Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
11. december 2017
0
6657

Víkendový dom v Žiari

Jednoduché tvaroslovie, tradičné materiály.
Víkendový dom v Žiari
Autori: Ing. arch. Martin BobákPlocha pozemku: 500 m2Zastavaná plocha: 255 m2Podlažná plocha: 178 m2Obostavaný objem: 920 m3 Návrh: 2014 - 2015Realizácia: 2015 - 2017Adresa: 032 05, Žiar, SlovenskoPublikované: 12. december 2017

Príjemné bývanie pre majiteľov i priateľský kontext a ohľaduplnosť k okoliu. 

Nízkoenergetický dom, ktorý stojí v ústí Žiarskej doliny slúži ako víkendové sídlo pre bratislavského investora. Novostavba sa nachádza v centre obce Žiar, uprostred typickej riadkovej zástavby, v blízkosti obecného úradu. Na dlhej a úzkej parcele bol pôvodne starší dom s humnom. Dom ostal zachovaný, humno bolo zbúrané, čím vznikol priestor pre nový objekt. Nový dom rešpektuje líniu vytýčenú pôvodnou stavbou. Medzi domy je vložená garáž, ktorá objekty hmotovo prepája. Prístup k novostavbe je cez spoločný dvor z hlavnej obecnej cesty. Do domu sa vstupuje cez kryté závetrie zo záhrady.

Foto: Martin Bobák
Situácia s vyznačenou parcelou
Situácia s vyznačenou parcelouAutor: Martin Bobák

Prízemný dom s pôdorysom tvaru “T” tvoria tri hlavné objemy. Nočná časť domu sa nachádza v lineárnom trakte orientovanom paralerne s osou pozemku. Denná časť “pretína” pozdĺžnu hmotu domu, je situovaná kolmo na hlavnú os. Oba segmenty majú sedlové strechy. Závetrie domu, ktoré na východnej strane nadväzuje na garáž je prestrešené plochou strechou.

Foto: Martin Bobák

Obytná časť domu je orientovaná na juhozápad, do záhrady. Chodba, ktorá sprístupňuje izby a hygienu v nočnej časti prebieha pozdĺž severnej fasády. Hlavný obytný priestor s kuchyňou je prístupný cez zapustené závetrie a následne zádverie. V centre priestoru je umiestnené krbové teleso s akumulačnou stenou. Tento prvok oddeľuje jedáleň a kuchyňu od sedenia v obývačke. “Vystúpená” obývačka sa otvára do privátnej časti záhrady. Strešná konštrukcia je v časti obytnej haly priznaná a otvorená na celú svetlú výšku.

Pôdorys
PôdorysAutor: Martin Bobák
Rezy
RezyAutor: Martin Bobák
Pohľady
PohľadyAutor: Martin Bobák

Zateplené obvodové steny aj deliace priečky sú murované z keramických tvaroviek. Pohľadovú vrstvu v exteriéri tvorí drevený obklad zo smrekovcových lát a biela omietka. Na sedlovej streche je použitá keramická škridla. Oplotenie na južnej strane tvoria priznané betónové tvárnice s predsadenou konštrukciou pre popínavé rastliny.

Foto: Martin Bobák
Foto: Martin Bobák

V interiéri opať nájdeme rovnakú materiálovú skladbu - biele omietky, tmavé oceľové prvky a vstavaný nábytok, v obývačke drevené podlahy a podhľady.

Foto: Martin Bobák
Foto: Martin Bobák

O vykurovanie sa stará primárne podlahové kúrenie. Zdroj tepla je kombinovaný - kotol na drevo a pelety s akumulačou nádržou + krb.

Normálne bývanie pre normálnych ľudí. Nasledovaniahodný príklad a alternatíva k tomu, čo sa bežne na vidieku stavia.

Podklady: Martin Bobák, B.STUDIO

Poloha diela

Ing. arch. Martin Bobák

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím