Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Pred časom sme predstavili rekonštrukciu bytového domu Nový Svet. Premyslené zásahy výrazne posunuli štandard bývania, bez toho, aby dom stratil svoje pôvodné architektonické kvality, výraz, proporcie a detaily. Naopak, autorský prístup rozvíja potenciál stavby z druhej polovice XX. storočia, pričom zachováva atmosféru a identitu pôvodnej architektúry.
Obdobné princípy a kvality cítiť aj pri aktuálnej realizácii bratislavského ateliéru What Architects.
Priestorný štvorizbový byt prešiel rozsiahlou rekonštrukciou, ktorá sa snaží v maximálnej miere využiť a optimalizovať pôvodnú dispozičnú schému. Zníženie parapetov (pri zachovaní pôvodného rastru okien a výrazu obnovenej bytovky), alebo otvorenie nových priehľadov v rámci interiéru zvýrazňuje priestorové kvality bytu a jeho prepojenie s výhľadmi na panorámu Bratislavy a vysokú zeleň. Repasovaný krb a mozaikové dubové parkety, obklad zo šamotových tehál, alebo terrazzová dlažba... To všetko dotvára mozaiku bývania s špecifickým charakterom, ktoré sa zaraďuje medzi vydarené rekonštrukcie bratislavského ateliéru (viď. súvisiace články v závere textu).
Realizáciu bližšie predstavia architekti:
Citlivo zrekonštruovaný bytový dom zo 70. rokov vsadený do južného svahu bratislavských Palisád s výhľadmi na mesto tvorí zázemie pre byt, ktorý sa Kristína a Martin rozhodli pod našou taktovkou zrekonštruovať.
Pomerne veľkorysá plocha bytu je rozdelená na 3 štandardné celky: vstupnú časť tvorí hosťovská izba, menšia kúpeľňa a kuchyňa. Kuchyňa priestorovo nadväzuje na centrálny a hlavný obytný trakt obývačky s jedálňou a priestrannou terasou, zasadenou do vzrastlej zelene záhrady. Dispozíciu napokon uzatvára nočná zóna bytu, pozostávajúca z dvoch spální s kúpeľňou a lemovaných pozdĺžnou loggiou.
Základný ideový koncept nášho návrhu vychádza zo zachovania pôvodnej dispozície s vytvorením nových priestorových kvalít: výhľady na mesto sa otvárajú už pri vstupe do bytu, pôvodná tmavá vagónová kuchyňa sa stáva súčasťou spoločenského priestoru s prepojením na obývačku s jedálňou. Hosťovská izba s oknom orientovaným na východ do hustej zelene je pripravená sa v budúcnosti transformovať na plnohodnotnú manželskú spálňu. Pôvodný murovaný krb si ctíme, oživujeme ho novým šamotovým obkladom.
Terasa vystupujúca z východnej loggie sa po zložení FS portálu stane súčasťou centrálneho traktu - človek má pocit, že sa ocitá priamo v korunách stromov. Znížené parapety na južnej fasáde zas prinášajú viac svetla do nočnej zóny a cez translucentné dvere s nadsvetlíkmi putuje svetlo ďalej do chodby. Oblúkové nárožia vstavaných nábytkov z brezovej preglejky zmäkčujú pohyb po byte.
Nielen priestorové, ale aj materiálové a farebné riešenie interiéru nadväzuje na pôvodnú architektúru bytového domu. V centrálnej obývačke odkrývame pôvodné CDM murivo spolu so stropom z pohľadového betónu, ktoré pripomínajú vek domu. Obytné miestnosti sú rovnako ako exteriérová fasáda obložené “tapetou” z režných šamotových tehál, podlahy tvoria repasované pôvodné mozaikové dubové parkety. Sekundárne podlahy s vyššími nárokmi na údržbu sú pokryté terrazzovou dlažbou, ktorá sa objavuje v spoločných priestoroch bytového domu. Pri výhľadoch na strechy domov dominuje pálená škridla, čo reflektujeme použitím terakotových obkladov v oboch kúpeľniach. Nová podoba interiéru sa tak nesnaží prepísať priestorovo-výtvarnú koncepciu pôvodnej architektúry, ale novým spôsobom rozvíjať jej existujúce kvality.
Podklady: What architects.
Foto: Nora a Jakub Čaprnka