Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
10. marec 2020
1
8330

Life Park Residence, Drotárska cesta, Bratislava

Menšia mierka spoločného bývania. Kultivovaná architektonická forma vynikne najmä v porovnaní s okolitým kontextom. Slušná je tiež práca s terénom a osadením objektov...
Life Park Residence, Drotárska cesta, Bratislava
Ateliér: Hantabal architekti s.r.oAutori: Ing. arch. Juraj Hantabal, Ing. arch. Michaela HantabalováSpolupráca: Ing. arch. Soňa Pavolová, Ing. arch. Jakub HantákInvestor: STRABAGPlocha pozemku: 2699 m2Zastavaná plocha: 807 m2Podlažná plocha: 2968,5 m2Obostavaný objem: 15017 m3 Návrh: 2015 - 2017Realizácia: 2017 - 2019Adresa: Drotárska cesta 55, Bratislava, SlovenskoPublikované: 23. marec 2020

Projekt LifePark Residence vyrástol v lokalite Machnáč na svahovitej parcele, prístupnej z Drotárskej cesty. Dvojica objektov efektívne využíva pomerne malú výmeru pozemku, ktorý sa zvažuje na severozápad.

Do rušnej juhozápadnej časti, ktorá prebieha pozdĺž ulice, umiestnili autori z bratislavského ateliéru hantabal architekti väčší bytový dom. Prízemie s občianskou vybavenosťou logicky nadväzuje na priliehajúcu verejnú komunikáciu, objekt je však k ceste natočený tak, aby pôsobil čo najsubtílnejšie. Štyri nadzemné podlažia dopĺňa najvyššie, ustúpené poschodie, s približne polovičnou výmerou. Statická doprava je “uprataná” do trojpodlažnej podzemnej garáže, s napojením na Drotársku cestu.

Foto: Juraj Hantabal
Foto: Juraj Hantabal

V ďalšej línii, ktorá je ukrytá pred ruchom a pohľadmi z cesty, navrhli architekti vo vyvýšenej polohe samostatne stojaci dom s tromi bytovými jednotkami. Objekt je umiestnený tak, aby v zadnej časti pozemku zostal zachovaný pätnásťmetrový pás vysokého listnatého porastu.

Foto: Juraj Hantabal

Oba domy sú výrazovo a materiálovo odlíšené. Uličnému pohľadu dominuje kompaktný blok, zjednotený vertikálnym obkladom z tepelne upravenej severskej borovice. Hantabalovci sa “vyhrali” s kompozíciou stavebných otvorov, ktorá tvorí zaujímavú nadstavbu racionálneho priestorového riešenia (architektonický návrh umožňoval spájanie bytov a zmeny ich dispozičného riešenia).

Pre projekt je charakteristický menší počet bytov so slušnými výmerami. Na piatich nadzemných podlažiach je umiestnených 19 dvoj až štvorizbových bytov. Tie väčšie disponujú hlavnou spálňou s vlastnou kúpeľňou i šatníkom. Ku každému bytu prislúcha terasa, balkón, lodžia či predzáhradka. 

Do bytového domu a prevádzok občianskej vybavenosti sa vstupuje z úrovne prízemia, prostredníctvom terénneho schodiska. Bezbariérový prístup je zabezpečený zo suterénu, prístupného priamo z ulice.

Foto: Juraj Hantabal

Dispozícia a prevádzka

Dispozícia sa odvíja od centrálneho komunikačného jadra. Zvolené riešenie umožnilo výškovo posunúť severozápadnú polovicu objektu. Posun o pol podlažia prispel k lepšiemu osadeniu domu do svahovitého terénu. Centrálne schodisko presvetľuje strešný svetlík, presklená výťahová šachta vedie svetlo do najnižších podlaží. Silueta objektu je ukončená atikami plochých striech, ktoré sú na piatom, ustúpenom podlaží využité ako pochôdzne terasy bytov. 

Suterénne podlažia
Hromadná parkovacia garáž prostredníctvom polrámp špirálovito klesá až na úroveň tretieho podzemného podlažia. Stredom dispozície vedie vertikálne jadro, parkovacie boxy a priestory pre odkladanie bicyklov sú umiestnené na obvode. V suteréne sa nachádza aj priestor spoločnej kotolne a vzduchotechniky. Garáž je odvodňovaná do plytkých suchých žľabov s jímkami. Konštrukčná výška suterénnych podlaží je 2,8-2,9 m.

1.N.P. - prízemie
Polovica prízemia, orientovaná do Drotárskej cesty, je určená pre občiansku vybavenosť. Zvyšnú časť zaberajú bytové jednotky, ktoré sú výškovo posunuté a sprístupňujú predzáhradky na rastlom okolitom teréne. Svetlá výška priestorov sa v obslužných častiach domu pohybuje v rozmedzí 2,4 - 2,70 m.

2. až 4.N.P. - typické podlažia
Vyššie podlažia sú vyhradené pre dvoj až štvorizbové byty.

5.N.P. - ustúpené podlažie
Najvyššie podlažie využívajú väčšie, štvorizbové byty, ku ktorým patria strešné terasy.

Pôdorys suterénu
Pôdorys suterénuAutor: hantabal architekti
Pôdorys typického podlažia
Pôdorys typického podlažiaAutor: hantabal architekti
Pohľady
PohľadyAutor: hantabal architekti
Detail parapetu
Detail parapetuAutor: hantabal architekti

Hlavná fasáda - prevetrávaný drevený obklad - skladba:

  • termodrevo - severská borovica: 19/92 á 105 mm, protipožiarna úprava
  • kontralata 19/92 á 500mm
  • difúzna folia (UV stabilná)
  • drevený hranol 50/50 + pozinkovaná kotva á 500mm
  • izolačné dosky z čadičovej vlny ISOVER FASSIL hrúbky 200mm
Detail balkónu s madlom
Detail balkónu s madlomAutor: hantabal architekti
Foto: Juraj Hantabal
Foto: Juraj Hantabal
Foto: Juraj Hantabal
Foto: Juraj Hantabal
Foto: Juraj Hantabal
Foto: Juraj Hantabal
Foto: Juraj Hantabal
Foto: Juraj Hantabal
Foto: Juraj Hantabal
Foto: Juraj Hantabal
Foto: Juraj Hantabal
Foto: Juraj Hantabal
Foto: Juraj Hantabal

Menší dom v zadnej časti pozemku je redukovaný na základné geometrické formy. Elementárnu figúru podčiarkuje materiálové riešenie a monochromatické fasády. Dve nadzemné podlažia, podobne ako v predchádzajúcom prípade dopĺňa najvyššie ustúpené poschodie. Polootvorený suterén zastrešuje parkovania a vstupy do bytových jednotiek. 

Foto: Juraj Hantabal

Podklady: hantabal architekti

Produkty: 

  • izolačné dosky z čadičovej vlny ISOVER FASSIL

Poloha diela

Ing. arch. Juraj Hantabal
Ing. arch. Michaela Hantabalová

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím