Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
17. november 2020
0
1911

Cena ARCH 2020 - výsledky

Laureátom ceny časopisu ARCH sa stal Pavol Paňák za prístavbu víkendového domu v Čachticiach.
Cena ARCH 2020 - výsledky

Ocenenie sa udeľuje od roku 1998 architektonickému dielu, ktoré medzinárodná porota uzná za najvýraznejší architektonický čin reflektovaný v uplynulom období na stránkach časopisu. Architektonická cena, ktorá nepozná kategórie a je ňou vždy ocenené len jediné dielo, bola udelená už po 23. krát. Ako je zakotvené v štatúte ceny, do výberu spadali realizácie publikované v časopise ARCH za ostatných 12 mesiacov, čiže v číslach 7-8/2019 až 6/2020.  

Laureát bol vyhlásený 19. novembra, v Moyzesovej sieni Filozofickej fakulty UK. 23. ročník slávnostného odovzdávania Ceny ARCH sa uskutočnil po prvýkrát vo svojej histórii online. Laureátom Ceny ARCH 2020 sa za realizáciu prístavby domu v Čachticiach stal Pavol Paňák. 

Medzinárodná odborná porota v zložení: Nora Vranová (Slovensko), Andrea Bacová (Slovensko), Pavel Nasadil (Česká republika), Thomas Weber (Rakúsko), Christoph Mörkl (Rakúsko) posudzovala kvality desiatich nominovaných diel in situ už v septembri. Porota sa v následnej otvorenej diskusii zhodla na víťazovi. Ako sa so svojou úlohou členovia poroty vysporiadali, sa záujemcovia môžu dočítať po vyhlásení laureáta aj v katalógu Ceny ARCH 2020, ktorý tradične transparentne prináša záznam jej rokovania.

Laureátom Ceny ARCH 2020 sa stal Pavol Paňák za prístavba k domu v Čachticiach. O rozšírení víkendového domu v areáli bývalej dedinskej tehelne sme písali tu.

Výber z diskusie poroty:

Thomas Weber:
Zaujímavé na tomto projekte je, že prístavba je pozoruhodná jednopriestorová stavba. Keď sme cestovali po Slovensku, videli sme, že tento archetyp je na vidieku veľmi rozšírený – jedna strecha, gánok, jednoduchosť, rurálnosť. Transformácia tohto prototypu však bola prekvapivá. Paňák zobral archetyp a spravil z neho modernú stavbu. Malý dom tak dostal neuveriteľnú kvalitatívnu bohatosť. 

Thomas Weber:
Ten dom je aj osobný, ale aj nie je. Myslím, že ľudia majú záujem vidieť, ako sa dá pracovať s jednoduchými starými vidieckymi domami, respektíve, ako sa dajú inovatívne premeniť, ako v nich môže vzniknúť nová kvalita. 

Christoph Mörkl:
Myslím si, že pre budúcnosť je toto dobrá inšpirácia aj na ďalšie premýšľanie o tomto priestore. Je to jeden z mojich favoritov. 

Pavel Nasadil:
Tady jde ale o architektovu zpověď. Čachtice jsou výborně napojeny na místo, jakoby v tom sadu všechny ty stavbičky stály již desítky let. Vše je tam velmi přirozené. Nová přístavba domu je pro mě konstrukčně inovativní, na druhou stranu působí staře a archetypálně. Téměř prehistoricky. Skvělý holistický přístup k architektonické tvorbě. 

Nora Vranová:
Pre mňa je toto skvelý príklad remesla. Každý centimeter je presne tam, kde má byť, spracovanie materiálu je vynikajúce. Atmosféra a kontext sú skvelé, obyvatelia si ich naozaj užívajú. Myslím, že sa tu cítia šťastní. Jediným záporom tejto stavby je, že architekt, ktorý navrhuje sám pre seba, akoby hral šach sám proti sebe – nemáte partnera, nemusíte nikoho presviedčať o svojich myšlienkach, pretože ste o nich sám presvedčený. 

Andrea Bacová:
Vidím za tým históriu celého rastlého príbehu viacerých objektov v rámci jednej usadlosti. Je to veľmi autonómna, autentická a predovšetkým osobná výpoveď, zrkadlo autorovho vzťahu k architektúre. Tým, že to robil sám pre seba, mohol vyzdvihnúť a uplatniť to podstatné z jeho pohľadu – materiál a detail. Pre mňa je to typický Paňák, je tam takmer všetko, čo architekt zdôrazňuje aj v iných projektoch – históriu, materialitu a absolútny dôraz na detail. Tu mohol byť skutočne slobodný, do priestoru vložil svoju čistú myšlienku, úprimnú osobnú výpoveď. 

Andrea Bacová:
V Čachticiach bolo na prvý pohľad hneď jasné, že je to tak komplexná vec, a príbeh, ktorý je za tým, je naplnený emóciami. Všímali sme si, samozrejme, aj technické a stavebné detaily, ktoré sú pre architekta Paňáka rovnako dôležité ako pocitová, emočná stránka. Neuveriteľne inšpiratívne tu bolo prezentované narábanie s históriou. Je to postupne realizovaná rekonštrukcia a dostavba, ale celý príbeh je vystavaný na minulosti, ktorú akoby architekt stále ťahal so sebou dopredu a vo veľmi dobrej interpretácii sa dopracoval k úžasnému výsledku.

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Autor: Pavol Paňák

 

V aktuálnom ročníku ceny bolo nominovaných ďalších deväť diel. Pri ich výbere sa členovia redakčnej rady zamerali už tradične na tie architektonické diela, ktorých autori hľadajú nové riešenia aktuálnych tém súčasnej architektúry a snažia sa tak prispieť k rozvíjaniu architektonického diskurzu. Výsledkom je nasledovný, typologicky už tradične veľmi rôznorodý výber:

Byt P7, Bratislava-Staré Mesto
Autor(i): Martin Skoček, spolupráca: Pavol Dobšinský, Lucia Uhnáková
Interiér, ktorý vznikol spojením dvojice menších bytov v podkrovných priestoroch mestského domu sme predstavili tu.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Axonometria
AxonometriaAutor: Martin Skoček

 

Bytový komplex LifePark, Bratislava
Autor(i): hantabal architekti / Michaela Hantabalová, Juraj Hantabal, spolupráca: Soňa Pavolová, Jakub Hanták
Bytový dom na svahovitej parcele, prístupnej z Drotárskej cesty sme predstavili tu.

Foto: Juraj Hantabal
Foto: Juraj Hantabal
Pohľady
PohľadyAutor: hantabal architekti

 

Karloveská lodenica, Bratislava-Karlova Ves
Autor(i): OFFICE110 architekti / Martin Hörmann, Richard Kastel, Peter Kopecký, spolupráca: Boris Solga
Dielo, ktoré sa citlivo vysporiadalo s lokalitou, kde sa mestské prostredie prelína s prírodným, sme predstavili tu.

Foto: Martin Hörmann
Foto: Martin Hörmann
Vizualizácia - rezoperspektíva
Vizualizácia - rezoperspektívaAutor: OFFICE110 architekti

 

Obnova vojnového cintorína z 1. svetovej vojny, Banská Bystrica-Majer, 1. etapa
Autor(i): Benjamín Brádňanský, Vít Halada, Maroš Greš, grafický dizajn – Boris Meluš
Dielo sme predstavili tu.

Foto: Štefan Moravčík - ARCHINFO
3035
Youtube
Priestorová schéma
Priestorová schémaAutor: N/A

 

Rekonštrukcia interiéru telocvične MTF STU, Trnava
Autor(i): Michal Czafík, Branislav Puškár, Edita Vráblová
Vynovené športovisko v kampuse trnavskej Materiálovotechnologickej fakulty sme predstavili tu.

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Rezopohľad
Rezopohľad

 

Smaltovňa, Lučenec
Autor(i): Štefan Polakovič, Lukáš Kordík, Samuel Kadák, Barbara Rek, Ľuboš Dobóczi, Filip Hečko
Konverziu priemyselného areálu na plnohodnotnú súčasť širšieho centra mesta sme predstavili tu.

Foto: archív GutGut
Foto: archív GutGut
Axonometria - nový stav
Axonometria - nový stavAutor: GutGut

 

Útulňa Červená studňa pri Banskej Štiavnici
Autor(i): Ateliér HAUS / Miroslav Šestina, Tomáš Ružiak, Eva Šestina, spolupráca: NAD TÝM, o. z.; Dielňa HAUS; Organica
Malú turistickú útulňu v areáli bývalej hájovne na Červenej studni sme predstavili tu.

Foto: Ján Viazanička
Foto: Miroslav Šestina
Priestorová schéma
Priestorová schémaAutori: Ing. arch. Miroslav Šestina, Ing. arch. Tomáš Ružiak, Ing. arch. Eva Šestina

 

Vila E, Bratislava
Autor(i): A B.K.P.Š / Martin Kusý, Pavol Paňák, Jana Paňáková
Bývanie na Kramároch, s výhľadom na panorámu mesta sme predstavili tu.

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Pozdĺžny rez
Pozdĺžny rezAutor: Architekti A B.K.P.Š.

 

VIOLA centrum pre umenie, Prešov
Autor(i): Irakli Eristavi, Pavol Šilla, Juraj Červený, Dominika Hricová, spolupráca: Ondrej Jurčo, Martin Ratkoš, grafický dizajn – Marcel Benčík
Dielo sme predstavili tu.

Foto: Jaroslav Vaľko
Foto: Jaroslav Vaľko
Pôdorys
PôdorysAutor: zerozero

 

Predstavenie nominácii a slávnostné vyhlásenie laureáta Ceny ARCH 2020 si môžete pozrieť aj prostredníctvom hodinového videozáznamu:

651
Youtube

 

Porota Ceny ARCH pracovala v zložení:

Andrea Bacová
Štúdium na Fakulte architektúry STU v Bratislave ukončila v roku 1985. V rokoch 1985 –1993 absolvovala architektonickú prax na Útvare hlavného architekta mesta Bratislavy, kde pôsobila aj ako vedúca ateliéru pre rozvoj mestských častí. Od roku 2000 je autorizovanou architektkou SKA. V projekčnej oblasti sa venuje predovšetkým projektom z oblasti bývania, urbanistickým plánom a štúdiám. Od roku 2003 pôsobí na Fakulte architektúry STU v Bratislave, kde aj v roku 2007 habilitovala a v súčasnosti vedie Ústav architektúry obytných budov. Je autorkou viac ako 350 odborných článkov a recenzií, posudkov a expertíz, ako aj autorkou a spoluautorkou viacerých knižných publikácií, ktoré sa orientujú na problematiku bývania. Je členkou a riešiteľkou viacerých medzinárodných výskumných grantov. Ako kurátorka realizovala viacero domácich i zahraničných architektonických výstav. Od roku 2010 je šéfredaktorkou odborného mesačníka ARCH o architektúre a inej kultúre i členkou Vedeckej a umeleckej rady Fakulty architektúry STU.

Christoph Mörkl
Štúdium architektúry absolvoval v roku 2003 na Technickej univerzite vo Viedni. V tom istom roku založil spolu s manželkou Verenou Mörkl architektonickú kanceláriu SUPERBLOCK a o niekoľko rokov, presnejšie v roku 2009, spoločnosť NEU 31 Raum GmbH. V rokoch 2012 až 2017 bol poverený vedením komisie dohliadajúcej na obnovu 7., 8. a 12. okresu mesta Viedeň. Prevažujúce pole pôsobnosti kancelárie SUPERBLOCK spočíva v spracovávaní projektov dotovanej, ale aj voľne financovanej bytovej výstavby, ale aj v projektovaní opatrovateľských a sociálnych zariadení, interiérov či rekonštrukcií stavieb. Okrem toho sa ateliér venuje spracovávaniu urbanistických rozvojových stratégií, urbanistických konceptov a teoretických štúdií na tému mestského rozvoja a bytovej výstavby.

Pavel Nasadil
Už počas štúdií architektúry na FA ČVUT Praha (prof. Alena Šrámková, 2003) a na AVU Praha (Škola architektúry prof. Emila Přikryla, 2005) pôsobil v kancelárii Aulík Fišer Architekti. Od roku 2001 spolupracuje s anglickým ateliérom Feilden + Mawson Architects and Planners, od roku 2008 ako jeho partner. V roku 2005 založil architektonickú kanceláriu FAM Architekti, ktorej je v súčasnosti hlavným architektom a konateľom. Je autorom mnohých úspešných súťažných návrhov, urbanistických i architektonických, ako aj rôznych projektov a štúdií doma i v zahraničí. Z realizovaných stavieb treba spomenúť rekonštrukciu terasy v pražskej ZOO (2008), Chatu na Máchovom jazere (2014) či budovu Najvyššieho súdu Spojeného kráľovstva v Londýne (Feilden + Mawson v spolupráci s Foster + Partners, 2010). V rokoch 2015 – 2018 pôsobil ako vedúci ateliéru architektonického dizajnu na Architectural Institute in Prague ARCHIP.

Nora Vranová
Štúdium architektúry ukončila v roku 1996 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Počas štúdia absolvovala stáž v architektonickej kancelárii Burt Hill Kosar Rittelmann v USA. V rokoch 1996 až 2003 pracovala v ateliéri A B.K.P.Š., kde spolupracovala na projektoch Centrály NBS, interiéru novostavby SND, obytného súboru Agria v Nitre a ďalších. Bola taktiež aj pedagogicky činná – v rokoch 2001 až 2010 pôsobila ako asistentka na Katedre architektúry VŠVU. Od roku 2002 má ako autorizovaná architektka aj vlastnú architektonickú prax, pričom spolupracuje aj s ateliérmi Architekti Šebo Lichý, šujan_stassel či ateliérom Ardeline. Je členkou predstavenstva Slovenskej komory architektov a podpredsedníčkou správnej rady Inštitútu Slovenskej komory architektov.

Thomas Weber
Po vyučení stolárom absolvoval štúdium na HBC Hochschule Biberbach, kde získal diplom v roku 1999. Počas štúdia pracoval v kancelárii Ortner&Ortner Baukunst Berlin a Josef Prinz Architekt Ravensburg. V rokoch 2000 až 2007 pôsobil v ateliéri Dietrich | Untertrifaller Architekten Wien/Bregenz. Architektonické vzdelanie si doplnil postgraduálnym štúdiom na die Angewandte vo Viedni, ktoré ukončil v roku 2008. V rokoch 2009 až 2013 pôsobil aj ako hosťujúci profesor na viedenskej Technickej univerzite na Ústave architektúry a navrhovania. V roku 2009 si spolu s Michaelom Salvi a Andreasom Schenkerom založili vlastnú architektonickú kanceláriu, pôsobiacu vo Viedni a v Berne. Náplňou jej činnosti je predovšetkým navrhovanie administratívnych, školských, ako aj obytných budov v Rakúsku, Nemecku a vo Švajčiarsku.

Súvisiace články

BaumitSKPre zdravé bývanie
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím