Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
2. jún 2023
0
989

Boroteka, Karczmy-Kolonia (PL)

Chata v borovicovom lese.
Boroteka, Karczmy-Kolonia (PL)
Autori: ateliér ZarysyNávrh: 2017 - 2021Realizácia: 2021 - 2021Adresa: Karczmy-Kolonia 97-425, Karczmy, PoľskoPublikované: 16. júl 2023

Takmer v geografickom strede Poľska, 30 kilometrov juhozápadne od mesta Lodž, leží chatová osada Karczmy-Kolonia. Malé víkendové domčeky, zasadené v borovicovom lese, slúžia poľským rodinám už po generácie. Majitelia sa o ne s láskou starajú, raz za čas ich “odmenia” modernizáciou alebo prestavbou. Výsledky sú často rozporuplné, oblasť si však stále zachováva pôvodný ráz. Investor Rafał Stramski, ktorému sa zapáčila komorná atmosféra kolónie, využil príležitosť na kúpu doposiaľ nevyužitého pozemku. Pre svoju rodinu a hostí na ňom postavil “Boroteku” - útočisko pre pobyt v krajine.

Pri návrhu stavby boli dôležité dva faktory - zachovať zastavanú plochu na úrovni 35 m2 (ako vyžaduje legislatíva) a prispôsobiť objekt na prenájom, keď ho nevyužíva rodina.

Výsledné architektonické riešenie stavia na jednoduchom princípe. Svetlý extrovertný interiér vs. farebne potlačená vonkajšia obálka, ktorá pomáha začleneniu objektu do prostredia.

Precízna drevostavba z masívnych drevených komponentov tvorí priznanú súčasť interiéru. Stavebnicový systém umožnil bezproblémovú realizáciu, bez množstva dokončovacích prác. Nosné prvky vymedzujú základnú osnovu v interiéri. Pravidelný zvislý raster využíva napríklad uchytenie políc knižnice. Textúru prírodného dreva do priestoru vnáša tiež všadeprítomný lamelový obklad. Kontrast ku svetlému interiéru, otvorenému prostredníctvom rozsiahleho presklenia, tvorí kompaktná tmavá obálka stavby. 

Jednoduchý stavebný objem na štvorcovom pôdoryse výrazne formuje strecha s diagonálnym hrebeňom a stúpajúcimi líniami odkvapov. Klasickú kocku nahradila zaujímavá kryštalická forma. Tú necháva vyniknúť aj klampiarske riešenie a skryté dažďové zvody. Čierna hliníková strešná krytina tak tvorí takmer jednoliaty povrch, ktorý plynulo nadväzuje na tmavú fasádu.

Klampiar pracoval s pravidelným rastrom hliníkovej krytiny systému PREFA Prefalz. Falcovaný plech v antracitovej farbe P.10 korešponduje s tmavým morením dreveného obkladu fasády. Sendvičová konštrukcia z masívnych drevených prvkov, ktorá je zateplená minerálnou vlnou vytvára priestor pre vnútorné vedenie dažďových zvodov. 

Podklady: PREFA ALUMINIUMPRODUKTE

Použité materiály a riešenia: hliníková krytina PREFA Prefalz vo farbe P.10 “antracitová”.

Poloha diela

ateliér Zarysy
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím