Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Gerhardt Braun Slovakia k.s.

Pivničné kobky

Drobného 27
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

VELUX

Tepelnoizolačné parametre vyhovujú...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

MINIMAL / MAXIMAL – kovanie v minimalistickom dizajne

Material & Technology s.r.o. – M&T (výrobca)
Material & Technology s.r.o. – M&T (distribútor)

ISOVER STOPVAP 90

Parozábrana pre difúzne uzatvorené konštrukcie...

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
16. november 2020
0
964

Sídlo firmy Lasvit, Nový Bor (ČR)

Pocta tradičnému remeslu.
Sídlo firmy Lasvit, Nový Bor (ČR)
Autori: Jiří Opočenský, Štěpán ValouchSpolupráca: David Balajka, Anna Schneiderová, Marcel Vojanec (Statika)Investor: Lasvit, s.r.o.Zastavaná plocha: 779 m2Podlažná plocha: 1 780 m2Návrh: 2014 - 2017Realizácia: 2017 - 2019Adresa: Palackého náměstí 170, Nový Bor, Česká republikaPublikované: 17. november 2020

Lasvit je etablovanou firmou, ktorá svojou činnosťou nadväzuje na slávnu tradíciu českého sklárstva. Podstatná časť dizajnových sklárskych výrobkov putuje na zahraničné trhy. Napriek tomu, že spoločnosť má pobočky vo viacerých štátoch, hlavný výrobný závod sídli v severočeskom Novom Bore, známom predovšetkým svojim sklárskym priemyslom.

Napriek tomu, že jednoduchšou cestou by bolo postaviť nové sídlo na zelenej lúke, rozhodla sa firma pre svoje potreby adaptovať historický blok v širšom centre mesta. V roku 2014 vypísala vyzvanú architektonickú súťaž, v ktorej zvíťazil ateliér ov architekti. Dôsledne zrekonštruované pamiatkovo chránené domy z osemnásteho storočia doplnili odvážne (a zároveň aj kontextuálne) novotvary. Výsledok revitalizácie ucelenej historickej časti mesta (v ktorej pozadí cítiť komplexnosť architektonickej úvahy) je pre firmu tou najlepšou prezentáciou.

Foto: Tomáš Souček

Klient zakúpil historické domy v centre Nového Boru už s úmyslom prestavať ich na svoje sídlo. Domy prešli počas dvestoročnej existencie pestrým stavebným vývojom. “Domy byly historicky sklářskými dílnami, byla zde hospodářská zvířata, bydlelo se v nich. Koncem druhé poloviny dvacátého století zde dokonce byla sklářská škola a byly prohlášeny kulturními památkami,” vysvetľujú architekti.

Palackého námestie (bývalý Neuer Ring) v Novom Bore nesie atmosféru rýchleho rozmachu mesta a sklárskeho remesla počas 19. storočia. Ojedinelý urbanizmus "záhradnej" časti Nového Boru vznikal podľa projektu Emanuela Kleinwächtera z roku 1783. Domy na námestí a v priľahlých uliciach majú jednotný výraz – dvojpodlažné zrubové stavby s valbovými strechami a s hrebeňmi orientovanými pozdĺž ulice. Drevená nosná konštrukcia domov určuje proporciu stavieb i charakter celej štvrte.

Model sídla firmy Lasvit
Model sídla firmy LasvitAutor: ov architekti

Cieľom obnovy a doplnenia areálu firmy LASVIT je jeho zjednotenie do kompaktného bloku. Dvojicu pamiatkovo chránených domov doplnili dve novostavby, ktoré vychádzajú z proporcií okolitých objektov. Tvar domov je abstrahovaný do jednoduchej formy zastrešenej valbovou strechou. Rozmerový modul daný použiteľnou dĺžkou trámu – spravidla štyri až päť metrov je v podobných proporciách prenesený do nových pôdorysov (3 x 2 moduly).

Foto: Tomáš Souček

Dvor obklopený pôvodnými stavbami aj súdobou architektúrou sa stáva chránenou “rajskou záhradou” pre odpočinok i prácu. 

Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice

Štvoricu objektov prepája cesta pozdĺž dvora, ktorá je rozšírená zákutiami spoločných priestorov. Na spomínané stavby nadväzuje ďalší dom, smerujúci do námestia, v ktorom plánuje investor otvoriť kaviareň pre verejnosť a niekoľko kancelárií. Celý blok s vnútornou záhradou by mal uzavrieť šiesty objekt,  na mieste starších garáží. Jeho presné určenie ukáže čas.

Situácia
SituáciaAutor: ov architekti
Pôdorys 1. PP
Pôdorys 1. PPAutor: ov architekti
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: ov architekti
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPAutor: ov architekti
Pôdorys 3. NP
Pôdorys 3. NPAutor: ov architekti
Pozdĺžny rez
Pozdĺžny rezAutor: ov architekti

Nový "sklenený dom" nahradil murovaný krčok, ktorý predtým spájal historické stavby. Dom je ústredím sídla firmy, kaviarňou aj rokovacím priestorom. Police slúžia ako knižnica a sklad vzoriek sklenených prvkov. Sklenené elementy v policiach sú prežiarené denným svetlom, po zotmení sú osvetlené a viditeľné z ulice. Plášť i strechu pokrývajú sklenené šablóny z kaleného skla. Elementy, vyrobené "in-house" špeciálne pre túto stavbu, odkazujú na vzor kladenia bridlicových dosiek, používaných na štítoch a strechách v regióne. Textúra sklenenej šablóny vychádza z lomu plátov bridlice.

Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: Tomáš Souček
Foto: Tomáš Souček
Foto: Tomáš Souček

Pochôdzna sklenená plocha na prízemí umožňuje nahliadnuť do dvadsaťmetrovej studne, ktorá bola objavená počas stavebných prác. Na jej dne žiari logo firmy.

Foto: BoysPlayNice

V zadnej časti pozemku, kolmo na ulicu, doplnil blok "čierny dom". Trojpodlažný priestor, otvorený do krovu, dopĺňa žeriavová dráha. Obvodový plášť z matných cementových šablón je protikladom transparentných fasád novostavby smerujúcej do ulice. Otvorený priestor, prevyšujúci 13 metrov slúži na testovanie a prezentáciu rozmerných lustrov, lámp a iných artefaktov. Konštrukcia umožňuje budúce doplnenie o podlahy a prestavbu na kancelárska pracovisko.

Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: Tomáš Souček

Dvojica pamiatkovo chránených domov (č. p. 170 a 171) prešla dôslednou rekonštrukciou. Objekty, očistené od nevhodných zásahov z 80. rokov, boli adaptované pre administratívnu prevádzku firmy. Odstránené zateplenie z vonkajšej strany nahradila hlinená omietka. Napriek nevyhnutnej výmene napadnutých trámov zostala podstata konštrukcie zachovaná. Pokiaľ to stav trámov umožňoval, zachránené boli aj krátke segmenty pôvodných hrád. Zobytnenie podkrovia umožnila nadkrokvová izolácia. Podlahy sú nanovo uložené na prevetrávaných tvarovkách. Na poschodí boli osadené suché skladby podláh na nové násypy, ktoré vytvárajú priestor pre vedenie sietí a zlepšenie akustiky.

Foto: BoysPlayNice
Foto: Tomáš Souček
Foto: BoysPlayNice
Foto: Tomáš Souček
Foto: Tomáš Souček
Foto: Tomáš Souček
Foto: Tomáš Souček
Foto: BoysPlayNice
Foto: Tomáš Souček
Foto: BoysPlayNice
Foto: Tomáš Souček
Foto: Tomáš Souček
Foto: Tomáš Souček
Foto: Tomáš Souček
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: Tomáš Souček
Foto: Tomáš Souček

Poloha diela

Jiří Opočenský
Štěpán Valouch

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím