Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
5. február 2017
1
6015

Nova village

Obytný súbor v Dunajskej strede. Hľadanie adekvátnej formy bytového domu v malom meste. Primeraná veľkosť, jednoduchá geometria fasád a bezprostredný kontakt s okolím.
Nova village
Autori: Mgr. art. Ing. arch. Ondrej Kurek, Ing. arch. Tomáš KrištekSpolupráca: Ing. Attila Hencze (vypracovanie projektu pre územné a stavebné konanie)Investor: Flóra Nova, s.r.o.Plocha pozemku: 6480 m2Zastavaná plocha: 1176 m2Podlažná plocha: 3054 m2Obostavaný objem: 10584 m3Návrh: 2013 - 2015Realizácia: 2016 - 2017Adresa: Športová ulica , Dunajská Streda, SlovenskoPublikované: 7. február 2017

Dielo predstavujeme s autorským textom What architects:

Obytný súbor Nova Village sa skladá zo štyroch identických bytových domov situovaných vo vnútrobloku polyfunkčnej zástavby v rámci mesta Dunajská Streda. V prvej etape boli postavené tri objekty, v druhej etape sa aktuálne dostavuje štvrtý objekt.

Foto: What architects
Situácia
Situácia

Potreba vytvorenia autonómneho obytného prostredia vyplynula z polohy v rámci nehomogénej zástavby. Umiestnenie súboru v  kontakte so živou mestskou ulicou, ale až v jej druhom pláne, umožňilo vytvoriť tichú lokalitu zameranú na kľudné prostredie s dôrazom na susedské vzťahy. Oddelenie od ulice je tvorené polyfunkčnými objektami vo vlastníctve investora. Spolu s mutifunkčným ihriskom v rámci areálu je tak vytvorený príjemný celok s pestrými funkciami a komplexnou vybavenosťou.

Foto: What architects
Foto: What architects

Jednotlivé domy sú kompaktné trojpodlažné, objekty. Domy sú striedme, identické objemy, navzájom sa líšiace len orientáciou. Vďaka takejto efektívnosti výstavby vzniklo jednotné ale dostatočne pestré prostredie.

Foto: What architects
Foto: What architects

Vzájomné radenie a pootočenie domov vytvára tesnejší susedský kontakt v kontraste s veľkými odstupovými vzdialensťami panelových sídlisk v okolí. Vzniknutý medzipriestor je preto viacej súkromným ako iba verejným priestororm s ambíciou postupne vytvoriť plochu približujúcu sa charakterom vnútroblokom mestských domov.

Foto: What architects
Foto: What architects

Jasná pôdorysná koncepcia domov vychádza z radenia bytov okolo priameho schodiska idúceho pozdĺž "zadnej" fasády objektu. Byty sú orientované opačným smerom na slnko a priehľady. Na 1. a 2. NP sú po tri trojizbové byty a na 3. NP sú dva štvorizbové byty s priestrannými terasami. Každý byt má naviac priamo na podlaží skladový priestor. Jednotlivé byty sú primeraných výmer, nadštandardný priestorový pocit z interiéru bol dosiahnutý veľkými presklenými plochami, priestrannými loggiami, respektíve strešnými terasami. Prízemným bytom naviac prislúchajú parcely pre budúce predzáhradky.

Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 3. NP
Pôdorys 3. NP
Rez
Rez
Pohľady
Pohľady
Foto: What architects
Foto: What architects

Podklady: What architects

Poloha diela

Mgr. art. Ing. arch. Ondrej Kurek
Ing. arch. Tomáš Krištek

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím