Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
16. september 2022
1
983

Konverzia kina Urania, Záhreb

Architekti sami sebe...
Konverzia kina Urania, Záhreb
Autori: 3LHDPodlažná plocha: 1472 m²Návrh: 2017 - 2019Realizácia: 2018 - 2019Adresa: Trg Eugena Kvaternika 3/3, Zagreb, ChorvátskoPublikované: 22. september 2022

Priestory predvojnového kina ako sídlo architektonického ateliéru a pracovisko pre kreatívne profesie. Prestavba necháva vyniknúť charakteristický oceľobetónový skelet, zakrivená konštrukcia rebierkového stropu je vďaka novej ľahkej krytine z hliníkových šablón čitateľná aj zo strany exteriéru. 

Urania nielen v Záhrebe

Film sa do Chorvátska, ktoré bolo v tej dobe súčasťou Rakúsko-Uhorska, dostal rýchlo. Len 13 mesiacov po svetovej premiére kinematografu bratov Lumièrovcov. Prvé kiná začali vznikať takmer o desať rokov neskôr.

Výrazný rozvoj kinematografie, nielen na území Chorvátska, nastal po roku 1907, kedy založil rakúsko-uhorský filmový podnikateľ Ferdinand Somogyi filmovú spoločnosť Urania. Kiná Urania vznikli v Prahe, Viedni, alebo v Budapešti. Nádherná secesná budova Uránia Nemzeti Filmszínház v maďarskej metropole je dodnes pripomienkou zlatých časov kinematografie. Biograf Urania s kapacitou sály 700 divákov bol v roku 1909 otvorený aj v Košiciach, kino pod hlavičkou spoločnosti fungovalo od roku 1911 tiež Bratislave. Obe stavby dnes už neexistujú. 

Vráťme sa však na územie stredomorského štátu. Záhrebská Urania je jedným z mnohých kín, postavených v blokovej zástavbe centra mesta, počas prvej polovice 20. storočia. Stavbu v bloku námestia Kvaternik stihli dokončiť tesne pred vojnou, na prelome rokov 1938 a 1939.

Pre objekt kina je charakteristická spomínaná monolitická konštrukcia, ktorá umožnila efektívne prestropiť priestor kinosály. Všetky nosné piliere, hlavné oblúky vo veľkej sále aj všetky rebierkové stropy prečkali bez výraznejšieho poškodenia viac ako 80 rokov. Podľa slov architektov z “domáceho” ateliéru 3LHD je práve strop kinosály “jednou z prvých podobných betónových konštrukcií z tohto obdobia v meste. Aj preto tento krásny príklad technológie stál za zachovanie, obnovu a renováciu.”

Pôvodnú stavbu tvorili štyri prevádzkové bloky. Na veľkolepý prevýšený foyer nadväzovala kinosála s bazilikálnym usporiadaním. Priestory dopĺňal administratívny blok a technické zázemie kina. Kinosála bola prestrešená jednoduchou sedlovou strechou, nižšie bočné trakty tvorili vonkajšie ochodze. Objekt bol po ukončení prevádzky v roku 2011 dlhé roky využívaný ako sklad a postupne chátral.

Foto: Jure Živković
Foto: Jure Živković
Foto: Jure Živković
Foto: Jure Živković
Foto: Jure Živković
Foto: Jure Živković

Z hľadania priestoru pre ateliér sa stal developerský projekt...

Budova v centre Záhrebu padla pred niečo vyše piatimi rokmi do oka záhrebskému ateliéru 3LHD, ktorý v tom čase hľadal nové priestory pre svoj rastúci kolektív. Spočiatku boli architekti skeptickí, či dokážu zvládnuť takéto sústo. “Keď sme sa však prvýkrát pozreli dovnútra, bolo rozhodnuté,” hovorí s nadhľadom architekt Saša Begović. K pôvodnému investičnému zámeru pribudli priestory prenajímateľných kancelárií, multifunkčná hala, kaviareň… Z hľadania novej kancelárie sa stal developerský a zároveň srdcový projekt.

Situácia
SituáciaAutor: 3LHD
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: 3LHD
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPAutor: 3LHD
Pôdorys 3. NP
Pôdorys 3. NPAutor: 3LHD

Ako premeniť priestory kina bez prirodzeného svetla na funkčné pracovisko?

Veľkou výzvou bolo viesť denné svetlo do miestností, ktoré s tým tým pôvodne nepočítali. Bočné trakty na prízemí kinosály zmenili architekti na otvorené átriá, ktoré privádzajú svetlo do interiéru cez rozsiahle zasklenia bez parapetov. Výška centrálneho priestoru kinosály viedla architektov k vloženiu medziposchodia, ktoré presvetľuje nielen séria nových otvorov po obvode fasády, ale hlavne strešné svetlíky v celej dĺžke hrebeňa strechy. “Predtým tu bola klasická šikmá strecha, ktorá zakrývala krásny zakrivený strop. Ten sme odkryli a hľadali vhodný materiál pre zakrivené bočné plochy,“ opisuje Begović a dopĺňa: „Kvôli tvárnosti, minimálnemu zaťaženiu konštrukcie a trvácnosti, sme sa rozhodli pre systém PREFA PREFALZ.“ 

Priečny rez - pôvodný stav
Priečny rez - pôvodný stavAutor: 3LHD
Priečny rez - nový stav
Priečny rez - nový stavAutor: 3LHD
Pozdĺžny rez - pôvodný stav
Pozdĺžny rez - pôvodný stavAutor: 3LHD

V dobovom korzete

Srdcom nového pracoviska sa stala kinosála, rozdelená na dve poschodia. Priestory pod stropom využíva ateliér 3LHD. Prízemie po novom slúži ako miesto stretnutí, doplnené konferenčnými sálami.

Novinkou je presklený pavilón, na mieste pôvodného vchodu do kina. Patrí k priľahlej kaviarni, ktorá sa nachádza v bývalej vstupnej hale.

Priamo nad ním vznikli kancelárske priestory, momentálne určené na prenájom. Napriek novým podlahám, povrchom a vybaveniu zostávajú hodnotné dobové prvky jasne čitateľné. “Vo výsledku bolo pre nás kľúčové zachovať krásny rámec budovy,” dodáva na záver architekt Saša Begović. 

Pozdĺžny rez - funkčné členenie priestoru
Pozdĺžny rez - funkčné členenie priestoruAutor: 3LHD
Axonometria - funkčné členenie priestoru
Axonometria - funkčné členenie priestoruAutor: 3LHD
Detail fasády
Detail fasádyAutor: 3LHD
Detail strešného svetlíka
Detail strešného svetlíkaAutor: 3LHD
Detail princípu vetrania
Detail princípu vetraniaAutor: 3LHD
Z procesu rekonštrukcie
Z procesu rekonštrukcieAutor: 3LHD
Foto: Jure Živković
Foto: Jure Živković
Foto: Jure Živković
Foto: Jure Živković
Foto: Jure Živković
Z procesu rekonštrukcie
Z procesu rekonštrukcieAutor: 3LHD
Foto: Jure Živković
Foto: Jure Živković
Možnosti využitia viacúčelovej haly
Možnosti využitia viacúčelovej halyAutor: 3LHD
Možnosti využitia viacúčelovej haly
Možnosti využitia viacúčelovej halyAutor: 3LHD
Foto: Jure Živković
Foto: Jure Živković
Foto: Jure Živković
Foto: Jure Živković
Foto: Jure Živković
Foto: Jure Živković
Foto: Jure Živković
Foto: Jure Živković
Foto: Jure Živković
Foto: Jure Živković
Foto: Jure Živković

Podklady: PREFA Aluminiumprodukte3LHD – studio za arhitekturu i urbanizam
Foto: Jure Živković

Použité materiály a riešenia: Hliníkový strešný systém PREFA PREFALZ / patina šedá

Poloha diela

3LHD

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím