Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
26. september 2015
0
3068

Obytný súbor Čierne zeme / Rezidencia Hron

Vo Zvolene vznikol zárodok novej obytnej mestskej zóny. Veľmi dobre artikulovaná štruktúra reflektujúca odkaz na príklady obytných blokov klasikov slovenskej moderny. Jednoduché, funkčné, neokázalé až elementárne riešenie.
Obytný súbor Čierne zeme / Rezidencia Hron
Autori: Ing. arch. Peter MoravčíkSpolupráca: Ing. arch Richard Kastel, Radovan Volmut (Ing. arch.), Vladimír Netík (Ing. arch.), Ing. arch. Martin Šimon, Ing. arch. Ján PlávkaInvestor: ARKON a.s.Podlažná plocha: 10 831,00 m2Obostavaný objem: 36 060,51 m3Návrh: 2007 - 2012Realizácia: 2012 - 2015Adresa: Strážska cesta 12, Zvolen, SlovenskoPublikované: 27. september 2015

Riešené územie sa nachádza na severnej periférii mesta Zvolen, v časti Čierne zeme – Rákoš na Strážskej ceste pri areáli závodu „DRU Zvolen“. Pozitívne pôsobí neďaleký meander rieky Hron a  relatívna blízkosť mestského centra, prístupného aj peši prechádzkovou trasou.

foto: Peter Moravčík

Z podnetu Mesta Zvolen bol v roku 2006 spracovaný Územný plán zóny Zvolen – Čierne zeme – Rákoš (Architecture UNA s r.o), ktorý má regulovať zástavbu v zábere niekoľkých hektárov a transformovať územie skladovo-výrobných areálov na novú mestskú zónu zmiešanej funkcie s prevahou bývania. 

Situácia
Situáciaautor: Peter Moravčík
Pôdorys 1NP
Pôdorys 1NPautor: Peter Moravčík
Typický pôdorys
Typický pôdorysautor: Peter Moravčík
Pohľady
Pohľadyautor: Peter Moravčík
foto: Peter Moravčík

Obytný súbor tak vznikol doslova na zelenej lúke uprostred polí a kontext sa naplno uplatní až realizáciou širšieho záberu v lokalite. Realizovaný trojzubec je len počiatkom ďalšej výstavby, 2.etapa sa rozbehne do hĺbky polí, vytvorí druhý plán a komplex získa tretí rozmer - pre život na periférii dôležitý faktor rezidenčnej identifikácie.

foto: Peter Moravčík

Pôvodný investor, ktorý realizoval aj bratislavský Rozadol, tentokrát definoval požiadavku na rovnako kvalitný komplex, ale v kategórii „low cost“. Žiadne drevené okná, žiadna keramika a plech na fasáde, žiadne podzemné garáže a žiadne zelené strechy. Len omietky, plast a parking na teréne. Zvolenský trh nemá nákupnú silu trhu bratislavského. Keď architekt pozná tieto limity už na začiatku, môže ich prijať ako výzvu.

foto: Peter Moravčík

Od územného rozhodnutia po kolaudáciu ubehlo osem rokov, vymenili sa investori aj dodávatelia stavby. Omietka a plast nepovýšili, avšak komfort podzemných garáží a zelené strechy vnútroblokov sa do architektúry nakoniec dostali. A kríza priniesla aj malý zázrak – namiesto 7-podlažných objektov sa realita ustálila na výške 5-tich podlaží. Stavba získala príjemnú malomestskú mierku, ospalému mestu Zvolen takú adekvátnu.

foto: Peter Moravčík
foto: Peter Moravčík
foto: Peter Moravčík
foto: Peter Moravčík
foto: Peter Moravčík
foto: Peter Moravčík
foto: Peter Moravčík
Vtáčia perspektíva
Vtáčia perspektíva

Poloha diela

Ing. arch. Peter Moravčík

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím