Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
18. máj 2018
0
3975

Jurkovičova tepláreň - predstavenie projektu

Developerská spoločnosť Penta Real Estate prezentovala koncept využitia a budúcu podobu pamiatkovo chránenej Jurkovičovej teplárne.
Jurkovičova tepláreň - predstavenie projektu

Autorom architektonickej štúdie je ateliér ADOM M STUDIO architekta Martina Paška, ktorý sa podieľal na viacerých rekonštrukciách industriálnych pamiatok, napríklad aj oceňovanej Elektrárni Piešťany

„Verím, že sme našli najideálnejší model pre využitie priestoru a vdýchnutie nového života do Jurkovičovej teplárne,“ hovorí Martin Paško.

Architektonické riešenie využíva voľnú dispozíciu bývalej kotolne a turbínovej haly pre vostavbu nových podlaží. Mal by tu vzniknúť coworkingový priestor (podobne ako v novej Mlynici) pre ľudí a spoločnosti z kreatívneho priemyslu, architektov, startupy a menšie IT firmy. Pamiatka by mala zároveň zostať otvorená aj širokej verejnosti.

Komplexná rekonštrukcia budovy Jurkovičovej teplárne si vyžiada investíciu viac ako 11 miliónov EUR. Jej dokončenie sa očakáva v priebehu roku 2020 spolu s prvou fázou rezidenčných veží. Industriálna pamiatka sa tak stane súčasťou projektu Sky Park od Zahy Hadid. Celkovo by malo v zrekonštruovanom objekte vzniknúť päť tísíc štvorcových metrov kancelárii, určených najmä pre kreatívcov.

Tepláreň v súčasnosti.
Tepláreň v súčasnosti.
Pohľad do interiéru - súčasný stav.
Pohľad do interiéru - súčasný stav.
Veľkolepý priestor kotolne.
Veľkolepý priestor kotolne.
Situácia - Tepláreň v širšom kontekte, po dokončení plánovanej výstavby.
Situácia - Tepláreň v širšom kontekte, po dokončení plánovanej výstavby.Vizualizácia: Penta Real Estate
Jurkovičova tepláreň v širšom kontexte, po dokončení plánovanej výstavby.
Jurkovičova tepláreň v širšom kontexte, po dokončení plánovanej výstavby.Vizualizácia: Penta Real Estate
Jurkovičova tepláreň v širšom kontexte. Viditeľná je terasa na streche turbínovej haly.
Jurkovičova tepláreň v širšom kontexte. Viditeľná je terasa na streche turbínovej haly.Vizualizácia: Penta Real Estate
Pohľad na fasádu obloženú lícovými tehlami.
Pohľad na fasádu obloženú lícovými tehlami.Vizualizácia: Penta Real Estate
Pamiatkovo chránený objekt v rámci obytného komplexu. Viditeľné je čiastočne zapustené predpolie.
Pamiatkovo chránený objekt v rámci obytného komplexu. Viditeľné je čiastočne zapustené predpolie.Vizualizácia: Penta Real Estate
Pôdorys
Pôdorys
Rez
Rez

Členenie budovy na kotolňu a turbínovú halu ostáva v projekte zachované. V priestornejšej a staršej kotolni bude na prízemí situovaný hlavný vstupný priestor, s verejne prístupným lobby, kaviarňami a reštauráciami. Plocha bude otvorená na celú výšku objektu. Okolo centrálneho priestoru presvetleného lineárnym svetlíkom budú rozmiestnené coworkingové a kancelárske priestory. Tie nájdu svoje miesto na štyroch "vložených úrovniach". Na druhom poschodí vznikne univerzálny eventový priestor.

Na prízemí menšej turbínovej haly bude auditórium s kapacitou pre sto ľudí. Na poschodiach pribudnú ďalšie kancelárske priestory. Na streche haly by mala byť vytvorená rozsiahla terasa. Predpolie teplárne bude tvoriť zapustené "námestíčko" so stupňovitým sedením.

Architektonický koncept
Architektonický koncept
Plán premeny
Plán premeny
Plán premeny
Plán premeny
Coworking - pohľad na násypníky v kotolni.
Coworking - pohľad na násypníky v kotolni.Vizualizácia: Penta Real Estate
Coworking - zachovaný žeriav v turbínovej hale.
Coworking - zachovaný žeriav v turbínovej hale.Vizualizácia: Penta Real Estate
Lobby - centrálne átrium bude mať výšku 22 metrov.
Lobby - centrálne átrium bude mať výšku 22 metrov.Vizualizácia: Penta Real Estate
Átrium  - kontrast  novej  a pôvodnej industriálnej architektúry.
Átrium - kontrast novej a pôvodnej industriálnej architektúry.Vizualizácia: Penta Real Estate

História objektu

Tepláreň bola postavená pred viac ako polstoročím podľa projektu Dušana Jurkoviča. Stavba dokončená v roku 1944 fungovala ako súčasť niekdajšej priemyselnej zóny na Čulenovej ulici v Bratislave. Mohutný železobetónový skelet, obložený lícovým murivom, bol v čase vzniku dominantou areálu.

Najstaršou hmotou výrobného objektu elektrární je kotolňa kubického tvaru s obdĺžnikovými tabuľkovými oknami. K nej bola o niečo neskôr pristavaná turbínová hala s obdĺžnikovým pôdorysom. Ďaľšia prístavba dokončená v roku 1950 predĺžila halu smerom na sever. Objekt bol však počas nedávnych búracích prác “skrátený”, keďže predmetom pamiatkovej ochrany bola len jeho staršia časť.

Okrem režného tehlového obkladu je pre Jurkovičovu tvorbu typický aj motív monumentálnej hmoty s nárožnými vežičkami. Dominantná západná osemosová fasáda je ohraničená po stranách dvoma vežovými rizalitmi. Východnej fasáde zasa dominuje vežička ustúpená do vnútra objektu, v ktorej je situované schodisko. Ukončená je rovnou strechou s vystupujúcou rímsou. Jej fasáda je v spodnej časti členená tromi radmi vysokých viactabuľkových okien. Ďalším zaujímavým prvkom sú komínové telesá pripomínajúce pri diaľkových pohľadoch renesančné cimburie.

Na kotolňu nadväzuje spomínaná turbínová hala, kde architekt použil vysoké vertikálne okná. Západná fasáda sa vyznačuje symetrickou kompozíciou. Výrazným motívom je dvojica vertikálnych okien, ktoré v duchu funkcionalistickej estetiky odrážajú vnútorné členenie priestoru. Kotolňa a turbínová hala sú dôležitou súčasťou vývojového reťazca priemyselného staviteľstva na území Bratislavy. Od roku 2008 im patrí štatút národnej kultúrnej pamiatky.

Bratislavská tepláreň ponúka možnosť  zmysluplne využiť dielo zo záverečného obdobia tvorby jedného z najvýznamnejších klasikov slovenskej architektúry. Uvidíme ako sa to vo výsledku podarí. 

Podklady a vizualizácie: Penta Real Estate

Poloha na mape

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím