Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
17. jún 2021
0
1074

Tsugite - tradičné drevené spoje

Nástroj pre architekta so zmyslom pre detail. Softvér pre tvorbu čapovaných stolársky spojov a.k.a japonský tetris.
Tsugite - tradičné drevené spoje

Bez lepidiel, klincov, skrutiek, či iných kovových prvkov - tradičné drevené spoje s pôvodom v Japonsku, používané najmä v 12. až 19. storočí sa tešia obľube i v dobe dnešnej - (polo)automatizovanej.

Náročnosť techniky tsugite často odradí od jej použitia v reálnych podmienkach aj skúsených stolárov. Čas, ktorý hrá dôležitú úlohu v nejednom projekte, je častokrát dôvodom výberu menej náročných spojov.

Tímu vývojárov z Tokijskej univerzity sa podarilo vyvinúť softvér, ktorý nadväzuje na prácu japonských majstrov s paletou komplexných suchých spojov. Softvér nesie príznačný názov - Tsugite.

Parametrický princíp tvorby spojov pre rámové konštrukcie

Pracný tradičný postup dokáže v mnohých prípadoch nahradiť spomínaný softvér, ktorý umožňuje kreovať vlastné spoje pomocou modelovacieho rozhrania. Výsledný model je možné realizovať priamo prostredníctvom CNC (computer numerical control) frézy. Rozhranie softvéru predstavuje trojrozmernú mriežku, ktorá umožňuje komplexnú geometrickú analýzu a hľadanie optimálneho riešenia.

Rozhranie má dva módy: manuálne editovanie a knižnicu spojov. V manuálnom móde dokáže užívateľ vytvárať vlastné systémy spojov. Grafický náhľad v reálnom čase zobrazuje výsledné prvky, generované na základe optimalizácie , a odolnosti spoja s ohľadom na smer vlákien.

Tsugite - manuálny mód
Tsugite - manuálny mód

V móde galéria užívateľ vyberá z klasických spojov. Finálny model je možné zhotoviť priamo prostredníctvom CNC frézy, s použitím špecializovaného algoritmu, ktorý zaručuje jeho testovania a reálnych vzoriek spojov a nábytku.

Tsugite - mód galéria
Tsugite - mód galéria

Všetky prvky je možné jednoducho zložiť, opätovne rozobrať, znovu použiť, či recyklovať, keďže sú navrhnuté bez prídavných spojovacích materiálov. Program Tsugite je pre nekomerčné účely bezplatný. Odkaz na stiahnutie softvéru nájdete tu

34374
Youtube
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím