Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
20. november 2020
0
2998

Mateřská škola Za Branou, Pacov

Priestor pre slobodný pohyb a hru.
Mateřská škola Za Branou, Pacov
Autori: Ing. arch. Pavel Marek, Ing. arch. Zdeněk Rychtařík, Ing. arch. Jiří Smolík, Ing. arch. Martin Šafránek, Ing. arch. Tomáš MaceškaSpolupráca: Ing. arch. Tereza Mandíková, Ing. arch. Kristina SudreováInvestičný náklad: 3 mil. € Návrh: 2011 - 2018Realizácia: 2018 - 2018Adresa: Za Branou 870, Pacov, Česká republikaPublikované: 24. november 2020

Investícia z verejných zdrojov, s požiadavkou na rozumné náklady a nenáročnú realizáciu. Zadanie, ktorého výsledkom sú často realizácie spadajúce prinajlepšom do sivého priemeru. Pritom u nás, aj u našich západných susedov vznikli viaceré stavby, ktoré dokazujú, že priestory v ktorých trávia polovicu svojho bdelého času si zaslúžia vyzerať inak. Patrí medzi ne aj škôlka v českom meste Pacov. Pridaná hodnota autorského vkladu ateliéru VYŠEHRAD spočíva najmä v dobre zvládnutom priestorovom koncepte otvorenej pavilónovej stavby, úzko prepojenej s rozľahlou záhradou.

Foto: Filip Šlapal

Nová materská škola využíva priestor rozľahlej záhrady, neďaleko centra päťtisícového mestečka Pacov. Nízke pavilóny novostavby nahradili pôvodnú škôlku zo 70. rokov, ktorá bola v nevyhovujúcom technickom stave. 

Päticu prízemných pavilónov, s priamym prístupom do záhrady prepája spoločná chodba. Hlavnú komunikačnú os uzatvára dvojpodlažný vstupný blok. Priestor každej z učební rozširuje priestranná drevená terasa.

“Konceptem návrhu nové budovy mateřské školy je rozmístění jednotlivých přízemních pavilonů – oddělení do velké zahrady,” vysvetľujú architekti z ateliéru VYŠEHRAD, ktorí pracujú z dvoma typmi pavilónov. Bloky sú voči sebe pootočené o 90°, čo vytvára atraktívnu štruktúru polouzavretých exteriérových priestorov. 

Blok hlavnej budovy, umiestnenej v severnej časti pozemku, graduje z prízemnej časti do druhého podlažia, kde sú umiestnené učebne. Rozmerná konzola druhého nadzemného podlažia jasne definuje hlavný vstup do budovy. 

Na vstup nadväzuje spoločný priestor / hala, ktorá vbieha medzi jednotlivé pavilóny. Otvorená a presvetlená komunikácia je dôstojným predpolím učební.

Jednopodlažné kvádre pavilónov sú perforované minimálnym počtom veľkorysých otvorov. Výraz určuje najmä veľká loggia sprostredkujúca prepojenie s exteriérom. 

Kontrast kontinuálnych plných plôch a presklených častí architekti využívajú aj pri hlavnej budove.  

Fasády so smrekovcovým obkladom, dopĺňa výrazný farebný akcent lodžií, ktorý zároveň pomáha k rýchlej orientácii v areáli. Bloky zázemia sú vizuálne potlačené neutrálnou sivou omietkou.

Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Situácia
SituáciaAutor: VYŠEHRAD atelier

Dispozícia a prevádzka

Do objektu sa vstupuje zo severnej strany hlavnej budovy. Spojovacia hala, s bočným presklením, vedie južným smerom k jednotlivým pavilónom. Na komunikáciu nadväzuje výstup z varne, slúžiaci pre rozvoz jedla, ďalej schodisko na poschodie, kde sú umiestnené univerzálne učebne a vstup do pozdĺžnej chodby zázemia. Z tejto chodby sú prístupné šatne zamestnancov, kancelárie vrátane riaditeľne, archív a miestnosť upratovačky. Chodba je prepojená so súbežnou komunikáciou obsluhujúcou gastro prevádzku, so zásobovacím vstupom v severovýchodnom rohu objektu. Zo spojovacej haly sú prístupné jednotlivé pavilóny. Každý z pavilónov má dva vstupy. Hlavný vstup vedie do šatne, odkiaľ je prístupná umyváreň a herňa. V pavilónoch A, C a E je spálňa oddelená od herne posuvnou stenou. Pri ostatných je herňa a spálňa prepojená. 

Pôdorys
PôdorysAutor: VYŠEHRAD atelier

Konštrukcia a materiály

Nosná konštrukcia je prispôsobená stavbe s veľkými rozponmi a nadštandardnými rozmermi okenných otvorov. Ako vodorovné nosné konštrukcie sú použité predpäté betónové panely Spiroll. Výhodou použitia panelov bola rýchlosť montáže a skrátenie celkovej doby realizácie. Zvislé nosné konštrukcie murované z keramických tvaroviek, sú založené na betónových základových pásoch. Monolitickú železobetónovú konzolu druhého nadzemného podlažia podopierajú oceľové stĺpy. Okenné otvory sú preklenujú oceľové a betónové preklady. Výplne sú hliníkové. 

Rez hlavnou budovou
Rez hlavnou budovouAutor: VYŠEHRAD atelier
Pozdĺžny rez spojovacou chodbou
Pozdĺžny rez spojovacou chodbouAutor: VYŠEHRAD atelier
Rez pavilónmi
Rez pavilónmiAutor: VYŠEHRAD atelier
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal

Materská škola za Branou bola ocenená titulom finalista Českej ceny za architektúru 2020.

Podklady: VYŠEHRAD atelier

Poloha diela

Ing. arch. Pavel Marek
Ing. arch. Zdeněk Rychtařík
Ing. arch. Jiří Smolík
Ing. arch. Martin Šafránek
Ing. arch. Tomáš Maceška

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím