Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
28. december 2017
0
4894

Jasle Predmier

Nové predškolské zariadenie na Hornom Považí.
Jasle Predmier
Ateliér: arkon ateliérAutori: Ing. arch. Dušan Chupáč, Ing. Marcela Kolumberová, Ing. arch. Ladislav BalušíkSpolupráca: Ing. arch. Ivana LašanZastavaná plocha: 376,11 m2Podlažná plocha: 200,72 m2Investičný náklad: 340 000 eur s DPHNávrh: 2015 - 2016Realizácia: 2016 - 2017Adresa: Predmier, SlovenskoPublikované: 5. január 2018

Téma predškolských zariadení je v poslednom čase frekventovaná. Nedostatok kapacít sa rieši na rôznych úrovniach.  Aktivizuje sa aj štát formou vypisovania dotačných programov, aj samosprávy spojenými silami, aj súkromný sektor vlastným vkladom... Reálne výsledky sú rôzne. Architektonicky kvalitných objektov je málo. Niečo sa podarilo vďaka súkromným iniciatívam, niečo vďaka osvieteným samosprávam, niečo sa súťažilo a na realizáciu ešte len čaká. O tých lepších príkladoch školských stavieb (rôznych typologických druhov, nielen predškolských) sme informovali (napr.: Guliver v Banskej Štiavnici tu a tu, Škôlka nad vinicou v Limbachu tu, Materská škola Selce (súťaž) vyhodnotenie tu, návrhy tu1, tu2, tu3, tu4,  "Architekti o ideálnej škole" tu, Základná umelecká škola Šahy (súťaž) tu, BJKL - prístavba základnej školy tu…). Omnoho viac realizovaných príkladov a súťaží sa udialo v susednej Českej republike...

Preto nás vždy poteší, keď sa dozvieme o vzniku nového zariadenia aj na Slovensku. Poslednou realizáciou o ktorej veme sú jasle v Predmieri. Predstavujú ich priamo autori. Je to utilitárne praktické riešenie, ktorého cieľom bolo v rámci vyčlenených limitov vytvoriť vhodné prostredie pre najnižšiu vekovú skupinu detí:

Objekt detských jaslí sa nachádza v centre obce Predmier, v rámci zástavby rodinných domov a spolu s priľahlou materskou škôlkou tvorí samostatný, uzavretý areál s detským ihriskom a dvorom.

Jasle sú špeciálne navrhnuté tak, aby sa zvýšila intimita priestoru, v ktorom sa deti zdržujú, aby nedochádzalo k zásahom do ich bezpečia a súkromia, ako aj do súkromia okolitých rodinných domov. Priestor vnútorného átria je od okolia odčlenený perforovaným plechom, ktorého grafika bola navrhnutá práve pre potreby detských jaslí. Grafika vyobrazujúca batoľatá je najvýraznejšia počas skorých ranných a večerných hodín, kedy svetlo v rámci samotného objektu presvitá cez otvory v plechu, z ktorého „vystupujú“ postavy detí. Samotné átrium je riešené bezpečnostnou hracou plochou s doplnením o farebné gule. Časom sa dominantou átria stane zasadený javor, ktorý bude zlepšovať klímu vnútorného priestoru.

Foto: František Peťko
Foto: František Peťko

Budovu sme koncipovali do tvaru písmena L, ktorý bol najvhodnejší z hľadiska usporiadania dispozičného riešenia. Tvar budovy je prispôsobený okolitej zástavbe so sedlovými strechami. Priestor herne a spálne sme „otvorili“ až po strechu a presvetlili rastrom strešných okien Velux zo severnej strany.  Pri výbere materiálov sme dbali na dlho-trvácnosť, bezpečnosť a kvalitu riešenia. Bohaté farebné prevedenie vychádzalo z detského sveta. Ako podnetná inšpirácia areálu a interiéru nám poslúžili farebné stavebnice.

Pôdorys
PôdorysAutor: Arkon Ateliér
Rez
RezAutor: Arkon Ateliér
Severozápadný pohľad
Severozápadný pohľadAutor: Arkon Ateliér

Detské jasle tvoria kompaktný celok s vlastným uzavretým, čiastočne prestrešeným átriom. Vstup do objektu pre rodičov s deťmi je z átria, pre zamestnancov  a zásobovanie je vstup zo severnej časti objektu. Na priestory zádveria nadväzuje miestnosť kočikárne a vstupná hala, z nej je prístup do prijímacej miestnosti-filtra, kde rodičia zveria svoje dieťa detskej sestre. V prijímacej miestnosti je odčlenená časť priestoru pre dojčiace matky prostredníctvom posuvnej steny. Na miestnosť filtra nadväzuje miestnosť hygieny pre deti, odkiaľ je vstup do dennej miestnosti - herne pre deti s  jedálenským kútikom. Z dennej miestnosti je vstup do spálne detí. Zo spálne detí je umožnený výstup do krytého átria, kde môžu deti spať v kočíkoch, kryté prestrešením v prípade nepriaznivého počasia.

Detail oplotenia
Detail oploteniaAutor: Arkon Ateliér
Foto: František Peťko
Foto: František Peťko
Foto: František Peťko
Návrh farebnosti exteriérovej podlahy
Návrh farebnosti exteriérovej podlahyAutor: Arkon Ateliér
Foto: František Peťko
Foto: František Peťko
Foto: František Peťko
Foto: František Peťko
Foto: František Peťko
Foto: František Peťko
Foto: František Peťko
Foto: František Peťko
Foto: František Peťko
Foto: František Peťko
Foto: František Peťko
Foto: František Peťko
Foto: František Peťko
Foto: František Peťko

Podklady: Arkon Ateliér

Poloha diela

Ing. arch. Dušan Chupáč
Ing. Marcela Kolumberová
Ing. arch. Ladislav Balušík

Súvisiace články

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.SKPrinášame Vám svetlo
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím