Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
16. august 2019
0
1093

Konverzia kotolne v Stupave

Loftové bývanie na okraji mesta.
Konverzia kotolne v Stupave
Autori: Mgr. art. Martin MaňoPlocha pozemku: 620m²Zastavaná plocha: 299m²Podlažná plocha: 536m²Návrh: 2016 - 2017Realizácia: 2017 - 2018Adresa: Krajná , Stupava, SlovenskoPublikované: 26. august 2019

Priemyselný objekt, postavený v druhej polovici minulého storočia získal novú náplň. Trojicu mezonetových bytov.

Adaptácie výrobných priestorov často umožňujú využiť nenapodobiteľnú priestorovú kvalitu. V novostavbe, ktorá vzniká vo svetle dnešných štandardov a kritérií je otvorený obytný priestor so svetlou výškou v rozmedzí päť až šesť metrov len ťažko odôvodniteľný. Navyše, ak sa rozpočet pohybuje v rozumných medziach.   

Objekt pôvodnej kotolne
Objekt pôvodnej kotolne

Budova bývalej kotolne už roky neslúžila svojmu účelu. V posledných rokoch bola využívaná ako hala firmy zaoberajúcej sa predajom a montážou okien, zasklených stien a zimných záhrad. Zastavením tejto činnosti sa z lokality úplne vytratila výrobná funkcia. Celá nová zóna tak nadobudla príjemný privátny charakter.

Hala, s pôdorysnými rozmermi 18,5 x 15 x 64 metrov a výškou 6,7 metra, bola pred zahájením prestavby v zachovalom stave. Vzdialenosť objektu od východnej hranice pozemku v rozmedzí 4 až 6 metrov umožnila na tejto strane vytvoriť predzáhradky pre nové byty.

Na západnej strane, kde je táto vzdialenosť väčšia (8 až 11 m), vznikla jedna predzáhradka a odstavná plocha pre sedem vozidiel. Na tejto strane je situovaný aj hlavný vstup. Metrový odstup od severnej a južnej hranice pozemku vytvára minimálny manipulačný priestor potrebný na údržbu  domu. 

Dispozícia

V otvorenom priestore kotolne vznikli tri nové bytové jednotky. Hlavný vstup vedie do spoločného zádveria a krátkej chodby, ktorá sprístupňuje každý z trojice mezonetových bytov. V spoločnej chodbe sú umiestnené príručné sklady pre každý z nich.

Všetky byty sú štvorizbové, výmery sa ale značne líšia. Najväčší byt je priebežný, s orientáciou východ-západ. Jeden z dvoch menších bytov je orientovaný na východ, druhý na západ. Najmenšia svetlá výška v objekte je viac ako päť metrov, čo umožnilo riešiť byty ako mezonety.

Autor: Martin Maňo
Autor: Martin Maňo
Autor: Martin Maňo
Autor: Martin Maňo
Autor: Martin Maňo

Všetky byty majú dennú časť na prvom nadzemnom podlaží a nočnú časť na poschodí. Denný priestor (obývačka) každého z bytov je otvorený cez dve podlažia. Dominuje mu galéria vloženého poschodia. Na prízemí sa vždy nachádza hygienické zázemie a technická miestnosť. V dvoch väčších bytoch je súčasťou prízemia aj hosťovská izba. Výnimkou je najmenší mezonet, kde sa spomínaná funkcia presunula na poschodie. Na vloženom poschodí sa nachádza aj spálňa a detská izba, samozrejme s príslušným hygienickým zázemím a šatníkmi. 

Podklady: Martin Maňo 

Poloha diela

Mgr. art. Martin Maňo
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím