Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
11. jún 2018
0
2378

Bytový dom Nuselská, Praha

"Vyplnenie" prieluky v staršej blokovej zástavbe. Cieľom architektov bolo zaceliť neúplnú uličnú čiaru a zároveň vhodne reagovať na rozdielnu priestorovú konfiguráciu susedných objektov prostredníctvom terasovito členeného dvorového priečelia.
Bytový dom Nuselská, Praha
Autori: Ing. arch. Petr Bouřil, Ing. arch. Jan Mužík, Ing. arch. Tomáš Vlasák, Ing. arch. Václav PetrusInvestor: PETO Real a. s. Plocha pozemku: 671 m2 Zastavaná plocha: 619 m2 Podlažná plocha: 2 774 m2 Obostavaný objem: 9 076 m3 Návrh: 2011 - 2016Realizácia: 2016 - 2016Adresa: Nuselská 1564/126, Praha 4 – Michle, Česká republikaPublikované: 17. jún 2018

Dielo sa dostalo do užšieho výberu poroty v aktuálnom ročníku Českej ceny za architektúru.

Objekt sa nachádza na Nuselskej ulici, v pražskej štvrti Michle (Praha4). V lokalite sa stretáva torzo blokovej zástavby zo začiatku 20. storočia so zvyškami staršej "rastlej" mestskej štruktúry. V posledných rokoch vyrástlo v okolí viacero solitérnych bytových domov.

Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal

Mestskú štruktúru vo veľkej časti určila morfológia terénu. V údolí potoka Botič nebolo možné plne rozvinúť tradičnú blokovú zástavbu. Výsledkom je neprehľadné, rastlé prostredie, kde je negatívny dojem umocnený periférnym charakterom a nízkym socioekonomickým statusom širšieho okolia. Kostru územia tvorí Nuselská ulica - výrazná komunikačná a kompozičná os štvrte.

Širšie vzťahy
Širšie vzťahyABM architekti
Situácia
SituáciaABM architekti

Architektúra

Výslednú podobu stavby do značnej miery určila špecifická priestorová konfigurácia okolitých objektov. Nedávo realizovaný bytový dom na južnej strane prieluky siaha hlboko do dvora. Secesný objekt Hotela Michle na severnej strane tvorí naopak "plytký" trakt, ktorý je doplnený nízkymi prístavbami vo dvore. Oba susedné objekty majú rozdielnu podlažnosť a celkovú výšku.

Novostavba má sedem nadzemných podlaží a jedno podzemné podlažie prepojené so suterénom susedného objektu, ktorý realizoval rovnaký investor. So susedným objektom zdieľa vjazd do podzemného parkingu a prejazd do dvora. S výnimkou parteru, v ktorom sú situované dve komerčné jednotky, sú v objekte výhradne byty. Na uličnej strane sú navrhnuté malé jednoizbové a dvojizbové byty. Do dvora sú orientované väčšie (až štvorizbové) bytové jednotky.

Diagram
DiagramABM architekti

Uličná fasáda plynulo nadväzuje na susedné objekty a dopĺňa neúplnú uličnú čiaru. Ustúpený parter tvorí kryté predpolie komerčných prevádzok. Na druhom až šiestom podlaží je uličná fasáda zalomená a vykonzolovaná nad chodník. Posledné podlažie je ustúpené. Vykonzolovanie nadzemných podlaží umožňuje zaujímavé priehľady severným a južným smerom. Výhľady umocňuje situovanie presklených lodžií do "zlomu" v uličnej fasáde.

Dvorové priečelie, orientované smerom k potoku Botič, tvorí systém stupňovitých terás. Na južnej strane má objekt rovnakú hĺbku traktu ako susedný objekt. Na severe reaguje na prístavby siahajúce hlboko do dvora a menšiu hĺbku traktu hotela v horných podlažiach.

Pôdorysy
PôdorysyABM architekti
Rez A-A
Rez A-AABM architekti
Rez B-B
Rez B-BABM architekti
Uličná a dvorová fasáda
Uličná a dvorová fasádaABM architekti

Nosná konštrukciu domu je monolitická s výnimkou posledných dvoch podlaží, ktoré sú vymurované z keramických tvárnic. Fasády sú zateplené kontaktným systémom a omietnuté. Pekným detailom sú sklenené "bezrámové"zábradlia. Parter je obložený veľkoformátovými tabuľami čierneho smaltovaného skla.

Farebnosť je redukovaná na čiernu a bielu s výnimkou drevených podláh na terasách a balkónoch. V kontraste k takto potlačenej farebnosti sú vstupné priestory objektu akcentované zlatou stierkou. Tú sa rozhodli architekti použiť na jednej z bočných stien, ktoré sprevádzajú obyvateľov od vstupu ku schodisku a výťahu. Zlatý akcent je cez presklenú fasádu jasne viditeľný už z ulice. 

V interiéri je použitá podobná farebná schéma. Steny spoločných priestorov sú svetlo sivé, rovnako ako keramická dlažba na poschodiach a schodisku, či oceľové zárubne dverí a dverných krídel do technických miestností. Oceľové zábradlia a madlá na schodiskách sú čierne. Rovnakú farbu majú aj HPL fólie na kapotáži rozvádzačov na hlavných podestách schodiska, na ktorých je zároveň aplikovaná informačná grafika označujúca čísla podlaží. V interiéri sa objavujú prírodné drevené povrchy: dubové dyhy na vchodových dverách a dubové plávajúce podlahy. Výrazným prvkom vo vstupnej hale je jednoramenné oceľové schodisko s čiernymi terazzovými stupňami a skleneným zábradlím.

Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal

Podklady: ABM architekti

Poloha diela

Ing. arch. Petr Bouřil
Ing. arch. Jan Mužík
Ing. arch. Tomáš Vlasák
Ing. arch. Václav Petrus

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím