Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
23. júl 2018
0
2163

Rodinný dom Přílepy (ČR)

Nenápadný z ulice, otvorený do záhrady. Členitá štruktúra niekoľkých vzájomne prepojených objemov logicky delí nielen vnútorný priestor, ale aj pobytové terasy v exteriéri.
Rodinný dom Přílepy (ČR)
Autori: Ing. arch. Pavel ChládekPodlažná plocha: 242,9 m2Realizácia: 2012 - 2015Adresa: 349, Přílepy u Holešova , Česká republikaPublikované: 10. august 2018

Pozemok, na ktorom stojí rodinný dom, je súčasťou centrálnej časti obce Přílepy. Malé sídlo s niečo vyše deväťsto obyvateľmi sa nachádza v okrese Kroměříž, ktorý patrí pod Zlínsky kraj. Obdĺžnikový pozemok sa od príjazdovej komunikácie vedúcej pozdĺž jeho severovýchodnej hranice prudko zvažuje smerom na juhozápad. V severnom rohu pozemku stál v čase projektovania starší dom a dva hospodárske objekty.

Foto: Pavel Chládek
Situácia
SituáciaAutor: Pavel Chládek

Objekt sa prispôsobuje svahovitému terénu. Pri pohľade z ulice relatívne nenápadná jednopodlažná hmota domu sa rozvíja a “rastie” smerom do záhrady. Štyri samostatné obytné bloky sú prepojené s privátnym dvorom prostredníctvom rozmerných presklených stien.

Foto: Pavel Chládek
Foto: Pavel Chládek
Foto: Pavel Chládek
Foto: Pavel Chládek

Z pôvodných stavieb, ktoré stáli na pozemku ostala zachovaná pivnica a časti obvodových múrov starého domu. Z ulice sa vstupuje priamo na poschodie, ktoré je rozdelené do dvoch celkov. Na jednej strane je pozdĺžny trakt krytého parkovania, na ktorý nadväzuje sklad záhradnej techniky doplnený o saunu a posilňovňu. Na druhej strane je situovaný samotný vstup do domu s prislúchajúcim šatníkom, pracovňou a hygienickým zázemím. Vchod do domu sa nachádza priamo oproti vjazdu na pozemok.

Hlavné obytné podlažie, prístupné vnútorným jednoramenným schodiskom, je situované o úroveň nižšie a zaberá takmer celú šírku pozemku. Pri pohľade zo záhrady môžeme vnímať kompozíciu, niekoľkých vzájomne prepojených objemov vymedzujúcich priestor terasy. Tieto (na prvý pohľad) samostatné celky vytvárajú funkčné členenie priestoru nielen v interiéri, ale aj v exteriéri.

Stred kompozície tvorí kuchyňa s jedálňou, na ktorú nadväzuje terasa doplnená o vonkajšie schodisko. To vo vertikálnom smere spája obe úrovne domu a zároveň opticky rozčleňuje objekt na dve časti. Samostatná obývačka má tiež menšiu vonkajšiu terasu na západnej strane. V súkromnej časti domu na východnej strane sa nachádza spálňa rodičov, detská izba a kúpeľňa. Technické zázemie domu je situované v blízkosti kuchyne.

Pôvodná pivnica v severnom rohu parcely je prisypaná zeminou a doplnená o vonkajšie schodisko nadväzujúce na severozápadnú hranu domu.

Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: Pavel Chládek
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPAutor: Pavel Chládek
Rez A, B
Rez A, BAutor: Pavel Chládek
Rez C, D
Rez C, DAutor: Pavel Chládek
Pohľad juhozápadný a severovýchodný
Pohľad juhozápadný a severovýchodnýAutor: Pavel Chládek
Pohľad severozápadný a juhovýchodný
Pohľad severozápadný a juhovýchodnýAutor: Pavel Chládek

Poloha diela

Ing. arch. Pavel Chládek

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím