Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Hľadanie nového potenciálu v nevyužitých častiach školského areálu. Autori nechávajú vyniknúť pôvodnú veľkorysosť priestoru a eleganciu betónového skeletu. Nová, ľahká vostavba reaguje na požiadavku po flexibilnom využití interiéru.
Uhelna z 30. let 20. století skrytá uprostřed Englova bloku vysokých škol má atmosféru románů Julese Verna. Místo uhlí se na šikmé výsypce přeměněné ve stupňovité hlediště uhnízdí studenti. Rekonstruovaný prostor má iniciovat přednášky, setkávání a další neformální aktivity školy.
Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT) sa na pražský ateliér ov-a (Opočenský Valouch architekti) obrátila so zámerom využitia objektu uhoľne z roku 1936, v jednom z vnútroblokov budovy "A" od Antonína Engela. Uhoľňa, postavená ako jednoduchá priemyselná stavba, slúžila pre zásobovanie susednej kotolne až do roku 1985 - teda krásnych 50 rokov. Bola zložená z dvojice síl so šikmým dnom, hornej zásobovacej chodby a spodného koridoru, odkiaľ sa uhlie v kovových vozíkoch na koľajniciach vozilo ku kotlom. Stredná veža nad chodbou niesla pôvodne cisternu s vodou pre prevádzku kotolne. Od roku 1985 sa objekt nevyužíval, slúžil ako sklad a trochu ako “cintorín” nepotrebných vecí.
“Když nás do něj poprvé přivedl investor, nezdálo se, že by se prostor dal smysluplně využít. Chyběly rovné části podlah a větší prostor. Pohled do řezu s dvěma naklopenými plochami nás přivedl na myšlenku využít jednu stranu jako skloněné auditorium. Rozhodli jsme se zachovat maximum z betonové konstrukce, která je krásná ve své původní účelovosti,“ vysvetľujú architekti.
Cieľom bolo získať súvislý priestor, ktorý bude slúžiť prednáškam, stretnutiam a neformálnym aktivitám školy. Jeden z násypníkov bol preto odstránený a na druhý boli položené drevené stupne, slúžiace ako hľadisko. Nové, vložené schodisko prepája obe výškové úrovne.
Pôvodná betónová konštrukcia bola očistená a ošetrená. Sanovalo sa iba lokálne, v nevyhnutnom rozsahu. Povrch stupňovitého hľadiska tvoria dubové podlahové dosky. Priznaný drevený krov je kópiou toho pôvodného, ktorý bol v nevyhovujúcom technickom stave.
Podklady: ov-a (Opočenský Valouch architekti)
Fotografie: Václav Novák