Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
12. september 2018
0
7103

Bytový dom PARI, Bratislava

Prvá realizácia, ktorá je súčasťou revitalizácie areálu Bratislavskej Cvernovky.
Bytový dom PARI, Bratislava
Ateliér: filloarchitektiAutori: Ing. arch. Pavol Citovický, Ing. arch. Marek FilloInvestor: YIT Slovakia a.s.Návrh: 2015 - 2016Realizácia: 2017 - 2018Adresa: Páričková ulica 1099/22, Bratislava, SlovenskoPublikované: 20. september 2018

Areál bývalej Bratislavskej cvernovej továrne sa v blízkej budúcnosti zmení na štvrť s prevládajúcou funkciou bývania. V území, ktorého dominantou je pamiatkovo chránená Pradiareň, bola nedávno dokončená prvá realizácia. Niekdajšia robotnícka ubytovňa v severovýchodnom nároží priemyselného bloku, na Páričkovej ulici, zmenila svoju funkciu a bola nadstavaná o dve podlažia. V súčasnosti zastrešuje 88 menších bytov a obchodné priestory v parteri. Autormi prestavby sú architekti Pavol Citovický a Marek Fillo z bratislavského ateliéru Citovický Fillo Architekti. Bude zaujímavé sledovať ďalší stavebný vývoj v oblasti. Porovnávať kvalitu architektonického riešenia i kvalitu realizácie jednotlivých objektov tohto ostro sledovaného bloku. Uvidíme, ako sa v budúcnosti podarí naplniť koncept súťažného návrhu ateliéru Compass. Ten zvíťazil vo vyzvanej urbanisticko-architektonickej súťaži vyhodnotenej v závere roka 2016. 

Realizáciu bližšie predstavia architekti:

Zámerom investora bolo objekt bývalej ubytovne na Páričkovej ulici v Bratislave zrekonštruovať na bytový dom. Lokalita objektu je v tesnom dotyku s industriálnym komplexom Cvernovky a Dulovým námestím. Táto skutočnosť bola jedným z limitujúcich faktorov rekonštrukcie.

Pred začatím prác na projekte sme vykonali podrobný stavebný prieskum jestvujúcich konštrukcií tak, aby sme mohli investorovi potvrdiť správnosť uvažovaného zámeru. Pôvodný objekt bol čiastočne podpivničený, mal 5 nadzemných podlaží a jedno ustupujúce podlažie s terasou a podkrovím.

Naším zadaním bolo jestvujúci objekt prebudovať na moderný bytový dom s nadstavbou dvoch nadzemných podlaží a so zachovaním obchodných prevádzok v parteri, čo je charakteristická črta objektov v tejto lokalite.

Foto: Tomáš Manina
Autor: Citovický Fillo Architekti

Konštrukčne bol pôvodný objekt kombináciou murovanej stavby (obvodové steny a vnútorné stĺpy) a prefabrikovaných prvkov (stropné panely a nosné stropné trámy). Prefabrikovaný bol aj pôvodný krov, ktorý bol celý asanovaný.

Z dôvodu nadstavby dvoch ďalších nadzemných podlaží, bolo potrebné posilniť všetky nosné vnútorné murované stĺpy vložením novej oceľovej spriahnutej konštrukcie až na úroveň prízemia a suterénu. Nosná konštrukcia nadstavby je z oceľových rámov. Stropné dosky sú riešené ako spriahnuté plechodosky s betónovým poterom.

Objekt má dve samostatné sekcie, do ktorých sme doplnili výťahy, čo bol z hľadiska jestvujúcej konštrukcie asi najkomplikovanejší zásah, aj vzhľadom na realizáciu a postup výstavby.

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

Pre všetky byty sme navrhli nové balkóny, ktoré nesie vykonzolovaná oceľová konštrukcia s prerušením tepelného mosta - isocorb. Podlahy balkónov sú opatrené polyuretánovým náterom so vsypom.

Všetky nenosné deliace konštrukcie sú sadrokartónové, vzhľadom na požiadavku statika na dodatočné zaťaženie celej stavby. Z tohto dôvodu bolo potrebné vyriešiť množstvo realizačných detailov súvisiacich s akustikou a protipožiarnou ochranou budovy.

Samotný návrh dbal na použitie kvalitných obkladových materiálov. Asi najväčšou výzvou pre nás bolo vymyslieť a skĺbiť uličnú fasádu so šikmou strechou a dvorovú fasádu s plochou strechou tak, aby bolo v náznaku viditeľné, čo je pôvodný dom a čo nadstavba. Zároveň našim zámerom bolo, aby objekt pôsobil kompaktne a zapadol do konceptu budúcej výstavby areálu Cvernovky.

Pôdorys 6. NP
Pôdorys 6. NPAutor: Citovický Fillo Architekti
Pôdorys 7. NP
Pôdorys 7. NPAutor: Citovický Fillo Architekti
Priečny rez
Priečny rezAutor: Citovický Fillo Architekti

Celý parter je navrhnutý s obkladom z režného muriva, ktorý je ukončený na druhom poschodí priebežnou rímsou, ktorú sme zachovali z pôvodného objektu . Vstupy do objektu sú zvýraznené zmenou materiálu fasády v tejto časti, použili sme na to omietku imitujúcu pohľadový betón, ktorú sme tiež použili aj pre parapety obchodných priestorov. Fasáda na druhom až piatom poschodí je omietnutá štandardnou  bledosivou omietkou. Na dvoch najvyšších podlažiach je použitá prevetrávaná fasáda z alucobondu s dreveným dekorom, ktorý je čiastočne použitý aj ako výplň na balkónových zábradliach. Strecha je v dvorovej časti ukončená vykonzolovaným „šiltom“. Uličná fasáda je na najvyšších podlažiach ukončená šikmou strechou s čiernou škridlou s úpravou voči prehrievaniu.

Z dôvodu naznačenia, čo bol pôvodný dom a čo je nadstavba, sme zvolili aj zmenu výplne zábradlia na balkónoch a terase. Na 6. a 7. poschodí má zábradlie bodovo kotvenú sklenenú výplň, ktorá necháva vyniknúť materiálový kontrast na fasáde.

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

Koncept interiéru spoločných priestorov sme navrhli v podobnom duchu ako exteriér. Každá sekcia má svoju farebnosť. Okrem vstupného podlažia, kde je položený na podlahe gress, je všade použité akustické pvc. Farebne je vždy zvýraznená výťahová šachta, kde sme použili benátsku štuku. Ten istý farebný odtieň je použitý aj na vstupných dverách do bytov.

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

Projekt PARI zastrešuje 88 bytových jednotiek s plochou 7415 m2 a 6 obchodných priestorov. 177 parkovacích miest je dočasne vyhradených vo vnútrobloku. Stále miesta budú situované v podzemných garážach areálu novej Cvernovky. Jestvujúce stromy, ktoré sú v tesnom dotyku s rekonštruovanou bodovou, sa podarilo zachovať. Všetky byty vo vnútrobloku majú predprípravu na osadenie klimatizácie a vonkajšie žalúzie, ktoré sú podomietkové.

Detail kotvenia balkónovej konštrukcie
Detail kotvenia balkónovej konštrukcieAutor: Citovický Fillo Architekti
Detail prahu balkónových dverí a skrytej žalúzie
Detail prahu balkónových dverí a skrytej žalúzieAutor: Citovický Fillo Architekti

Podklady: Citovický Fillo Architekti

Za výborné fotografie ďakujeme Tomášovi Maninovi.

Poloha diela

Ing. arch. Pavol Citovický
Ing. arch. Marek Fillo

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím