Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
1. júl 2016
0
2526

Materská škola Jelka v Ljubljane

Dostavba a rozšírenie škôlky uprostred sídliska. Ateliér Jureho Kotnika má na konte už viaceré podobné realizácie nízkorozpočtových škôlok v Slovinsku. Prefabrikovaná konštrukcia umožnila dokončiť stavbu v priebehu niekoľkých mesiacov.
Materská škola Jelka v Ljubljane
Autori: Mag. Ing. arch. Jure Kotnik, Ing. arch. Andrej Kotnik, Ing. arch Črt ČučekInvestor: Mesto LjubljanaPodlažná plocha: 155 m2Návrh: 2009 - 2009Realizácia: 2009 - 2010Adresa: Glavarjeva 18 A, Ljubljana, SlovinskoPublikované: 20. júl 2016

Materská škola Jelka vznikla ako dostavba jestvujúceho zariadenia v obytnej štvrti zo 60-tych rokov. V blízkosti škôlky bol postavaný nový bytový komplex a zvýšenie kapacity materskej školy sa tak stalo nutnosťou. Mesto požadovalo prístavbu výhradne z dreva. Snahou bolo predviesť primeranosť drevených konštrukcií pri stavbe materskej školy. Budova z miestnych zdrojov nie je len ekologickým spôsobom ako vytvárať zdravé a príjemné prostredie, ale tiež prvým stretnutím detí so svetom udržateľných hodnôt.

Foto: Miran Kambič

Dostavba s celkovou podlažnou plochou 155 m2 sa na jestvujúci objekt napája z východnej strany. Prefabrikovaná budova bola umiestnená do rozsiahlej záhrady bez nutnosti väčších terénnych úprav a náročného zakladania. 

Situácia
Situácia

V novom trakte sa nachádza vstupná hala, dve šatne pre deti, šatne personálu, dve herne pre deti, centrálne toalety, WC prístupné z exteriéru a krytá terasa. Obe herne sú orientované na juh, vďaka čomu majú dostatok prirodzeného svetla. Ich plocha je rozšírená o spoločnú krytú terasu, vďaka ktorej môžu deti tráviť čas von aj počas zlého počasia. Presah strechy zároveň chráni interiér pred silným slnkom v lete. Variabilná dispozícia herní umožňuje prispôsobiť interiér na rôzne podujatia, ktoré sa tu pravidelne konajú. Hygiena detí sa nachádza v strede dispozície. Umyvárne sú opticky prepojené s triedami, čo zjednodušuje pracovníkom dohľad nad deťmi. 

Pôdorys
Pôdorys
Rezy
Rezy

Fasáda je obložená tenkými zvislými lamelami z prírodného dreva. Zapustená časť fasády a krytá terasa sú natreté tmavosivou farbou, čím vyniká tvarovanie škôlky. Novostavba je so starou budovou prepojená úzkou chodbou. Konštrukciu chodby tvoria drevené hranoly, ktoré sú natreté zelenou a žltou farbou. Nevykurovaný priestor je opláštený polykarbonátovými panelmi.

Pohľady
Pohľady
Foto: Miran Kambič
Foto: Miran Kambič
Foto: Miran Kambič
Foto: Miran Kambič
Foto: Miran Kambič
Foto: Miran Kambič
Foto: Miran Kambič
Foto: Miran Kambič
Foto: Miran Kambič
Foto: Miran Kambič
Foto: Miran Kambič

Podklady: Jure Kotnik

Archinfo, architektúra, urbanizmus, dizajn, grafika, umenie, Slovensko (architecture, architect, design, CGI, art, Slovakia)

Poloha diela

Mag. Ing. arch. Jure Kotnik
Ing. arch. Andrej Kotnik
Ing. arch Črt Čuček

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím