj besiedky alebo malé divadielka pre rodičov. Miestnosť je v priamom napojení na hlavný vstup, ako aj administratívu a kuchyňu. Menší sklad a toalety sú takisto hneď na dosah.

foto: Tomáš Manina

Vinohrad mení svoj výraz počas celého roka a deti tak majú možnosť sledovať tieto zmeny priamo vlastnými očami.

foto: Tomáš Manina

Za bielym múrom sa nachádza vjazd pre zamestnancov ako aj zásobovania škôlky. Pod schodiskom sa nachádza skrytý sklad odpadu.

Rez pozdĺžny
Rez pozdĺžny

podklady: architekti.sk

Poloha diela

Ing. arch. Matúš Polák
Ing. arch. Martin Rezník
Ing. arch. Juraj Makový

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím