Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
20. júl 2018
2
9220

Rodinný dom, Hainburg an der Donau

Predstava architekta o vlastnom bývaní.
Rodinný dom, Hainburg an der Donau
Autori: Ing. arch Henrich Korec, Ing. arch Ladislav JuríkPlocha pozemku: 1200 m2Zastavaná plocha: 162,00 m2Návrh: 2015 - 2016Realizácia: 2016 - 2017Adresa: Hainburg an der Donau, RakúskoPublikované: 21. júl 2018

Diela architektov Henricha Korca a Ladislava Juríka (a3um ateliér) nie sú na našich stránkach uverejnené prvýkrát. Prezentovali sme malý rodinný dom v Lamači, či víkendový dom vo Vlčom hrdle. Dnes uverejňujeme ďalšiu realizáciu. Čo majú tieto stavby spoločné? Stoja na hranici prírody a mesta. Reagujú na okolitý kontext, prostredie ich výrazne formuje. Ide o riešenia, ktoré niekedy hraničia s experimentom. Snažia sa naplniť individuálne (často netradičné) požiadavky investora. Potešiteľné je, že zatiaľ vždy iným a zaujímavým spôsobom.

Rodinný dom v Hainburgu v tomto smere nie je žiadnou výnimkou. Investorom rodinného domu je totiž jeden z dvojice architektov. Úzky svahovitý pozemok sa nachádza priamo pod lesom, s výhľadom na Dunaj. 

Foto: Tomáš Manina

Architektonický koncept reaguje na prostredie, ovplyvňuje ho a dotvára. Tvar domu kopíruje sklon pozemku. Minimalizuje potrebu terénnych úprav. 

Foto: Tomáš Manina

Pri pohľade zo svahovitej záhrady je dom takmer neviditeľný - vegetačná strecha splýva s okolím. Pozemok je v priamom kontakte s lesom, dom sa snaží čo najviac zapadnúť a nerušiť. 

Foto: Tomáš Manina

Hnedá preglejková fasáda, drevená terasa a hrdzavé oceľové konštrukcie vytvárajú unichromatickú farebnú schému splývajúcu s lesom.

Foto: Tomáš Manina

Dispozícia minimalizuje miestnosti na to najnutnejšie. Skoro na hranici obvyklosti. Avšak priestorovo veľmi čisté a zrozumiteľné riešenie. Nenájdeme tu žiadne závetria, zádveria, komory ani šatníky. Iba skriňovú chodbu otvárajúcu sa do priestoru pracovne a občasnej hosťovskej izby, dve spálne a kúpeľňu. Denná časť pozostáva zo spojeného priestoru obývacej izby, jedálne a kuchyne. Vstupuje sa z terasy priamo do kuchyne. Garáž nahrádza parkovacia plocha pod konzolou hlavnej obytnej časti. Skoro vzor striedmosti v porovnaní s tým, ako stavia väčšinová populácia.

Na kryté státie v suteréne nadväzuje rozmerný príručný sklad. V nadzemnej časti, ktorá má tri úrovne je obývacia izba, vstup a kuchyňa s jedálňou, z ktorej sa vychádza na drevenú terasu. Tá po odsunutí presklenej steny rozširuje v letných mesiacoch obytný priestor smerom do záhrady.

Prvú úroveň ukončuje kúpeľňa, ktorá je rovnako ako fasáda obložená exteriérovou hnedou preglejkou. "Je to náš obľúbený materiál. Najmä vďaka jeho odolnosti a 'bezúdržbovosti,'" dopĺňajú architekti. Na druhej úrovni je detská izba a pracovňa (hosťovská izba). Pracovňa splýva s priestorom chodby, presvetľuje ho. Aj vďaka tomu hlavná kounikačná spojnica pôsobí ako svetlá a otvorená obytná zóna. V prípade potreby sa dá miestnosť oddeliť závesom. Na najvyššej, tretej úrovni je situovaná rodičovská spálňa. Zo všetkých miestností vrátane kúpeľne je priamy prístup do záhrady.

Pôdorysy a rez
Pôdorysy a rezAutor: a3um ateliér
Pohľady
PohľadyAutor: a3um ateliér

V interiéri sú s výnimkou zasklenia a rámov použité iba dva materiály: pohľadový betón a drevo. Neomietnutým monolitickým stenám a stropom sekunduje nábytok a priečky z bukovej preglejky. Podlaha je takisto drevená.

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

Nosnú konštrukciu domu tvorí železobetónový skelet s monolitickými stropmi. Pri pohľade z vrchnej časti záhrady je viditeľná extenzívna zelená strecha. Prevetrávaná fasáda je obložená veľkoplošnými exteriérovými preglejkovými doskami. Hliníkové okná s izolačným trojsklom, tienia exteriérové žalúzie. 

Technické vybavenie domu je čo najjednoduchšie. Pozostáva z podlahového kúrenia s plynovým kotlom a zásobníkom TÚV. Voda a kanalizácia sú napojené na verejnú sieť. Ako doplnkový zdroj tepla slúži krbová pec na drevo.

Podklady: Henrich Korec / a3um ateliér

Za výborné fotografie ďakujeme Tomášovi Maninovi.

Poloha diela

Ing. arch Henrich Korec
Ing. arch Ladislav Jurík
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím