Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
23. február 2023
4
5252

Rekonštrukcia bytového domu Nový Svet, Bratislava

Poctivý prístup ku kvalitám.
Rekonštrukcia bytového domu Nový Svet, Bratislava
Autori: Ing. arch. Andrea Ambrovičová Mikulajová, Ing. arch. Juraj MikulajSpolupráca: Ing. arch. Jana Machalová - Matlovičová, Ing. arch. Jakub HantákPodlažná plocha: 1 280 m2Návrh: 2017 - 2020Realizácia: 2022 - 2023Adresa: Novosvetská 3309/22, Bratislava, SlovenskoPublikované: 27. február 2023

Citlivá rekonštrukcia bytového domu pod Slavínom z druhej polovice XX. storočia posunula štandard bývania na novú kvalitatívnu úroveň. Bez toho aby dom stratil svoje pôvodné architektonické kvality, výraz, proporcie a detaily. Naopak, autorský prístup rozvíja potenciál stavby zo 70. rokov, pričom zachováva atmosféru a identitu pôvodnej architektúry. 

 

Realizáciu a spletitý príbeh projektu predstaví text Andrey Ambrovičovej Mikulajovej:

NOVÝ NOVÝ SVET alebo ŠARM ROKOV SEDEMDESIATYCH – diel druhý

Bytový dom Nový Svet stojí v prudkom svahu neďaleko Horského parku a Slavína a pochádza z polovice sedemdesiatych rokov. Po rekonštrukcii väčšieho bytu na druhom poschodí sme sa pustili do obnovy celého domu. Deväť veľkoryso riešených bytov tu poskytuje bývanie mimoriadnych kvalít - každý z bytov disponuje aspoň dvomi lodžiami s výhľadom do zelene a na mesto, garážou a vo viacerých obývačkách sú aj vstavané krby.

Dom bol v pôvodnom stave a nutne vyžadoval celkovú obnovu, ktorú som ako jedna z obyvateliek domu iniciovala. Nasledoval dlhý rad nekonečne dlhých domových stretnutí. Výsledkom niekoľkoročného procesu je realizovaná rekonštrukcia domu - celková obnova a zateplenie obvodového plášťa s použitím kvalitných materiálov, ale tiež obnova spoločných priestorov v interiéri domu. Novou pridanou hodnotou, ktorá podstatne zvyšuje užívateľský komfort, je dostavba a rozšírenie niekoľkých jestvujúcich lodžií smerom do záhrady, kde vznikli priestranné terasy.

Pri práci bolo pre nás dôležité nadviazať na v našej kultúre a lokalite “starú známu” identitu domu, zachovať do veľkej miery jeho pôvodný ráz, proporcie aj materialitu.
Štruktúrovaná brizolitová omietka a svetlý keramický kabrincový obklad odkazujú na charakter pôvodných architektonických prvkov. Zábradlia z oceľovej pásoviny dodávajú domu novú, dnešnú vrstvu a predstavujú optimálne riešenie z hľadiska funkčnosti, nákladov a životnosti. Na rozdiel od pôvodných zábradlí s výplňou z trapézového plechu, umožňuje nová konštrukcia lepší výhľad do okolitej zelene a na mesto.

Energetická úspornosť bola pri rekonštrukcii jedným z hlavných motívov obyvateľov domu. Výsledný efekt sa dostavil takmer okamžite - náklady na kúrenie a chladenie sú napriek súčasnej energetickej kríze výrazne nižšie ako pred rekonštrukciou.
Obvodový plášť - fasády aj strechy domu - je kompletne zateplený minerálnou vlnou. Zateplenie sa čiastočne objavuje aj v interiéri - na stropoch a stenách garáží a podzemného podlažia. Pri návrhu sú použité rôzne hrúbky a varianty zateplovacieho materiálu, čo umožnilo zachovať pôvodné proporcie a hrúbky lodžiových dosiek aj vertikálnych deliacich stien medzi lodžiami. Tieto prvky do veľkej miery vytvárajú architektonický ráz domu, predovšetkým jeho uličnej fasády, ktorá je ako jediná vnímateľná aj pre verejnosť z Novosvetskej ulice.

Finančné krytie pre obnovu domu Nový Svet bolo zabezpečené zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Proces prípravy rekonštrukcie trval niekoľko rokov a v dôsledku jeho predlžovania aj túto stavbu zasiahla v roku 2022 ekonomická kríza. Pôvodný zámer bolo nutné zosekať a realizovať len to nevyhnutné. A tak nám do budúcna ostáva niekoľko nesplnených snov a plánov. Jedným z nich je spoločná zelená terasa na streche domu, s prekrásnym výhľadom na panorámu mesta.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Schwarzplan
SchwarzplanAutor: ARCHITEKTI Mikulaj & Mikulajová
Situácia
SituáciaAutor: ARCHITEKTI Mikulaj & Mikulajová
Pôdorys typického podlažia
Pôdorys typického podlažiaAutor: ARCHITEKTI Mikulaj & Mikulajová
Rez
RezAutor: ARCHITEKTI Mikulaj & Mikulajová
Pohľad
PohľadAutor: ARCHITEKTI Mikulaj & Mikulajová
Pohľad
PohľadAutor: ARCHITEKTI Mikulaj & Mikulajová
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Porovnanie starý vs. nový stav:

Nový stav
Nový stavFoto: Matej Hakár
Pôvodný stav
Pôvodný stavFoto: ARCHITEKTI Mikulaj & Mikulajová

Podklady: Podklady: ARCHITEKTI mikulaj & mikulajová
Foto: Matej Hakár

Poloha diela

Ing. arch. Andrea Ambrovičová Mikulajová
Ing. arch. Juraj Mikulaj

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím