Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
4. marec 2019
0
8224

Betónový dom, Mníšek pod Brdy (ČR)

Dom introvert. Absencia okien zo strany ulice a suseda je vykompenzovaná rozsiahlym presklením orientovaným do oddychovej časti záhrady. Obytný priestor presvetľuje dlhý pásový svetlík.
Betónový dom, Mníšek pod Brdy (ČR)
Autori: Ing. Ian Bryan, Ing. arch. Peter HričovecSpolupráca: Ing. Michal Němec, Ing. David Hruška, Ing. Michal Šibrava (statika), Vít Beran, DiS.Návrh: 2015 - 2016Realizácia: 2016 - 2016Adresa: Letní , Mníšek pod Brdy, Česká republikaPublikované: 14. apríl 2019

Jednopodlažný dom s pôdorysom v tvare písmena “L” je osadený na rovinatej parcele v okrajovej časti obce Mníšek pod Brdy (30 km južne od Prahy). Dom delí obdĺžnikovú parcelu na menšiu prístupovú časť orientovanú do ulice a väčšiu rekreačnú časť so záhradou.

Foto: Aleš Jungmann

Z dôvodu bezprostrednej blízkosti vedľajších domov je objekt koncipovaný ako “škrupina” uzatvorená voči komunikácii a susedom. Naopak, z protiľahlých strán sa interiér cez rozsiahle zasklenie otvára do pobytovej časti záhrady.

Situácia
SituáciaAutor: Ian Bryan Architects

Cez posuvné zasklenie je z hlavného obytného priestoru a jednotlivých izieb prístupná krytá terasa, ktorá je orámovaná betónovou markízou. Tá tvorí prirodzené tienenie a chráni terasu pred dažďom. Dojem subtílnej horizontálnej linky je umocnený zužujúcou sa doskou markízy, ktorá je s prerušením tepelného mosta napojená na hrubšiu zateplenú stropnú dosku. Výraznú horizontálnu kompozíciu prízemnej stavby pretína vertikála tmavého komínového telesa.

Foto: Aleš Jungmann
Foto: Aleš Jungmann

Zo strany exteriéru dopĺňa pohľadový betón smrekovcový obklad bez ďalšej povrchovej úpravy, sivá omietka a antracitové rámy zasklenia.

Foto: Aleš Jungmann
Foto: Aleš Jungmann

Transparentné plochy juhovýchodnej fasády dopĺňa pásový strešný svetlík prechádzajúci cez obývaciu izbu. Vrchné osvetlenie majú aj obe kúpeľne. Pôdorysný tvar domu udáva funkčné členenie prevádzky s jasne definovanou dennou, nočnou a technickou časťou.

Pôdorys
PôdorysAutor: Ian Bryan Architects

Energeticky nenáročná stavba využíva tepelné čerpadlo typu vzduch-voda, ktoré zabezpečuje tepelný komfort počas celého roka. V dome je podlahové kúrenie. Severná fasáda je plná, zateplená, zatiaľ čo presklenie južnej fasády prispieva k tepelným ziskom počas zimných mesiacov. Predsadená markíza naopak chráni interiér pred prehrievaním. Vlastná studňa slúži ako zdroj úžitkovej vody.

Rezy
Rezy
Pohľady
PohľadyAutor: Ian Bryan Architects
Pohľady
PohľadyAutor: Ian Bryan Architects
Foto: Aleš Jungmann
Foto: Aleš Jungmann
Foto: Aleš Jungmann
Foto: Aleš Jungmann
Foto: Aleš Jungmann

Poloha diela

Ing. Ian Bryan
Ing. arch. Peter Hričovec
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím