Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
3. marec 2019
0
8159

Drevodom vo Veternej Porube

Bývanie s výhľadom na Nízke Tatry.
Drevodom vo Veternej Porube
Autori: Ing. arch. Václav Zahradníček, Ing. arch. Hana BartoňováSpolupráca: Ing. Monika MoravcováPodlažná plocha: 130 m2Návrh: 2015 - 2016Realizácia: 2016 - 2016Adresa: Veterná Poruba, SlovenskoPublikované: 3. marec 2019

Dielo predstavujeme so sprievodným textom Ľubice Fábri:

Dilemou, ktorá stojí nezriedka pred stavebníkom a jeho architektom pri plánovaní akejkoľvek stavby vo vidieckom prostredí je: ako stvárniť novostavbu tak, aby harmonicky „zapadla“ do existujúcej tradičnej zástavby a zároveň „nerezignovala“ na vlastnú súdobú identitu?

Pri návrhu rodinného domu vo Veternej Porube sa architektom a staviteľom z architektonicko-realizačnej kancelárie Prodesi/Domesi - aj vďaka názorovej zhode s klientom - podarilo citlivé začlenenie modernej drevostavby medzi okolité staršie tradičné „chalupy“ v obci veľmi dobre. Na prvý pohľad je zrejmé, že ide o súčasnú architektúru, čerpajúcu z archetypálneho tvaroslovia a reagujúcu sedlovou strechou na historicky overenú formu, ktorá najlepšie chráni dom pred drsnejším podhorským počasím. Definitívne vyriešenie vonkajšej „obálky“ domu v parteri, kde si stavebník prial veľkorysú pobytovú terasu, našepkala príroda. Skúsenosti pri pobývaní na terase ukázali, že je nevyhnutné jej priestor uzavrieť zasklením, ak má slúžiť obyvateľom domu aj v dňoch s vetristým počasím - čo je v lokalite, ako napovedá jej samotný názov, časté.

Foto: Milan Hutera

Rodinný dom sa nachádza na mierne svahovitom pozemku  s výhľadom na Nízke Tatry. Moderná drevostavba má dve nadzemné podlažia so sedlovou strechou so sklonom 45° a s vikierom so sklonom 6°. Základný pôdorysný tvar stavby je obdĺžnikový. „Drevodom vo Veternej Porube sme navrhli a postavili pre miestneho lekára - chirurga a jeho rodinu,“ vysvetľuje architekt Václav Zahradníček. „Dispozične sme stavbu navrhli podľa individuálnych potrieb klienta. Tvarom sme chceli reagovať na bezprostredné okolie, no takisto dať stavbe súdobý architektonický ráz.“

Foto: Milan Hutera
Foto: Milan Hutera
Foto: Milan Hutera
Foto: Milan Hutera
Situácia
Situácia

Dispozícia domu je koncipovaná racionálne a dômyselne. Denná pobytová časť sa nachádza na úrovni parteru a nočná pokojná časť je umiestnená na poschodí. Pridanou hodnotou prízemia je rozsiahla, dodatočne presklená, terasa, ktorá navodzuje atmosféru príjemného rekreačného miesta a umožňuje obyvateľom domu jedinečne úzke spojenie okolitým prostredím aj v čase nepriaznivého počasia. Preslnenie a výnimočné svetelné scény vnášajú do interiéru domu strešné okná, umiestnené nad galériou na poschodí.

Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NP

Dom je postavený modernou technológiou z lepených drevených panelov Novatop, stropné trámy tvoria pohľadové KVH hranoly. Pohľadová kvalita panelov určuje zásadným spôsobom vizuálny a vnemový charakter interiéru. Vnútro domu napĺňa vľúdna a zároveň osobitá atmosféra s prevahou drevených plôch. Ležérny a útulný charakter miestností sa podarilo dosiahnuť doplnením drevených stien a stropov o svetlé a prírodné odtiene zariadenia - biela, béžová, sivá. Žlté akcenty vnášajú do priestoru jas a prívetivý tón. Fasáda domu je obložená smrekovcom, ktorý je ponechaný v neupravenej podobe - vďaka tomu stavba korešponduje s okolitou scenériou.

Foto: Milan Hutera
Foto: Milan Hutera
Foto: Milan Hutera
Foto: Milan Hutera
Foto: Milan Hutera
Foto: Milan Hutera
Foto: Milan Hutera
Foto: Milan Hutera
Foto: Milan Hutera
Foto: Milan Hutera
Foto: Milan Hutera
Foto: Milan Hutera

Drevostavba vo Veternej Porube je vyhotovená v nízkoenergetickom štandarde. Vykurovanie objektu je vyriešené podlahovým elektrickým vykurovaním s niekoľkými žiaričmi a konvektormi. Ako doplnkový zdroj tepla sa využívajú  krbové kachle. Vetranie je zabezpečené rekuperáciou. 

Text: Ing. arch. Ľubica Fábri, ArtD.

Realizácia bola vybraná na medzinárodnú prehliadku Salón drevostavieb 2019 a do publikácie Ročenka drevostavieb 2018.

Ateliér a dodávateľ: Domesi

Poloha diela

Ing. arch. Václav Zahradníček
Ing. arch. Hana Bartoňová

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím