Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
11. september 2019
0
3149

Rodinný dom pri Olomouci

Drevodom pre mladú trojčlennú rodinu.
Rodinný dom pri Olomouci
Autori: Ing. arch. Václav Zahradníček, Ing. arch. Hana BartoňováSpolupráca: Ing. Josef Tománek (projektant)Podlažná plocha: 154 m2Realizácia: 2017 - 2018Adresa: Olomouc, Česká republikaPublikované: 26. október 2019

Zostať sám sebou a zároveň neškodiť svojmu okoliu... Taká je filozofia mladého páru a ich  domova, ktorým sa stala dvojpodlažná drevostavba postavená na kľúč podľa individuálneho projektu. Tímu Prodesi/Domesi - architektom realizujúcim drevostavby - sa podarilo "civilné riešenie" domu, ktoré spĺňa nároky užívateľov a súčasne zapadá do prostredia malej obce.

Foto: Milan Hutera
Foto: Milan Hutera
Foto: Milan Hutera

Dvojpodlažnú drevostavbu situovali architekti v prednej tretine dlhej rovinatej parcely. Pri vstupe/vjazde na pozemok je umiestnené kryté parkovacie státie so skladom na náradie, zastrešené plechovou krytinou. Obdĺžnikový pôdorys domu reaguje na tvar pozemku, pozdĺžna os domu je orientovaná v smere západ-východ, do domu sa vstupuje zo západnej strany. Novostavba je domovom mladej trojčlennej rodiny a psieho miláčika. Priestory domu sú koncipované tak, aby vyhovovali aj prípadnému budúcemu rozšíreniu počtu členov domácnosti.

Foto: Milan Hutera
Foto: Milan Hutera
Foto: Milan Hutera
Foto: Milan Hutera
Foto: Milan Hutera
Foto: Milan Hutera

Dispozičné riešenie stavia na racionálnom usporiadaní miestností s ohľadom na funkciu a orientáciu k svetovým stranám. Hygienické zázemie, šatník a schodisko umiestnili architekti pozdĺž severnej strany domu. Smerom na juh rozšírili obytný priestor na prízemí o komfortnú pobytovú terasu tienenú pergolou. Dennú zónu na prízemí tvoria vzájomne prepojené priestory kuchyne, jedálne a odpočinkovej časti s veľkou knižnicou. Spálňa rodičov na prízemí má orientáciu na východ, v podkroví (2. NP) sú umiestnené dve detské izby (spálňa a herňa), pracovňa a kúpeľňa s WC.

Situácia,
Situácia,autor: prodesi
Pôdorys 1. NP,
Pôdorys 1. NP,autor: prodesi
Pôdorys 2. NP,
Pôdorys 2. NP,autor: prodesi

Tvaroslovie domu je inšpirované tradičnými chalupami v regióne. Základným archetypálnym tvarom so sedlovou strechou prestupuje hranol, ktorý v južnej časti rozširuje spoločenskú časť domu. Priestory na prízemí sú zväčšené a podkrovie o vikier. Na opačnej, severnej strane domu vytvára priestor pre schodisko a kúpeľne. Materiálové riešenie základných hmôt a plôch v exteriéri stavby - prírodný drevený obklad, biela omietka, tmavá antracitová farba strechy (betónové škridle Bramac Tegalit) a svetlosivé okenné rámy - prepožičali stavbe civilný charakter bez toho, aby jej ubrali na modernom architektonickom poňatí. 

Atmosféru interiéru vytvára zásadným spôsobom konštrukčný materiál stavby - pohľadové lepené drevené panely (Novatop). Vzhľad drevených stien dopĺňajú prevažne svetlé farebné odtiene (biela, bledosivá, prírodné odtiene drevín) ostatných prvkov v interiéri.

Záhradu okolo domu tvoria mladí investori postupne, do práce v nej zapájajú už aj synčeka. Za domom vysadili ovocný sad a zakladajú zeleninové záhony. V súlade so svojím ekologickým zmýšľaním a zodpovedajúcim štýlom života na stavbu bazénu nepomýšľajú.

Foto: Milan Hutera
Foto: Milan Hutera
Foto: Milan Hutera
Foto: Milan Hutera
Foto: Milan Hutera

Podklady: prodesi/domesi
Text: Ľubica Fábri
Foto: Milan Hutera

Poloha diela

Ing. arch. Václav Zahradníček
Ing. arch. Hana Bartoňová
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím