Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
16. august 2019
0
1247

Konverzia kotolne v Stupave

Loftové bývanie na okraji mesta.
Konverzia kotolne v Stupave
Autori: Mgr. art. Martin MaňoPlocha pozemku: 620m²Zastavaná plocha: 299m²Podlažná plocha: 536m²Návrh: 2016 - 2017Realizácia: 2017 - 2018Adresa: Krajná , Stupava, SlovenskoPublikované: 26. august 2019

Priemyselný objekt, postavený v druhej polovici minulého storočia získal novú náplň. Trojicu mezonetových bytov.

Adaptácie výrobných priestorov často umožňujú využiť nenapodobiteľnú priestorovú kvalitu. V novostavbe, ktorá vzniká vo svetle dnešných štandardov a kritérií je otvorený obytný priestor so svetlou výškou v rozmedzí päť až šesť metrov len ťažko odôvodniteľný. Navyše, ak sa rozpočet pohybuje v rozumných medziach.   

Objekt pôvodnej kotolne
Objekt pôvodnej kotolne

Budova bývalej kotolne už roky neslúžila svojmu účelu. V posledných rokoch bola využívaná ako hala firmy zaoberajúcej sa predajom a montážou okien, zasklených stien a zimných záhrad. Zastavením tejto činnosti sa z lokality úplne vytratila výrobná funkcia. Celá nová zóna tak nadobudla príjemný privátny charakter.

Hala, s pôdorysnými rozmermi 18,5 x 15 x 64 metrov a výškou 6,7 metra, bola pred zahájením prestavby v zachovalom stave. Vzdialenosť objektu od východnej hranice pozemku v rozmedzí 4 až 6 metrov umožnila na tejto strane vytvoriť predzáhradky pre nové byty.

Na západnej strane, kde je táto vzdialenosť väčšia (8 až 11 m), vznikla jedna predzáhradka a odstavná plocha pre sedem vozidiel. Na tejto strane je situovaný aj hlavný vstup. Metrový odstup od severnej a južnej hranice pozemku vytvára minimálny manipulačný priestor potrebný na údržbu  domu. 

Dispozícia

V otvorenom priestore kotolne vznikli tri nové bytové jednotky. Hlavný vstup vedie do spoločného zádveria a krátkej chodby, ktorá sprístupňuje každý z trojice mezonetových bytov. V spoločnej chodbe sú umiestnené príručné sklady pre každý z nich.

Všetky byty sú štvorizbové, výmery sa ale značne líšia. Najväčší byt je priebežný, s orientáciou východ-západ. Jeden z dvoch menších bytov je orientovaný na východ, druhý na západ. Najmenšia svetlá výška v objekte je viac ako päť metrov, čo umožnilo riešiť byty ako mezonety.

Autor: Martin Maňo
Autor: Martin Maňo
Autor: Martin Maňo
Autor: Martin Maňo
Autor: Martin Maňo

Všetky byty majú dennú časť na prvom nadzemnom podlaží a nočnú časť na poschodí. Denný priestor (obývačka) každého z bytov je otvorený cez dve podlažia. Dominuje mu galéria vloženého poschodia. Na prízemí sa vždy nachádza hygienické zázemie a technická miestnosť. V dvoch väčších bytoch je súčasťou prízemia aj hosťovská izba. Výnimkou je najmenší mezonet, kde sa spomínaná funkcia presunula na poschodie. Na vloženom poschodí sa nachádza aj spálňa a detská izba, samozrejme s príslušným hygienickým zázemím a šatníkmi. 

Podklady: Martin Maňo 

Poloha diela

Mgr. art. Martin Maňo
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím