Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
22. október 2018
0
1217

Polyfunkčný dom Kvítková, Zlín

Kompaktný objekt v rozptýlenej mestskej štruktúre tvorí súčasť nového mestského bloku
Polyfunkčný dom Kvítková, Zlín
Autori: Ing. arch. Pavel Chládek, Ing. arch. Barbora JochcováInvestor: DRAG CONSULTING s.r.o.Plocha pozemku: 933 m2Zastavaná plocha: 795 m2Obostavaný objem: 11 049 m3Návrh: 2014 - 2015Realizácia: 2016 - 2017Adresa: Kvítková , Zlín, Česká republikaPublikované: 10. november 2018

Zlínsky architekt Pavel Chládek je autorom nového polyfunkčného objektu aj susedného bytového domu, ktorý je nominovaný v aktuálnom ročníku Českej ceny za architektúru. Objekty stoja na mieste pôvodnej nízkopodlažnej zástavby, pričom sú fyzicky prepojené na úrovni podzemného podlažia. Rozmernejší polyfunkčný dom na nároží dôstojne uzatvára nový mestský blok. Racionálny železobetónový skelet a variabilita priestorového riešenia voľne nadväzuje na silnú tradíciu medzivojnovej zlínskej moderny. "Prísny" raster fasády naopak evokuje mestské domy zo začiatku minulého storočia.

Tvorba Pavla Chládka je charakteristická striedmymi výrazovými prostriedkami a koncepčným autorským prístupom. V tomto prípade ide najmä o materiálové riešenie. Prevažná časť železobetónovej nosnej konštrukcie je ponechaná v interiéri ako pohľadová. Neomietnuté spoločné priestory, či prenajímateľné jednotky majú potenciál slúžiť bez "faceliftu" dlhý čas. Práca architekta je podčiarknutá umeleckým dielom - plastikou, ktorá vznikla odtlačkom matrice do debnenia a prechádza cez všetky podlažia v mieste spoločnej haly. 

Rohový pozemok v širšom centre Zlína sa nachádza na križovatke ulíc Kvítková a Lešetín II. V mestskej časti prevláda kompaktná bloková zástavba doplnená o niekoľko solitérnych objektov. 

Novostavba sleduje existujúcu stavebnú čiaru a využíva celú šírku parcely. Objekt je vzhľadom na svoje rozmery rozčlenený na tri časti. Prvý objem nadväzuje na susedný objekt na Kvítkovej ulici. Strednú časť tvorí prevýšené nárožie, krajná časť orientovaná do ulice Lešetín II. reaguje na výšku nadväzujúcej zástavby.

Foto: Pagáč Photoproduction
Foto: Pagáč Photoproduction
Foto: Pagáč Photoproduction

Na prízemí domu sa nachádzajú dva obchodné priestory s prislúchajúcim zázemím, sú orientované do ulice Kvítková. Vstupná hala pre administratívne a bytové podlažia, prejazd do dvora a vjazd do podzemných garáží sú prístupné z vedľajšej ulice Lešetín II.

Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: CHLÁDEK ARCHITEKTI

Druhé a tretie nadzemné podlažie je určené pre administratívu. Ťažiskom pôdorysu je podlhovastá hala, na ktorú nadväzuje vertikálna komunikácia a spoločné hygienické zázemie. Z tohto priestoru sú prístupné tri samostatné kancelárske priestory rôznych veľkostí.

Na úrovni druhého nadzemného podlažia je hala rozšírená o terasu orientovanú do vnútrobloku. 

Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPAutor: CHLÁDEK ARCHITEKTI
Pôdorys 3. NP
Pôdorys 3. NPAutor: CHLÁDEK ARCHITEKTI

Na štvrtom nadzemnom podlaží sú byty. V strednej časti objektu a na koncoch oboch krídel sú situované byty s usporiadaním 3+kk. Skladbu obytných priestorov dopĺňajú menšie byty. Jeden s usporiadaním 2+kk, druhý s dispozíciou 1+kk. 

Pôdorys 4. NP
Pôdorys 4. NPAutor: CHLÁDEK ARCHITEKTI

Podstatná časť podzemného podlažia je vyčlenená pre parkovanie. Zvyšok plochy zaberajú vertikálne komunikácie, technické zázemie objektu a pivničné kobky.

Pôdorys 1. PP
Pôdorys 1. PPAutor: CHLÁDEK ARCHITEKTI

Kostru objektu tvorí železobetónový skelet. Prevažná časť konštrukcie je ponechaná ako pohľadová. Z vonkajšej strany je konštrukcia zateplená, pohľadovú vrstvu z exteriéru tvorí omietka s hrubým zrnom. Tektonika fasády je zvýraznená priebežnými horizontálnymi špárami prebiehajúcimi na úrovni hrany zasklenia.

Rez A-A
Rez A-AAutor: CHLÁDEK ARCHITEKTI
Rez B-B
Rez B-BAutor: CHLÁDEK ARCHITEKTI
Rez C-C
Rez C-CAutor: CHLÁDEK ARCHITEKTI
Severný pohľad
Severný pohľadAutor: CHLÁDEK ARCHITEKTI
Južný pohľad
Južný pohľadAutor: CHLÁDEK ARCHITEKTI
Východný pohľad
Východný pohľadAutor: CHLÁDEK ARCHITEKTI
Západný pohľad
Západný pohľadAutor: CHLÁDEK ARCHITEKTI

V spoločných častiach objektu je formou odtlačku matrice do debnenia realizovaná plastika sochára Pavla Hošku s názvom „Jedna nula“. Uzavretá krivka prebieha cez stropné roviny všetkých nadzemných podlaží v mieste spoločnej haly.

Foto: Pagáč Photoproduction
Foto: Pagáč Photoproduction
Foto: Pagáč Photoproduction
Foto: Pagáč Photoproduction
Foto: Pagáč Photoproduction
Foto: Pagáč Photoproduction
Foto: Pagáč Photoproduction
Foto: Pagáč Photoproduction
Foto: Pagáč Photoproduction
Foto: Pagáč Photoproduction
Foto: Pagáč Photoproduction

Poloha diela

Ing. arch. Pavel Chládek
Ing. arch. Barbora Jochcová

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím