Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
13. august 2019
0
2402

MŠ Všetaty-Přívory (ČR)

Drevostavba postavená z verejných zdrojov.
MŠ Všetaty-Přívory (ČR)
Autori: Ing. arch. Klára Vratislavová, Ing. arch. Pavel HorákSpolupráca: Ing. Josef Tománek (projektant)Investor: Městys VšetatyZastavaná plocha: 239,5 m2Podlažná plocha: 191 m2Návrh: 2017 - 2018Realizácia: 2018 - 2019Adresa: Všetaty-Přívory, Česká republikaPublikované: 16. august 2019

Novostavba jednotriedky pre malú obec v okrese Mělník. Objekt dopĺňa budovu materskej školy, s ktorou zdieľa spoločný pozemok. Návrh reaguje na zalomený tvar parcely. Budova oddeľuje záhradu od cesty, ktorá prebieha pozdĺž jej východnej strany. Vstupná fasáda sa obracia k existujúcemu objektu a vytvára prirodzený rozptylový priestor pre rodičov s deťmi. Denná miestnosť je naopak, vďaka zalomeniu západnej fasády, chránená pred ruchom vstupného priestoru. Presklená stena so zníženým parapetom zabezpečuje optický kontakt so záhradou aj pre najmenších užívateľov.

Zastrešený vstupný priestor poskytuje ochranu pred nepriazňou počasia i letným slnkom. Zabezpečuje dostatok miesta pre sedenie. Veľké okno umožňuje deťom kontakt s kamarátmi, ktorí sú už v šatni.

“Dispoziční řešení vzešlo nejen z požadavků vyhlášky, ale i z rozhovorů a diskuzí s učitelkami všetatské mateřské školy. Celkově je založen na přehlednosti, vizuálním propojení prostorů, minimalizaci chodeb a využití podlažní plochy pro pohyb dětí,” vysvetľujú architekti. Kancelária so šatňou učiteliek je umiestnená tak, aby priamo nadväzovala na priestory, kde sa prezúvajú a prezliekajú deti. Prípravovňa obedov a desiat je prístupná zo "špinavých priestorov" školy, aby sa služba privážajúca obed nemusela prezúvať.

Pôdorys
Pôdorys
Rez
Rez

Nosná konštrukcia drevostavby je zhotovená z veľkoformátových CLT panelov. Fasáda aj exteriérová terasa sú obložené masívnym smrekovcovým drevom, bez dodatočnej povrchovej úpravy. K energeticky efektívnej prevádzke prispieva zasklenie izolačným trojsklom a riadené vetranie s rekuperáciou.

Pohľady
Pohľady

Presklené plochy so zníženými parapetmi zabezpečujú dostatok denného svetla a výhľad na okolitú zeleň. Nadsvetlíky interiérových dverí pomáhajú prepájať priestor tam, kde plné dvere zabezpečujú súkromie. Objekt je už štandardne bezbariérový. 

Poloha diela

Ing. arch. Klára Vratislavová
Ing. arch. Pavel Horák

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím