Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
20. november 2020
3
1596

Dom sociálnych služieb, Pacov (ČR)

Priestor pre dôstojný život.
Dom sociálnych služieb, Pacov (ČR)
Autori: Ing. arch. Martin Šafránek, Ing. arch. Zdeněk Rychtařík, Ing. arch. Jiří Smolík, Ing. arch. Pavel MarekSpolupráca: Ing. arch. Tomáš Maceška, Ing. arch. Tereza Mandíková, Ing. arch. Vojtěch Večeře, Ing. arch. Šimon Matějovský, Ing. arch. Lucie Zdichyncová, Jan SidakInvestor: Mesto PacovNávrh: 2012 - 2018Realizácia: 2018 - 2019Adresa: Pacov, Česká republikaPublikované: 26. január 2021

Spolupráca päťtisícového mesta a pražského ateliéru VYŠEHRAD, si vyslúžila ocenenie finalista v uplynulom ročníku Českej ceny za architektúru. Materská škola na ulici Za Branou zaujala porotu prehľadným priestorovým riešením, dôsledne prepojeným s exteriérom. Obdobné konštatovanie platí aj pre "dom so zvláštnym režimom", ktorý slúži seniorom s Alzheimerovou chorobou. Napriek komplikovaným východiskovým podmienkam sa podarilo architektom na svahovitej parcele elegantne vyriešiť bezbariérovú prevádzku a dôležité sprostredkovanie kontaktu s exteriérom aj seniorom so zníženou mobilitou.

Foto: Filip Šlapal

Dom sociálnych služieb v Pacove je koncipovaný ako prístavba k existujúcemu domu seniorov, na ktorý prevádzkovo aj hmotovo nadväzuje. Koncept, dispozícia aj vybavenie nového domu umožňuje komplexnú starostlivosť o klientov s Alzheimerovou chorobou.

Severná fasáda prebieha pozdĺž priľahlej komunikácie a nadväzuje na uličnú fasádu domu seniorov. V západnej časti sa dom stáča do záhrady, v pôdorysnej stope písmena L. 

Takto vzniká južne orientovaný vnútroblok, izolovaný od priľahlej komunikácie, ktorý slúži ako pobytová záhrada pre seniorov. Pri západnom priečelí nadväzujú vonkajšie pobytové plochy na rekultivovanú vodnú plochu. 

Situácia
SituáciaAutor: VYŠEHRAD atelier

Objekt bezbariérovo nadväzuje na susedný domov seniorov. V suteréne je umiestnené technické zázemie a prevádzka práčovne. Prvé, druhé a tretie nadzemné podlažia sú koncipované ako pobytové. Do malých blokov zostavené izby klientov vzájomne oddeľujú "zálivy" chodieb, so špecifickou funkciou – napríklad Ergoterapia, kaplnka, priestor pre návštevy... Na každom pobytovom podlaží je zároveň situovaná jedáleň.

Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: VYŠEHRAD atelier
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPAutor: VYŠEHRAD atelier
Pôdorys 3. NP
Pôdorys 3. NPAutor: VYŠEHRAD atelier

Oceľobetónová stavba je koncipovaná prevažne ako priečny stenový systém s monolitickými stropmi. Konštrukcia vertikálnych komunikačných jadier je tiež monolitická. Spojovací krčok kombinuje oceľové priehradové nosníky a oceľobetónové stropné dosky.

Rez
RezAutor: VYŠEHRAD atelier

Čisté ortogonálne plochy fasád kombinujú architekti s pôdorysne zlomenými líniami lodžií a chodieb. “Záměrem bylo vytvoření rostlého ale funkčně přehledného prostoru, který bude pro své uživatele inspirativní, bude zaměstnávat jejich pozornost, zároveň však bude čitelný a snadno identifikovatelný,”  vysvetľujú autori.

Foto: Filip Šlapal

Na fasádach domu sa uplatňuje kombinácia homogénnych plôch z profilov liateho skla, plôch výplní otvorov a železobetónových dosiek lodžií, lemovaných výraznými oceľovými konštrukciami, oddeľujúcimi jednotlivé podlažia.

Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal

Dôležitou súčasťou návrhu je sprostredkovanie kontaktu s exteriérom aj seniorom so zníženou mobilitou. Rozmerné transparentné a priesvitné plochy fasád dopĺňajú pobytové lodžie, terasy a plochy v exteriéri. Návrh zároveň dbá na zachovanie intimity a pocitu bezpečia v izbách. 

Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal

Poloha diela

Ing. arch. Martin Šafránek
Ing. arch. Zdeněk Rychtařík
Ing. arch. Jiří Smolík
Ing. arch. Pavel Marek

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím