Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
26. jún 2017
0
2230

Bytový dom Sandwirtgasse, Viedeň

Príklad intenzifikácie využitia pozemku (i budovy) v husto urbanizovanom prostredí Viedne, s autorským vkladom slovenských architektov.
Bytový dom Sandwirtgasse, Viedeň
Autori: Dipl.-Ing. Arch. Margit Graggaber, Ing. arch. Ján Kuva, Ing. arch. Martin KýškaPlocha pozemku: 426,00 m²Zastavaná plocha: 399,00 m²Podlažná plocha: 1.947,00 m²Obostavaný objem: 6384,00 m3Návrh: 2013 - 2014Realizácia: 2015 - 2017Adresa: Sandwirtgasse 12, Viedeň, RakúskoPublikované: 18. júl 2017

Svoje skúsenosti i príbeh diela prezentujú tvorcovia:

Náš tím ARGE (Arbeitsgemeinschaft) bol po referenciách z predošlých projektov oslovený investorom a postavený pred zaujímavú výzvu. Na pozemku v šiestom viedenskom okrese sa pôvodne nachádzala dvojpodlažná nefunkčná zámočnícka dielenská budova s halou vo dvore a prístavbami. Celý objekt sa nachádza v chránenej pamiatkovej zóne. Atraktívna poloha a členenie objektu viedlo investora k rozhodnutiu zhodnotiť nehnuteľnosť. 

Foto: Toni Rappersberger

Forma nového zastavania a funkcia bola priamo určená regulatívami územného plánu mesta Viedne. Časti hlavného objektu ako krov, dvorná fasáda, staré schodisko boli demolované. Taktiež bola demolovaná celá pôvodná dielenská hala vo dvore. Na druhej strane bolo nutné zachovať uličnú fasádu, suterén, prízemie a časti ďalších nadzemných podlaží. Boli nadstavané dve nové nadzemné podlažia a dve nové podkrovné podlažia. Celý objekt sa takto prestaval na bytový dom s pätnástimi bytmi a s dvomi kanceláriami v prízemí objektu. Nadstavba sa musela citlivo riešiť práve s ohľadom na ochrannú zónu.

Foto: Toni Rappersberger

Základným zámerom architektonického riešenia bolo vytvorenie výškovo a výrazovo kompaktnej hmoty, rešpektujúc pôvodné časti budovy, ktoré museli zostať zachované. Estetické pôsobenie objektu je podporené modernými znakmi a kontrastom nového a starého, so zvýrazneným členením fasád.

Foto: Toni Rappersberger

V objekte je pätnásť bytov a dve kancelárie. Byty orientované do dvora majú terasu alebo balkón. Veľkosti bytov sa pohybujú v rozmedzí 57 a 98 m². Kancelárie majú 69 a 149 m² a delia sa o zelený dvorček veľkosti 40 m².

Spoločné priestory ako kočikáreň, odpadové hospodárstvo, odkladanie bicyklov sú na 1.NP. Pivničné kobky sa nachádzajú v 1.PP.

Nároky na statickú dopravu sú riešené použitím hromadnej garáže na susednom pozemku. Obvodové steny tvorí pôvodné tehlové murivo. Nové časti sú železobetónové. Výplne otvorov sú z hliníkových profilov s izolačným trojsklom.

Pôdorysy
Pôdorysy Autor: ARGE
Rez A-A'
Rez A-A'Autor: ARGE
Pohľad z ulice
Pohľad z uliceAutor: ARGE
Pohľad z dvora
Pohľad z dvoraAutor: ARGE
Foto: Toni Rappersberger

Zastrešenie tvorí sedlová železobetónová strecha so sklonom 45°, tzv. „Sargdach“. Dominantným prvkom na uličnej fasáde objektu je členenie otvormi, spolu s odvetranou systémovou fasádou. Tá bola prezentovaná na magistráte a pozitívne hodnotená ako dobrý príklad spojenia starej a novej substancie. To nás naštartovalo a približne po osemnástich mesiacoch intenzívnych prác môžeme prezentovať realizované dielo.

Foto: Toni Rappersberger
Foto: Toni Rappersberger
Foto: Toni Rappersberger
Foto: Toni Rappersberger
Foto: Toni Rappersberger
Pôvodná dvojpodlažná budova zámočníckej dielne
Pôvodná dvojpodlažná budova zámočníckej dielneFoto: ARGE
Stav objektu pred rekonštrukciou - pohľad a priečny rez
Stav objektu pred rekonštrukciou - pohľad a priečny rezZdroj: archív ARGE
Stav objektu pred rekonštrukciou - rezy
Stav objektu pred rekonštrukciou - rezyZdroj: archív ARGE
Stav objektu pred rekonštrukciou - pôdorysy
Stav objektu pred rekonštrukciou - pôdorysyZdroj: archív ARGE

Podklady: ARGE - GRAGGABER KUVA KYSKA

Poloha diela

Dipl.-Ing. Arch. Margit Graggaber
Ing. arch. Ján Kuva
Ing. arch. Martin Kýška
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím