Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
30. máj 2017
0
6453

Mlyn Humenné - rekonštrukcia, vostavba a stavebné úpravy bytového domu

Transformácia bývalého vodného mlyna na bytový dom. Napriek radikálnej zmene funkcie si objekt zachoval tvar a proporcie. Zásahy do pôvodnej stavby sú rázne. Nové oceľové prvky a použitie ťahokovu sa dajú vnímať ako odkaz na priemyselnú minulosť objektu.
Mlyn Humenné - rekonštrukcia, vostavba  a stavebné úpravy bytového domu
Ateliér: Atrium ArchitektiAutori: Ing. Michal Burák, Ing. arch. Dušan Burák, Ing. arch. Matúš Gomolčák, Ing. arch. Marek Ganz, Ing. Marek Bakalár, Ing. Marek Dubiel, Mgr. art. Tomáš EisnerInvestor: SV Reality Zastavaná plocha: 297 m2 Podlažná plocha: 1061,88 m2 Obostavaný objem: 4826,25 m3 Investičný náklad: 1,15 mil. €Návrh: 2013 - 2014Realizácia: 2014 - 2014Adresa: Osloboditeľov 29, Humenné, SlovenskoPublikované: 31. máj 2017

Mlyn sa nachádza na východe mesta Humenné, v obytnej zóne charakterizovanej štruktúrou solitérnych rodinných domov. Pozemok je prístupný zo severnej strany, z východnej strany susedí so základnou školou. Terén sa zvažuje na juh miernym klesaním.

Foto: Martin Pitoňák

Pôvodný objekt mlyna situovaný v severnej časti pozemku mal obdĺžnikový pôdorys. Medzi obvodové murované steny bola vstavaná drevená konštrukcia pre technológie, ktorá bola pri rekonštrukcii odstránená. Do očisteného priestoru vložili architekti nové železobetónové stropy.

Zo severnej strany je k objektu pristavaná pavlač s nosným oceľovým systémom, ktorá zabezpečuje prístup do jednotlivých bytov. Pavlač obsahuje výťahovú šachtu a exteriérové schodisko s oceľovými schodnicami a drevenými stupňami. Vstup je zvýraznený vyklopením jedného pola plášťa z ťahokovu, pričom jeho funkciu nahrádza priehľadné sklenené zábradlie. Parkovisko je situované na západnej strane pozemku. Pri vjazde sa nachádza miesto pre komunálny odpad, ktoré je kryté betónovým múrikom. Do oplotenia je integrovaná aj plynomerná prípojka.

Foto: Martin Pitoňák
Foto: Martin Pitoňák

Bytový dom je čiastočne zapustený pod úroveň terénu. Okolitý terén je na úrovni prvého nadzemného podlažia, čím vzniká medzi chodníkom a prízemím výškový rozdiel. Prízemie je prístupné schodiskom alebo rampou. Popri východnej strane parcely vedie verejný chodník ktorý je oddelený od pozemku plotom.

Štvorpodlažný objekt je rozšírený o podkrovie. Pri pohľade od cesty je viditeľná otvorená pavlač a vstupy do bytov. Z ostatných strán sú zas viditeľné rozmerné vykonzolované balkóny. 

Koncept a skica
Koncept a skicaAutor: Architektonické štúdio ATRIUM

Na 1.nadzemnom podlaží sa nachádzajú dva byty, ktoré majú prístup do súkromných záhradiek oddelených od okolitej zelene živým plotom. Medzi bytmi je situovaná kotolňa a spoločné priestory s pivnicami. Na 2. a 3. podlaží sú tri bytové jednotky. Na štvrtom podlaží sa nachádzajú tri mezonetové byty, ktorých horné, 5. nadzemné podlažie má pre dva krajné byty výstup na otvorenú terasu. Stanová strecha z titanzinku má v rohoch dve výrezy pre otvorené terasy. Terasy nie sú z ulice viditeľné. Všetky okná s výnimkou severnej fasády sú vybavené elektricky ovládanou exteriérovou roletou.

Pôdorysy
PôdorysyAutor: Architektonické štúdio ATRIUM
Rezy
RezyAutor: Architektonické štúdio ATRIUM

Zámerom architektov bolo zachovať autentickosť pôvodného bieleho murovaného mlynu, preto je hmotové členenie objektu zvýraznené materiálovým a farebným riešením. Biela omietka použitá na obryse pôvodnej budovy je odlíšená od pridaných oceľových a drevených konštrukcií.

Foto: Martin Pitoňák
Foto: Martin Pitoňák
Foto: Martin Pitoňák
Foto: Martin Pitoňák
Foto: Martin Pitoňák
Foto: Martin Pitoňák
Foto: Martin Pitoňák
Foto: Martin Pitoňák
Foto: Martin Pitoňák
Foto: Martin Pitoňák
Foto: Martin Pitoňák
Foto: Martin Pitoňák
Foto: Martin Pitoňák
Foto: Martin Pitoňák
Foto: Martin Pitoňák
Foto: Martin Pitoňák

Pozrite si aj krátke video:

3582
Youtube
Pôvodný objekt mlyna
Pôvodný objekt mlynaFoto: Architektonické štúdio ATRIUM

Poloha diela

Ing. Michal Burák
Ing. arch. Dušan Burák
Ing. arch. Matúš Gomolčák
Ing. arch. Marek Ganz
Ing. Marek Bakalár
Ing. Marek Dubiel
Mgr. art. Tomáš Eisner

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím